17.9.2004

Premiéra se nepovedla

Domácím se premiéra v nové sezoně nepovedla. HC Moeller Pardubice nestačil na Liberec a odešel z ledu poražen 2:5. Šanci na reparát mají pardubičtí hokejisté již tuto neděli, na vítkovickém ledě.

Tipsport extraliga, 3. kolo, pátek 17.9.2004, ČEZ Arena Pardubice

Bílí Tygři Liberec

2:5
0:0, 2:1, 0:4
Branky a nahrávky: 21:57 P. Sýkora (Divíšek, Snopek), 38:55 Hemský – 33:34 Plodek (Šmíd), 46:15 R. Vrbata (Kotalík), 52:13 Kotalík, 54:21 Vaic (Moravec), 59:34 Rataj. Rozhodčí: Kurmann – Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 6:8 navíc Duben 5 minut a do konce utkání a Kotalík (oba Liberec) 10 minut osobní trest. Využití: 1:2. Diváci: 8315. Střely na branku: 23:45. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:5.
Dynamo Pardubice: Lašák – M. Sýkora, Mudroch, Novotný, Čáslava, Havíř, Pácal, Snopek, Vyhlídal – Hemský, Blažek, Lubina – Hejduk, Dopita, Mikeska – Kolář, Koukal, Průcha – P. Sýkora, Divíšek, Bulis. Trenéři: František Výborný a Jiří Šejba.
Bílí Tygři Liberec: Hnilička – Šmíd, Jiruš, Vrstev, Duben, Moravec, Hanzlík, Holub, Jareš – Čermák, Rataj, Tomajko – Novák, Plodek, S. Procházka – Vaic, Podkonický, Rozsíval – R. Vrbata, Kotlík, V. Nedorost. Trenéři: Josef Paleček, Karel Dvořák a Miroslav Kapoun.

Slavnostní začátek

Po čestném bully, které hodil primátor města Pardubic, utkání začalo vítězným vhazováním pro Tomáše Blažka. První šance pro v červeném hrající pardubické hokejisté se naskytla již ve 3. minutě, kdy byl vyloučen hostující obránce Jiruš, ale Pardubice se nedokázaly probít do útočného pásma. Hned po přesilové výhodě se do solidní šance dostal Petr Sýkora, ale přestřelil. Na druhé straně se před Lašákem ocitl Nedorost, ale nová pardubická posila mezi třemi tyčemi zabránila nejhoršímu. V polovině prvního dějství hrály Pardubice přesilovku, dokázaly soupeře dostat pod tlakem, ale bez gólového efektu. I tak se ale bylo na co dívat. Havíř pálil od modré, chvilku na to se před brankou tlačil Průcha. Povedená přesilovka domácí nabudila, hned po návratu Dubna z trestné lavice si do pěkné šance najel Hemský.

Výborný nástup do druhého dějství

Do druhé třetiny vstoupili domácí borci nejlépe, jak mohli. Již ve 22. minutě se mohli radovat z první branky v této sezoně: Jan Snopek vyslal do brejku Tomáše Divíška, ten si chytře počkal na hůl Petra Sýkory, která gólově zaúřadovala – 1:0. Na druhé straně ale bylo také rušno, zvláště když Rataj jel trestné střílení, které nařídil švýcarský rozhodčí Kurmann. Ján Lašák ale ani nemusel zasahovat, slovenský útočník pálil vedle. Pardubice měly pak možnost téměř minutu hrát pět proti třem, ale bohužel neúspěšně. A tak přišel trest. Pardubická obrana si neporadila s dotírajícím Plodkem, jenž nadvakrát překonal Jána Lašáka v brance Pardubic – 1:1. Velké emoce vyvolala 39. minuta. Nejprve liberecký zadák Duben krosčekoval za Hniličkovou brankou domácího Průchu. Trest byl nekompromisní: 5 minut plus do konce zápasu. Přesilovku zahájily Pardubice gólově – Hemský se proháčkoval do útočného pásma a zakončil gólově – 2:1.

Smutný konec

Do třetího dějství vstoupily Pardubice ještě tříminutovou výhodou přesilové hry. Do velké šance se dostal Snopek, ale neúspěšně. Liberec nakonec oslabení ubránil. Ve 46.minutě se do šance dostával agilní Hejduk, ale jeho šance skončila vyloučením. Proč? Jeho počínání před Hniličkou ohodnotil zahraniční sudí jako sekání… Liberec nabídnutou šanci bleskurychle využil, po sedmnácti sekundách překonal Lašáka Radim Vrbata a srovnal stav. V čase 49:51 byl vyloučen hostující Kotlík, domácí sevřeli svého soka v obranné ulitě, ale Hnilička držel Severočechy nad vodou. Naopak zle bylo před Lašákem. Překonal jej Kotalík a poslal hosty do vedení – 2:3. To ale nebylo vše. V 53. minutě byl vyloučen Petr Koukal a hosté se opět radovali, když Vaic zvyšoval na 2:4 z pohledu Pardubic. Domácí si vzali oddechový čas, ale ani ten nepomohl alespoň zmírnit konečnou porážku. Naopak, v závěru ještě skóroval Rataj do prázdné branky, když se Pardubice pokusily hrát power play.

Pardubice nevstoupily do sezony nejšťastněji, po nepovedené třetí třetině prohrály s ambiciózním Libercem 2:5. Další zápas hraje HC Moeller Pardubice v neděli na ledě Vítkovic. Doma se představí již toto úterý, přijede pražská Slavia.

František Výborný (HC Moeller Pardubice): „V první třetině jsme byli nervózní, vázla souhra. Po vedoucí brance ve druhé třetině se hra zlepšila, ale nevyšla nám přesilovka pět na tři. V závěru jsme dělali chyby a soupeř vyhrál zaslouženě.“

Josef Paleček (Bílí Tygři Liberec): „Hráli jsme velice disciplinovaně a v závěru zápasu jsme využili dvě přesilovky. Chválím mužstvo jako celek za velmi dobrý kolektivní výkon.“