14.4.2007
Jan Hrabal

Sen o obratu se rozplynul. Sparta slaví obhajobu titulu

AKTUALIZOVÁNO O NEOFICIÁLNÍ STATISTIKY A FOTOGRAFIE! Inkasované branky na začátcích první a druhé třetiny rozhodly o vítězi šestého finálového utkání play off České pojišťovny. HC Moeller Pardubice podlehl v zaplněné T-Mobile Areně obhájci titulu 2:0. Ján Lašák sice v brance HC Moeller podal vynikající výkon, ale pardubičtí útočníci dnes nenašli recept na propracovanou defenzívu soupeře. V závěru se Východočeši pokusili o power play, ale ani ta jim nevyšla. V pardubické kabině sice po skončení utkání zavládlo zklamání, ale po opadnutí stesků si každý z fanoušků HC Moeller Pardubice musí říci: Byla to pěkná sezona, na kterou se jen tak nezapomene!

O2 extraliga, F6, sobota 14.4.2007, T-Mobile Arena Praha

Sparta Praha

Dynamo Pardubice

2:0
1:0, 1:0, 0:0
Branky a nahrávky: 3:36 Kratěna (Ton), 21:56 Kratěna (Netík). Rozhodčí: Minář, Šindler – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:0. Diváci: 14 000. Střely na branku: 45:22. Průběh utkání: 2:0.
Sparta Praha: Duba – Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Jan Hanzlík, Pilař, Benýšek, Tabaček – Zelenka, J. Hlinka, Hlaváč – Ton, Langhammer, Kratěna – Netík, Sivek, Dragoun – Podlešák, Štrba, Rob. Trenéři: František Výborný a Marian Jelínek.
Dynamo Pardubice: Lašák – Linhart, Čáslava, Snopek, Havíř, M. Šeda, M. Čech, Koma – P. Sýkora, T. Blažek, Rolinek – Čaloun, Pucher, Pivko – Ondřej, M. Hlinka, Andrašovský – Mrázek, Cetkovský, Koukal. Trenéři: Miloš Říha a Pavel Rohlík.

Komentář

Sparta se ujala v přesilovce pět na tři vedení

Pardubickým hokejistům se vstup do šestého utkání finále nevyvedl po jejich představ. Už ve 2. minutě byl za vražení na hrazení vyloučen hostující obránce Michal Šeda, kterého 46 sekund doplnil Petr Sýkora za hrubost. Hostující celek se tak bránil převaze dvou hráčů v poli. Sparta na konci této výhody gólově udeřila, trefil se Ondřej Kratěna – 1:0.

V následném oslabení čtyři na pět ujel Petr Sýkora, ale jeho projektil vyrazil sparťanský brankář Tomáš Duba mimo. Ve zbytku přesilovky se domácí hokejisté neprosadili.

Pardubice se soustředily přes nepříznivý stah hlavně na defenzívu, Moeller se ke slovu dostával při brejcích do obrany soupeře. V 11. minutě se ale opět musel bránit převaze soupeře po vyloučení Františka Mrázka za sekání. Ten ale vydržel celé dvě minuty na trestné lavici. Během této výhody Sparta dostala HC Moeller pod tlak, ale žádnou ze spletitých situací před Jánem Lašákem nevyužila.

Po držení hole Jána Tabačka dostal Moeller první výhodu přesilové hry. Nevyužil ji. V 17. minutě se pak do pěkné střelecké šance dostal útočník Jan Starý, který ujel dva na jednoho spolu s Petrem Koukalem. Jeho střela ale skončila v náruči Tomáše Duby.

Sparťané za nabytého vedení se více stáhli do obrany, ale přece jen více diktovali tempo. Moeller se ztěžka dostával do pásma soupeře. V čase 19:45 byl ale seknutí do Jána Lašáka vyloučen Jaroslav Hlinka, a tak pardubičtí trenéři mohli po první třetině střádat plány, kterak vyzrát na čtyři sparťany v poli.

Domácí udeřili z brejku

Jenže čtveřice hráčů v rudých dresech se bez větších obtíží ubránila a při následné hře pět na pět Sparta skórovala! Ujela dvojice Tomáš Netík – Ondřej Kratěna, kteří bezvadnou souhrou nedali Jánu Lašákovi šanci – 2:0. Pardubice rovněž vstoupily do druhého dějství s přeskládanými útoky.

Pardubice se nadále snažily dostávat do akcí, ale obrana Pražanů působila velmi kompaktním dojmem a vše řešila s lehkostí. Ve 26. minutě se navíc do brejku dostal domácí Michal Dragoun a jen díky bezvadnému vyjetí Jána Lašáka zůstal náskok domácích pouze dvougólový.

V čase 31:34 byl za faul loktem vyloučen domácí obránce Karel Pilař, jenž narychlo doplnil sestavu Sparty. Moeller sice dostal soupeře pod tlak, ale do stoprocentní šance nikoliv. Pardubickým chyběl moment překvapení, kterým by rozložil soupeřovu koncepci bránění.

Naopak ve 37. minutě měli hosté kupu štěstí po nájezdu Petra Tona, jehož hákoval Tomáš Linhart. K překvapení osazenstva se ale trestné střílení nepískalo. Pardubice se pak v následné hře čtyř proti pěti ubránily převaze soupeře.

Pražané si vedení pohlídali a oslavili obhajobu titulu

Sparta se v posledním dějství soustředila zejména na ubránění svého dvougólového náskoku. Tomáš Duba sice nepůsobil nejistěji, přesto jej domácí uchránili od gólové pohromy. Hned zkraje třetí třetiny byli za vzájemnou potyčku vyloučeni domácí Michal Sivek a pardubický Petr Sýkora.

Ve 47. minutě byl za podražení vyloučen Tomáš Blažek. Sparta dostala soupeře pod tlak, ale ten se ubránil. Pardubické hodně podržel při nebezpečné střele Petra Tona z prostorů mezi kruhy.

Pardubice se poté ubránily oslabení po vyloučení Zdeňka Ondřeje za faul loktem. V 56. minutě ujel Petr Sýkora, jeho projektil Tomáš Duba vyrazil. Ani dorážka Tomáše Blažka si cestu do branky nenašla. Pak si pardubičtí trenéři vzali oddechový čas. Nacvičená akce nevyšla, Moelleru nepomohla ani závěrečná power play.

Domácí ale dovedli utkání vítězného konce a po závěrečném hvizdu spustili veselí ve svém domácím stánku.