29.9.2006
Jan Mráček, Jan Hrabal

Závěrečná pětiminutovka sebrala v Liberci bod

Aktualizováno o fotografie! Vyrovnané utkání sehrál HC Moeller Pardubice v liberecké Tipsport aréně. Východočeši se v utkání 9. kola ujali v první třetině vedení, které ale Bílí Tygři dokázali v průběhu zápasu obrátit. Na počátku třetí třetiny vyrovnal stav Zdeněk Ondřej a utkání pomalu spělo do prodloužení. V závěru třetího dějství se ale dvakrát prosadili Severočeši, pardubické snížení v poslední minutě z hole Petra Sýkory přišlo pozdě.

O2 extraliga, 9. kolo, pátek 29.9.2006, Tipsport arena

Bílí Tygři Liberec

4:3
1:1, 1:0, 2:2
Branky a nahrávky: 17:51 Klimenta (Víšek), 28:44 Podkonický, 55:57 Procházka (Hruška), 57:36 Víšek (Krstev) – 5:28 Sýkora, 50:32 Ondřej (Čaloun), 59:46 Sýkora (Rolinek). Rozhodčí: Minář – Čech, Chytil. Vyloučení: 9:10. Využití: 2:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 6196. Střely na branku: 40:37. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 4:2, 4:3.
Bílí Tygři Liberec: Šindelář – Moravec, Jiruš, Žabka, Kočí, Holub, Zíb, Krstev – Vaic, Podkonický, Šachl – Pletka, Pabiška, Tomajko – O. Hruška, Vampola, S. Procházka – Klimenta, Plodek, Víšek.
Dynamo Pardubice: Lašák – Píša, Havíř, Novotný, Snopek, Koma, Čáslava, Linhart, Šeda, – Sýkora, Rolinek, Hlinka – Ondřej, Blažek, Andrašovský – Čaloun, Koukal, Kolář – Tvrdík, Starý.

Audio záznam Zápis o utkání Referát ČTK

S novou posilou do obrany Alešem Píšou se HC Moeller Pardubice představil na ledě Bílých Tygrů Liberec. Ve vyrovnaném utkání nakonec tahal za kratší konec provazu. V této sezoně nejvyšší návštěva libereckého stánku sledovala pohledné utkání.

Petr Sýkora vybojoval vedení

Jako první mohl hned v první minutě utkání otevřít skóre domácí Ľubomír Vaic, na kterého beci hostí zapomněli, jeho střela však mířila mimo. V dalších minutách o sobě dali vědět i hosté, když několikrát uzamkli domácí v pásmu, žádnou vážnější situaci ale nevymysleli. V páté minutě se poprvé vylučovalo. Tlak domácích zastavilo nedovolené bránění Dušana Andrašovského, které bylo rozhodčím Minářem viděno a potrestáno. Paradoxně to byli právě hosté, kteří se díky velké chybě Jana Tomajka ve středním pásmu a chladnokrevnému zakončení Petra Sýkory ujali vedení v zápase – 0:1.

Na konci deváté minuty se podruhé v utkání odebral na trestnou útočník Andrašovský. Domácí sehráli část přesilovky dobře, pak ale přišel únik Tomáše Klimenty, který upadl při souboji a rozhodčí Minář jeho pád posoudil jako nafilmovaný. Ihned po návratu forvarda Klimenty na led se na straně domácích opět vylučovalo, tentokrát za mnoho hráčů na ledě. Pardubice tak dostaly první příležitost zahrát si dvě minuty proti čtyřem. Filipa Šindeláře v brance Liberce ale nijak neohrozily, a tak pokračovala dál hra, která postrádala trochu více přesnosti na obou stranách.

Po odehraných patnácti minutách se mohli domácí radovat. Po vyhraném buly pálil od modré Boris Žabka, jeho pokus však skončil na tyči branky Jána Lašáka. V poslední pětiminutovce začali Bílí Tygři své protivníky z Pardubic trápit a ti začali více sahat k nedovoleným zákrokům, které hlavní sudí trestal. Když seděl v osmnácté minutě u trestoměřičů Michal Tvrdík roztočil liberecký útok mladíků pardubickou obranu. Jan Víšek našel dobrou přihrávkou před brankou Tomáše Klimentu, který střelou k tyči vyrovnal – 1:1.

Liberec otočil stav

Pardubice do druhé třetiny vlétly jako uragán a točily Liberec nevídaně v obranném pásmu. Jejich tlak zastavil až faul Václava Kočího. Nebezpečně pálil od modré Tomáš Linhart, jeho pokus gólman Šindelář vytěsnil mimo tyče pravým betonem. Pak se ale proti pravidlům provinil David Havíř, který nedovoleně bránil, a tak se síly na ledě vyrovnaly. Ani hra ve čtyřech, ani zkrácená přesilovka Liberce však nepřinesla nic závažného. V osmadvacáté minutě se na trestné potkaly obě osmadvacítky obou týmů, tedy za hosty Jan Snopek a za domácí Jan Plodek.

