5.12.2004
Vladimír Gregor

Tygři kousali jen do závěrečné třetiny

Nelehký souboj s precizní defenzívou Bílých Tygrů svedli pardubičtí hokejisté v Duhové Aréně v rámci 29. kola extraligy. Urputný zápas plný osobních soubojů a střetů rozhodly až dvě přesilové hry Pardubic v závěrečné třetině, ve kterých byla eskadra domácích 100% úspěšná.

Tipsport extraliga, 29. kolo, neděle 5.12.2004, ČEZ Arena Pardubice

Bílí Tygři Liberec

5:2
2:1, 0:1, 3:0
Branky a nahrávky: 4:09 Blažek (Čáslava), 9:59 Mikeska (Hejduk), 46:29 Tvrdík (Čáslava), 54:39 Novotný (Mikeska), Průcha (Blažek) – 4:49 Jiruš (Šmíd), 21:50 Víšek (Fischer, Vampola). Rozhodčí: Rejthar - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 6:4. Využití: 2:0. Diváci: 8924. Střely na branku: 35:30. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 5:2.
Dynamo Pardubice: Lašák - Snopek, Čáslava, Novotný, Pácal, Linhart, Havíř, Mudroch, Vyhlídal - Tvrdík, Dopita, Blažek - Hejduk, Mikeska, Pištek - Hemský, Divíšek, Rolínek - Kolář, Koukal, Průcha. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.
Bílí Tygři Liberec: Hnilička - Šmíd, Jiruš, Modrý, Hanzlík, Fischer, Duben, Moravec - Pabiška, Rataj, Štrba - Klimenta, Nedorost, Sailer - Vampola, Plodek, Víšek - Kapička, Pajič, Mucha. Trenéři: Josef Paleček, Karel Dvořák a Miroslav Kapoun.

Nástup zbrzdil laciný gól

Tradičně lepší nástup do zápasu měli domácí hráči. Hned po několika vteřinách hry pálil nebezpečně Tvrdík a Hnilička v brance Liberce se hned v úvodu zapotil. O tom, že Liberec nepřijel do Pardubic betonovat, ale hrát hokej, přesvědčil publikum rychlý kontr dvojice Nedorost – Sailer, ale skvělý obranný zákrok Novotného jejich šanci zmařil. I tak se diváci v Duhové Aréně dočkali první branky poměrně záhy. Čáslava viděl před brankou dobře stojícího Blažka, který jeho střílenou přihrávku pohotovou teči přetavil v první branku zápasu – 1:0. Radost však vydržela domácím hokejistům pouhých 40 vteřin. Kousek za červenou čárou plácl do puku nazdařbůh Jiruš a k překvapení všech se skrz betony domácího brankáře došoural až za brankovou čáru – 1:1. Vzápětí mohlo být ještě hůř, ale duo Nedorost – Sailer svůj nájezd 2:1 znovu do gólové tečky nedotáhlo. Přes výborně propracovaný defenzivní systém Liberce se rodily šance domácích jen těžce, ale když přesně vteřinku před vypršením 10. minuty zápasu Mikeska v brankovišti důrazně dorazil Hejdukovu střelu, mohlo si publikum přeci jen zakřičet znovu „gól“ – 2:1. Rozhodčí Rejthar v korektně hraném duelu neměl dlouho příležitost zasahovat do dění na ledě a upravovat poměr hráčů obou stran, až háček Hemského poprvé probudil jeho píšťalku. Blízko brance byl v přesilovce Víšek, ale i kdyby trefil mezi tři tyče, tak by jeho házenkářský pokus uznán být nemohl. Jen se vrátil potrestaný Hemský na led, šli domácí znovu do čtyřech. Tygři však byli v další početní výhodě naprosto bezzubí. Ještě jednou se v prvé třetině vylučovalo, šarvátku v Hniličkově brankovišti vyřešil Rejthar šalomounsky a poslal na trestnou lavici po jednom hráči z obou stran. Závěr úvodní části přinesl ještě šance Sailera a Koukala, ale skóre se ani po jejich šancích neměnilo.

