17.3.2005

Semifinále, vítej!

Kletba sedmých zápasů je prolomena! Pardubická Duhová aréna zažila parádní hokejový večer. Naposledy se z postupu radovali pardubičtí hokejisté v roce 1997! Vše ale změnila série s Kladnem! Pardubičtí hokejisté vybojovali sedmý zápas a postupují do semifinále! V něm narazí na hokejisty Liberce.

Tipsport extraliga, ČF7, čtvrtek 17.3.2005, ČEZ Arena Pardubice

Rytíři Kladno

3:1
2:1, 0:0, 1:0
Branky a nahrávky: 4:06 Hemský (Průcha, Koukal), 5:47 Hejduk (Hemský, Mikeska), 54:00 Hejduk (Mikeska, Bulis) – 1:16 Gardoň (Bílek, M. Hořava). Rozhodčí: Husička, Nečas – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:8. Využití: 2:1. Diváci: 9300 (vyprodáno). Střely na branku: 33:22. Průběh utkání: 0:1, 3:1.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Novotný, Havíř, Rozsíval, Linhart, Mudroch – P. Sýkora, Dopita, Blažek – Hejduk, Mikeska, Bulis – Průcha, Hemský, Koukal – Tvrdík, Divíšek, Rolinek. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.
Rytíři Kladno: Orct – Ševc, T. Kaberle, Zeman, Špelda, V. Čech, P. Kasík – Bílek, Patera, Martin Procházka – M. Hořava, Gardoň, Hrdina – Kysela, Zajíc, Mrázek – Horna, Kalla, Martin Frolík. Trenéři: Zdeněk Müller, Petr Tatíček a Vladimír Evan.

Infarktový začátek

Sedmý zápas hýbe nervovou soustavou, to je jasné, ale to co se v Duhové aréně dělo na začátku utkání, musel pořádně pocuchat nervy. Ale pěkně po pořádku: žádné úvodní oťukávání nebylo, oba soupeři si to rozdali od prvních sekund. Kladno ale připravilo nejen pro hráče Moelleru pořádně ledovou sprchu. Po šestnácti vteřinách hry byl totiž vyloučen obránce Snopek a pobyl na trestné lavici akorát polovinu svého trestu. Po spolupráci mezi Hořavou a Bílkem se k puku dostal Gardoň a zamrazil naplněnou Duhovou arénu – 0:1. Smutek ale netrval dlouho. V 5. minutě se na led dostala třetí formace, která svým důrazem a hbitostí překonala kladenský val. Jak? Koukalovu přihrávku zpracoval Průcha, od něj si vzal kotouč Hemský, jenž si najel mezi kruhy a vystřelil. Kam? Do Orctovy klece – 1:1! Duhovka jásala o sto šest, po dalších útočných manévrech byli chvilku po sobě vyloučeni obránci Špelda a Ševc a Moeller měl výhodu dlouhé přesilovky pět na tři. Po zhruba půlminutovém tlaku Hemský přihrál Hejdukovi, ten přes beka vystřelil a Orct lovil puk ze své sítě podruhé! Domácí se uklidnili, ale i tak na nich bylo vidět, že jsou trošku nervózní. Totéž šlo ale tvrdit o kladenských borcích. Byl to prostě boj se vším všudy. Oba celky předváděly bojovný hokej, ani píď ledu si neradovaly.

Boj pokračoval

Do druhého dějství vstoupili hosté v přesile jednoho muže v poli, ale výhodu nevyužili. Kladno hrálo s Pardubicemi ale naprosto vyrovnanou partii, vůbec se nesmířilo s průběžným výsledkem a bojovalo. Ve 29. minutě se do pěkné šance dostal tvořivý forvard Gardoň, jeho střela mířila pěkně do horní poloviny branky, ale Lašák se nenechal překonat. V polovině základní hrací doby byl vyloučen za krosček Hořava, přesilovku „vylepšila“ zlomená hůl jednoho z kladenských hráčů, ale domácí nedokázali nabídnuté šance využít. Ve 36. minutě kul pikle v pardubické defenzívě Martin Frolík, ale jeho útočné manévry zastavil zákrok Rolínka. Pardubice ale všechny nesnáze ve druhé třetině přežily, do kabin šly s těsným náskokem.

Závěr se povedl

Hlavně neinkasovat! Takové motto dostali do vínku svěřenci Vladimíra Martince. Domácí hráči čekali na chybu soupeře, nepouštěli se do hurá útočení. Ve 44. minutě se beznadějně vyprodaná Duhová aréna pořádně obávala při pobytu první kladenské formace, která dostala Lašákovu družinu pod solidní tlak. Tuto akci soupeře ale Moeller přežil a stále se snažil hrát aktivně dozadu. To znamená, že neútočil, každou akci soupeře se snažil stopnout v samém jejím zárodku. V čase 52:17 byl vyloučen kladenský zadák Ševc a po téměř dvouminutovém čekání to přišlo: po spolupráci nejlepší lajny extraligy se ke střele dostal Milan Hejduk a jeho projektil od modré rozduněl Duhovou arénu – 3:1! Sportovní stánek se pak proměnil ve vroucí peklo, domácí fans vytvořili svým miláčkům opravdu nevšední atmosféru. V samém závěru musel pardubický gólman Ján Lašák vychytat trestné střílení Pavlu Paterovi po úmyslném posunutí brány, pak napadaly na led perníky a mohlo se slavit!

HC Moeller Pardubice tak postupuje do semifinále! Byla to obří a strhující bitva se šťastným koncem! Semifinálová série začne v úterý v Duhové aréně!

Vladimír Martinec (HC Moeller Pardubice): „Dnes pracoval tým i srdcem, více než v minulých zápasech. Je pravda, že se k nám trochu přiklonilo štěstí. Bylo to ale i tím, že kluci nechtěli, aby měla média o čem psát. Že se stala senzace na náš účet. I to je vyprovokovalo, že podali jeden z nejlepších výkonů v sérii. Stejně jako fantastickému publiku jim mohu jen poděkovat.“

Petr Tatíček (HC Rabat Kladno): „Byla to vyrovnaná série, ve které hrály oba týmy fair play. Chci poděkovat našim hráčům, že podali stoprocentní výkon a byla vidět vůle, nasazení. Dnešní zápas rozhodl um v přesilovkách, ve kterých soupeř vstřelil dva góly a vyhrál.“