01.09.2006
Jan Hrabal, Petr Novák, fotografie Jan Kratochvíl

Oslabený Moeller odletěl do Finska, chce uspět

Vrchol přípravy na novou extraligovou sezonu je tu. Hokejisté HC Moeller Pardubice odletěli na turnaj do finské Raumy. Už zítra od 15.00 hodin změří síly s Blues Espoo. V sobotu podle dalšího výsledků turnaje si Moeller zahraje buď s domácí Lukko Rauma nebo Assätem Pori. Z různých důvodů ale Moeller nenastoupí v plné sestavě. „Na tento turnaj se moc těšíme. Je to velký vrchol letní přípravy,“ říká pardubický trenér Miloš Říha.

HC Moeller jezdíval v minulých letech do Švýcarska, finský výjezd považuje pardubický kouč za příjemné zpestření předsezonního období. „Ve Finsku nabereme spoustu zkušeností, které se nám budou do extraligy hodit. Jen mě mrzí, že nebudeme hrát v plné sestavě,“ pokračuje kouč Říha.

Z pardubické sestavy totiž z důvodu zranění nejprve vypadl útočník Jiří Cetkovský, jenž si zlomil nohu. „Pak k němu přibyl obránce Martin Čech a Tomáš Blažek, který v Českých Budějovicích dostal pořádného koňara,“ začíná s výčtem absencí Miloš Říha.

„S českým národním týmem jsou na turnaji v Liberci útočníci Petr Sýkora a Tomáš Rolinek. Slováci zase povolali Jána Lašáka a Miroslava Hlinku,“ pokračuje pardubický kouč.

Proto musel Miloš Říha povolat další hráče… „Jede s námi útočník Ondřej Nakládal, jehož jsme neměli možnost z důvodu zranění vyzkoušet. Povolali jsme i Davida Havíru. Z Třebíče jsme vzali na zkoušku Petra Zahradníka a Ondřeje Dvořáka. Z juniorů jsme si vzali Otakara Janeckého,“ komentuje změny v sestavě. S reprezentací do dvaceti let navíc neodjel brankář Martin Růžička, jenž pomůže Pardubicím ve Finsku.

Pardubické vedení mrzí, že na prestižním turnaji nebude HC Moeller moci nastoupit v kompletní sestavě. „Je škoda, že při takové příležitosti reprezentační trenéři nejsou více vstřícní. My tam přijedeme s juniory a za rok nás nemusí pozvat. Je to závěrečná příprava pro nás a trenér reprezentace by mohl vyzkoušet i jiné hráče na počátku reprezentační sezony. Klubové mužstvo,které jede na silně obsazený turnaj do zahraničí a také propaguje český hokej, by mělo mít možnost odjet v co nejsilnější sestavě,“ otevřeně přiznává Miloš Říha.

Je mi líto, že nemůžeme nastoupit kompletní, láteří Zbyněk Kusý

S jeho slovy souhlasí i generální manažer HC Moeller Pardubice Zbyněk Kusý. „Jsem z toho rozladěný… Na tento turnaj jsme se všichni vyloženě těšili. Pro pardubický hokej půjde o měření se špičkovými mužstvy a my tam odjedeme s počtem mínus sedm hráčů,“ rozmrzele prohlašuje manažer.

Pardubice totiž dodaly dva hráče do české reprezentace, do slovenského týmu byli nominováni k přátelskému utkání v Německu Ján Lašák a Miroslav Hlinka. „A třeba Slovensko sehraje jediný zápas proti Německu! Ztratíme dva špičkové hráče na jeden týden kvůli jedinému přátelskému zápasu… To mi prostě vadí,“ pokračuje.

S tímto stavem podle Zbyňka Kusého nelze v současnosti nic dělat… „Smlouvy jsou už tak podepsány. Alespoň jsou v nich stanoveny limity tří hráčů. My ale posíláme hráče do české i slovenské reprezentace. Je mi upřímně líto, že nejsme schopni poslat reprezentovat pardubický hokej do zahraničí nejsilnější sestavou.“

I tak ale Moeller chce ve Finsku zabojovat a uspět. „V žádném případě nechceme prohrát! Pro mladé hráče to bude cenný sběr zkušeností!“ zdůrazňuje.

Přes tato slova ale podle pardubického manažera hrozí, že v příštím roce nemusí HC Moeller pozvánku obdržet. „Ano, to se skutečně může stát. Pořadatelé si pečlivě vybírají ty, které osloví. Získat takovou pozvánku je velice obtížné. Třeba vloni jsme neuspěli ve Švýcarsku i kvůli tomu, že deset našich hráčů shánělo angažmá v NHL a různě v koutcích na stadionu viselo na telefonu. Pak se dva sebrali a utekli. Letos jsme tam pozvánku nedostali,“ rozzlobeně dodává Zbyněk Kusý.

Program turnaje Avausturnaus:

Pátek 1. září 2006   Blues Espoo - HC Moeller Pardubice   15.00
                     Lukko Rauma - Assät Pori             19.00
Sobota 2. září 2006  Poražení z pátečních utkání          13.00
                     Vítězové z pátečních utkání          17.00

Fotografie z úvodního tréninku v Raumě: