3.11.2023
Redakce

Ondřej Vála zapsal první hattrick v kariéře a pomohl Dynamu ke skalpu Olomouce

Pardubický obránce Ondřej Vála si bude extraligovou bitvu Dynama s Olomoucí ještě hodně dlouho pamatovat. Pětadvacetiletý rodák z Kolína totiž na Hané zaznamenal svůj vůbec první hattrick v kariéře a pomohl tak týmu ke konečnému vítězství 5:1. Dvoubodový večer zažili útočníci Martin Kaut a Adam Musil, který nastoupil na led teprve podruhé od svého návratu po zranění.

Tipsport extraliga, 17. kolo, pátek 3.11.2023, Olomouc, Zimní stadion

Olomouc

1:5
1:1, 0:1, 0:3
Branky a nahrávky: 08:42 Rašner (Navrátil, Plašek; 5/5) – 10:18 Vála (Kaut, A. Musil; 5/5), 28:30 Sedlák (Dvořák; 5/5), 42:24 Vála (Kolář, Hyka; 5/5), 56:04 Vála (Radil, Zohorna; 5/5), 57:32 Kaut (A. Musil; 5/5). Rozhodčí: Kika, Cabák – Axman, Blažek. Diváci: 5251. Vyloučení: 3:1. Bez využití. Střely na branku: 24:35 (10:8, 7:16, 7:11). Zblokované střely: 13:20. Hity: 6:7. Vhazování: 28:30. Průběh utkání: 1:0, 1:5.
Olomouc: Sedláček – Ondrušek, Rašner, Sirota, Řezníček, Švrček, Rutar, Mareš – Káňa, Nahodil, Orsava – Kunc, Knotek, Bambula – Plašek, Anděl, Navrátil – Kusko, Macuh, P. Musil.
Dynamo Pardubice: Will – D. Musil, Čerešňák, Dvořák, Hrádek, Vála, Kolář – Říčka, Sedlák, Hyka – Kousal, Zohorna, Radil – Cienciala, A. Musil, Kaut – Mandát, Poulíček, Vondráček – Paulovič.

Lepší vstup do utkání měli domácí, kteří si na začátku druhé minuty vytvořili obrovskou šanci, když se ke střele ze slotu dostal křídelník Michal Kunc. Třiadvacetiletý brněnský rodák pálil na Romana Willa z pokleku, ale brankář Dynama vytasil fantastický zákrok a udržel bezbrankový stav. To se mu podařilo i o přibližně dvě minuty později, kdy na něj vyslal tvrdou ránu obránce Dalibor Řezníček. Nicméně v čase 08:42 pardubického gólmana olomoučtí hokejisté přeci jen překonali a otevřeli tak skóre utkání. Útočník Jakub Navrátil využil chyby Dynama v rozehrávce, získal kotouč, chytře na sebe navázal bránícího hráče a nesobecky přiťukl puk do mezikruží, kde číhal ve velmi dobré střelecké pozici Alex Rašner, který zavěsil pod víko.

Radost Moravanů však dlouho netrvala, protože o necelých 100 vteřin později svěřenci Václava Varadi srovnali gólem nevšedního střelce Ondřeje Vály, jenž od modré čáry vypustil na svatyni Jakuba Sedláčka dalekonosnou pumelici a olomoucký brankář již na střelu nedokázal zareagovat.

Ve druhé periodě převzalo Dynamo iniciativu nad zápasem a ve 29. minutě se poprvé dostalo do vedení. Autorem gólu byl kapitán Lukáš Sedlák, který znovu prokázal vytříbenou poziční hru a doklepl pokus Tomáše Dvořáka do branky. Poté byly Pardubicím nabídnuty dvě přesilové hry, ale i přes obrovský tlak a velké množství šancí nedokázali Východočeši početní výhody zúročit.

Další trefa přišla až na začátku závěrečného dějství, kdy se podruhé v duelu radoval Ondřej Vála. Pětadvacetiletý bek se znovu napřáhl od modré, vystřelil a díky šťastnému odrazu od centra Lukáše Anděla znovu překvapil brankáře Sedláčka. Ovšem ani v tomto případě neřekl kolínský rodák své poslední slovo. Zhruba čtyři minuty před konečnou sirénou si Vála nabruslil netradičně do mezikruží a nechytatelnou dělovkou potřetí v utkání rozvlnil síť a připsal si tak svůj vůbec první hattrick v kariéře.

Skóre ještě v čase 57:32 poupravil na finálních 5:1 Martin Kaut, který stejně jako Adam Musil přispěl k výhře dvěma body. Dynamo se tak mohlo radovat z pohodlné výhry a Ondřej Vála ze svého prvního třígólového večera.

Václav Varaďa (HC Dynamo Pardubice): „Myslím si, že k vidění bylo bojovné utkání. Inkasovaný gól s námi na začátku maličko zacloumal, ale hráči byli trpěliví, plnili to, co jsme si před zápasem řekli a díky tomu se nám podařilo utkání otočit. Zlom bych viděl v momentě, kdy jsme odskočili na 3:1. Řekl bych, že tým hrál od 1. do 60. minuty skvěle. Jsme rádi za tři body, které nás stály hodně sil, a nepřeceňujeme konečný výsledek 5:1, protože bych řekl, že to byl vyrovnaný duel.“