Když Pardubice dohrávaly zkrácenou přesilovku, zachytil na modré chybnou rozehrávku Andrej Podkonický a tváří v tvář Lašákovi dal druhý gól Bílých Tygrů – 2:1. Domácí v těchto chvílích Východočechy jasně přehrávali a užívali si skandovaného potlesku publika. Dobrou příležitost měl kapitán domácích, když Petr Vampola zavezl po pravé straně do pásma, dal na Ondřeje Hrušku a ten posunul puk právě na Stanislava Procházku, který trefil těsně vedle tyče. Oslabení ale hosté přežili bez úhony.

V pětatřicáté minutě dostali příležitost k vyrovnání hosté, když pykal za vražení na hrazení útočník Podkonický. Dobře a hlavně pohotově pálil David Havíř, liberecký gólman však své betony stihl sklapnout. Jednadvacet vteřin před návratem Andreje Podkonického fauloval Václav Pletka a Pardubice tak měly příležitost dvojnásobné výhody. Liberec se ale dokázal ubránit. Pokračovala tak klasická přesilovka hostí. V jejím závěru se strhla před libereckým strážcem šarvátka, po které zamířili na trestnou společně Dušan Andrašovský a Jan Víšek – shodně za hrubost.

Zdeněk Ondřej vyrovnal, Moeller na celý bod ale nedosáhl

Třetí dějství začalo dohrávkou liberecké přesilovky. První příležitost měl ale hostující útočník Tomáš Rolinek, který v tísni nebezpečně zakončil. Filip Šindelář byl ale na místě, a tak jeho pokus zneškodnil. Po přesilovce se řítil na libereckou branku Zdeněk Ondřej, ramenem si udělal prostor, zasunout puk do odkryté klece ale nedokázal. Bílí Tygři byli aktivnějším celkem na ledě, zejména dobrá obrana středního pásma přinášela hokejistům Liberce ovoce.

Velmi často bylo ze strany hostí vidět zakázané uvolnění, jako kdyby nevěděli co na dobře bruslící Bílé Tygry vymyslet. Pak stačil hostím jeden povedený protiútok a mohli se radovat z vyrovnání. V polovině třetí třetiny se přes téměř celé kluziště proháčkoval až před branku Zdeněk Ondřej a střelou „pod víko“ překonal gólmana domácích – 2:2. Od těchto chvil byl na ledě jen celek Pardubic, domácí zmatkovali a z toho těžili hosté.

Až kombinace první řady Liberce naznačila že prodloužení nechce ani jeden z celků. Pak se ale ukázal v plném světle rychlonožka Petr Koukal, který se řítil na Filipa Šindeláře, překonat ho ale už nesvedl. Podle pravidla nedáš dostaneš zahřmělo na straně druhé. Formace vedená kapitánem domácích roztočila obranu hostí. Ondřej Hruška zkusil štěstí střelou z ostrého úhlu. Ján Lašák vůbec nevěděl, kde puk skončil. Nejrychleji se zorientoval Stanislav Procházka který hbitou dorážkou překonal gólmana Pardubic potřetí – 3:2.

Krátce na to byl vyloučen Jan Snopek. Rozjetý Liberec se jal tuto přesilovku využít, a také se mu to povedlo na konci osmapadesáté minuty. Angel Krstev vystřelil na branku a k odraženému puku se nejrychleji dostal Jan Víšek, který dal Liberci dvougólový náskok – 4:2. Pak se Petr Šachl v obranném pásmu dopustil faulu a Pardubice zkusily hru bez brankáře, která nakonec přinesla své ovoce. Po přihrávce Tomáše Rolinka se střelou z kruhu prosadil Petr Sýkora a dal tak svému celku šanci na vyrovnání – 4:3. To se ale Pardubicím už nepodařilo.

Napravit těsnou porážku v Liberci může HC Moeller už tuto neděli, kdy od 17.00 hodin přivítá hokejisty českobudějovického Mountfieldu, který dnes překvapivě doma prohrál s obrozenými Vítkovicemi.

Fotogalerie z utkání

Autorem je Vladimír Škorpík, fotografie jsou chráněny autorským zákonem! Kliknutím na náhled se vám zobrazí fotografie v plné kvalitě.

Josef Paleček (Bílí Tygři Liberec): „Viděli jsme kvalitní zápas, který byl dramatický, měl tempo a nasazení. Myslím, že jsme vyhráli zaslouženě. Musíme ale eliminovat skutečnost, že už po několikáté jsme doma inkasovali první gól. Je to v hlavách hráčů. Líbila se mi atmosféra, diváci byli perfektní a hnali nás dopředu.“

Miloš Říha (HC Moeller Pardubice): „Udělali jsme dvě hrubé chyby a tím jsme zápas prohráli. Pokud jde o debut obránce Aleše Píši, který se vrátil do české ligy po pěti letech, myslím, že odehrál výborný zápas, i když si musel zvykat na ten trend, který tady teď běží. Až na jednu chybu, která vznikla tím, že zatím neměl natrénované přesilovky s touto formací, jsem s jeho výkonem spokojený.“