Pokračovalo se bez Dopity

Do druhé části hry již nenastoupil kapitán domácích Dopita, jeho místo v centru první řady zaujal Blažek. Hned po minutě se zaskvěl Hnilička, když nabídl svou širokou lapačku střele Hejduka. Hned po vhazování se do rychlého protiútoku dostali hráči Liberce, Fischer přenechal do tandemu Víškovi a mladý útočník Liberce trefil podařenou ránou pravý horní růžek Lašákovy branky – 2:2. Třetí oslabení v řadě přisoudil Pardubicím rozhodčí po zákroku Novotného u hrazení, i tentokrát však byla obrana domácích precizní. Už při hře v plném počtu se ocitl sám před Lašákem Plodek, ale pardubická jednička sklapla betony včas. Bouři nevole vyvolala v hledišti situace z 29. minuty, kdy Hnilička vyhazoval nikým neatakován puk ze třetiny a zasáhl ochrannou síť. Podle pravidel měl následovat automaticky trest za zdržování hry, ale nestalo se tak. Na ledě se po tomto neodpískaném přestupku pořádně přiostřilo, zdravě naštvaní domácí hokejisté ještě zvýšili obrátky a tempo zápasu, ale obrana Tygrů jejich výpadům dlouho odolávala. Branku měl na hokejce po přihrávce Mikesky Pištek - s jeho bekhendovým pokusem si Hnilička poradil. Vzápětí se u mantinelu bratřili Mikeska s Fischerem, avšak pro jejich počínání hlavní sudí pochopení neměl a vyměřil oběma borcům 2+2 minuty nuceného odpočinku na lavici hanby. Pohnout ukazatelem skóre mohl Průcha, jenž se hezky protáhl až před Hniličku, ale netrefil přesně. Na druhé straně zachránil na poslední chvíli reflexivně Lašák, když vykopl betonem teč Rataje. To bylo ze strany hráčů ve druhé třetině vše, zbylé minuty se odehrály zejména ve středním pásmu, když ani jedno mužstvo nebylo s to úspěšně rozehrát útočnou akci.

Rozhodly přesilovky

Nasazení a chuť rozhodnout zápas charakterizovala počínání domácích hokejistů v počátečních fázích třetí třetiny, kdy zasypali Hniličku v brance Liberce doslova sprškou střel. Aktivita se domácím hráčům vyplatila a po zákroku Fischera na pronikajícího Rolínka už rozhodčí vylučovat musel. Vteřinu před jeho návratem se do puku opřel z první Čáslava, Hnilička puk jen vyrazil a šťastným dorážejícím byl Tvrdík – 3:2. Pojistit vedení mohl Pardubicím Divíšek, ale lapačka hostujícího brankáře byla znovu proti. Hra posléze upadla znovu do průměru, i Pardubice se stáhly více do obrany a nechaly tvořit Liberec. Trochu vzruchu přinesl do brankoviště Lašáka forčekující Klimenta, který pardubického brankáře doslova smetl. Hrozící konflikt však zachránil včasnou sportovní omluvou. Sedm minut před sirénou zkrátil čas Liberce k vyrovnání hloupým zákrokem v útočné třetině přímo před zraky Rejthara Vampola a domácí tak hráli druhou přesilovku. V té se domácím dlouho nedařilo sehrát účinný přesilovkový vzorec, potom se ale dostal kotouč na modrou čáru k Novotnému a ten si hlavu s nějakým vymýšlením nelámal – 4:2. Radost v hledišti nestačila ani utichnout a další hřebíček do liberecké rakve zarazil Průcha. Na jeho ránu z pravého kruhu Hnilička nereagoval – 5:2. Autor poslední branky byl dvě minuty před koncem zápasu ještě poslán na trestnou lavici za držení, ale to už radost domácím hokejistům pokazit nemohlo. Publikum oslavilo poslední domácí zápas před vánočními svátky tradičními mexickými vlnami a poděkovalo tak svému týmu za vítězství.

Jiří Šejba (Pardubice): „Byl to těžký zápas, protože Liberec dobře bránil a v obraně hrál od podlahy. Laciné branky v první a druhé třetině trochu na mužstvo dopadly a ve třetí části bylo jasné, že kdo udělá chybu, bude muset otevřít hru, což by vedlo k dalším gólům. Dopita měl problémy s kolenem, tak jsme ho raději nechali ve zbytku utkání odpočívat. Snad to nebude nic vážného.“

Karel Dvořák (Liberec): „Sehráli jsme dost nešťastné utkání. Chybělo nám deset hráčů a v tom složení, v jakém jsme přijeli, jsme se nemohli zaměřit na nějakou bezhlavou ofenzivu. Dvě a půl třetiny se nám v obraně dařilo, pak už nám ale docházely síly a zbytečné vyloučení před čtvrtým gólem zápas rozhodlo.“