Ladislav Lubina

Ladislav Lubina, který aktivně působil na nejvyšší hokejové úrovni přes dvacet let, se narodil 11. února 1967 ve Dvoře Králové nad Labem. V české a československé nejvyšší soutěži, kde nastoupil za Pardubice, Třinec a Jihlavu, odehrál 910 utkání. V nich patřil k nejzarputilejším a nejbojovnějším hráčům. Vynikal jako velmi pracovitý útočník, na ledě platil za velkého srdcaře, který nikdy nikomu nic nedaruje.

Prvně v nejvyšší soutěži nastoupil v sezoně 1984/1985, z předchozí sezony měl zkušenosti z mistrovství světa hráčů do osmnácti let. V sezoně 1986/1987, kdy byl na vojně v Dukle Jihlava, se zúčastnil juniorského mistrovství světa, jež se konalo na Slovensku. Zde zaznamenal čtyři branky. Ladislav Lubina nastoupil v československém dresu i na dvou předcházejících šampionátech juniorů.

Za reprezentaci nastoupil v roce 1992 na olympiádě v Albertville, startoval na čtyřech mistrovstvích světa (1990, 1991, 1992 a 1998) a Kanadském poháru v roce 1987. Po návratu do Pardubic se postupně vypracoval v jednoho z tahounů týmu, ve kterém patřil k oporám, na které bylo spolehnutí.

V sezoně 1990/1991 vyhrál soutěž o nejlepšího střelce československé ligy, když v padesáti zápasech nastřílel čtyřicet jedna branek. To je dnes téměř nevídaná porce! Po společenských změnách na počátku devadesátých let minulého století Ladislav Lubina odešel do zahraničí. Krátkou zkušenost má z finské nejvyšší soutěže, kde odehrál dvě utkání za Lahti, pak působil v Německu a Švýcarsku. Nadobro se do České republiky vrátil v létě 1995. Vyjma dvou sezon odehraných v Třinci strávil Ladislav Lubina zbytek své extraligové kariéry v Pardubicích, se kterými v sezoně 1988/1989 získal mistrovský titul.

Ladislav Lubina několikrát potěšil hokejové fanoušky pohlednými kousky, v sezoně 2002/2003 získal Zlatou helmu za nejkrásnější akci sezony v utkání 36. kola s Třincem, kdy v oslabení neskutečným způsobem obalamutil tři hráče soupeře a v pádu skóroval. Video z této akce si můžete prohlédnout na internetových stránkách Zlaté helmy.

Během své bohaté kariéry nastřílel 337 branek v naší nejvyšší soutěži, dalších pětadvacet přidal za československé a české národní mužstvo, s celkem 362 zásahy je členem Klubu ligových kanonýrů. Ladislav Lubina bavil publikum nejen na ledové ploše. Patřil v Pardubicích (když za ně hrál) k nejoblíbenějším hráčům, naopak u soupeřů byl často velmi nevábně přijímán.

Po skončení aktivní kariéry se dal na trenérskou dráhu. Nejprve působil v Chrudimi, kterou vytáhl mezi druholigovou elitu, v závěru listopadu 2007 se stal asistentem trenéra HC Moeller Pardubice, kde působil do srpna roku 2008. Na východ Čech se vrátil po angažmá v Kometě Brno a v sezoně 2011/2012 dovedl coby asistent Pavla Hynka hokejisty HC ČSOB Pojišťovna Pardubice k zisku šestého mistrovského titulu v dějinách klubu.

Bonté