8.3.2012
Jan Hrabal

Pardubice zvládly první čtvrtfinálový duel, Roman Málek jej nedochytal

PARDUBICE — Pravou nohou vstoupili hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice do čtvrtfinálové série s Vítkovicemi. Východočeši sice nezachytili začátek zápasu, ale v jeho druhé polovině soupeře předčili a dokonce i díky dvěma brankám Jaroslava Markoviče vyhnali gólmana Málka na střídačku.

Tipsport extraliga, ČF1, čtvrtek 8.3.2012, ČEZ Arena Pardubice

Dynamo Pardubice

Vítkovice

5:2
0:1, 3:0, 2:1
Branky a nahrávky: 31:31 Markovič (Bartek), 33:50 Borer (Kousal, Buchtele), 36:04 Zohorna (Rákos, Havíř), 41:44 Radil (Havíř, Buchtele), 48:33 Markovič (Bartek, Kolář II) – 5:23 Kudělka (Burger, J. Káňa), 47:34 J. Káňa (Burger, Sýkora). Rozhodčí: Hribik, Šindler – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 8:9, navíc Klimek (Vítkovice) 10 minut osobní trest. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 9127. Střely na branku: 34:36. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2, 5:2. Nejlepší hráči: Jaroslav Markovič – Jan Káňa. Stav série: 1:0.
Dynamo Pardubice: Růžička – Píša, Kočí, Borer, Sičák, Havíř, Kolář II, Drtina – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Markovič, Somík – Radil, Kousal, Buchtele – Cetkovský, Zohorna, Rákos. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Vítkovice: Málek (48:33 Šindelář) – Ovčačík, Trnka, Punčochář, Kudělka, Sloboda, Voráček – J. Sýkora, Húževka, Szturc – Ujčík, Burger, J. Káňa – Pohl, Štefanka, Klimek – Šedivý, Strapáč, Kucsera – od 32. navíc T. Káňa. Trenéři: Mojmír Trličík a Zdeněk Moták.

Komentář

Hokejisté Pardubic sice v úvodu s Vítkovicemi prohráli, zlepšeným výkonem ale dokázali zápas otočit a získat první duel.

Pasivní pardubický nástup Vítkovice ztrestaly

Pardubicím mohla pomoci do zápasu přesilová hra, když za hákování pykal Roman Szturc. V početní převaze sice nebezpečně zakončoval Vladimír Sičák, vítkovická obrana ale odolala pardubickému náporu.

V následné hře pět na pět hosté udeřili. Jiří Burger přenechal na modré čáře puk Tomáši Kudělkovi a vítkovický bek ostrou ranou prostřelil brankáře Růžičku – 0:1. Chvíli na to mohly Vítkovice navýšit své vedení v přesilovce, tu ale nevyužily.

V jejím závěru se ve veliké šanci zjevil Jaroslav Markovič, v mezikruží ale provětral Málkovu lapačku. Vítkovický brankář se pak otáčel v minutové pardubické přesilovce, během níž trefil Petr Koukal tyč ostravské klece! Protože Pardubice špatně střídaly, tak i Ostravané si v této fázi zahráli proti čtyřem, v nich vychytal po Burgerově pasu skrze pásmo Karola Slobodu v jasné příležitosti Martin Růžička. O chvíli později nebezpečně pálil ostrostřelec Ujčík.

Východočechy mohla nakopnout přesilová hra, za nedovolené bránění byl vyloučen Ondrej Šedivý. Pardubičtí hokejisté ale nabídnutou výhodou pohrdli, do vážnější šance se nedostali. Pak se úspěšně bránili po Buchtelově držení hole.

Vítkovice byly v prvním dějství lepší, svého soupeře přestřílely 15:6, Pardubice se jen ztěžka dostávaly do potřebného tempa, chyběla jim šťáva. K tomu jim nepomohlo ani Štefankovo nedovolené bránění v čase 17:53.

Tři góly ve vítkovické kleci otočily zápas

Romanu Málkovi v brance Vítkovic bylo pořádně horko na začátku druhého dějství. Pardubice nastoupily do něj velmi aktivně a po faulech Petra Strapáče a Pavla Trnky hrály čtyřiačtyřicet sekund proti třem. V této výhodě ostře pálil od modré Aleš Píša, ale jeho projektily míjely cíl.

Pak ale přišly veliké chvíle Pardubic! Nejprve vybojoval Radovan Somík kotouč v útočném pásmu, přes Martina Barteka se dostal k Jaroslavu Markovičovi a ten vyrovnal na 1:1.

Srovnaný stav posadil Pardubické do sedla, vhod jim přišla i další početní výhoda po Slobodově vyhození puku mimo hrací plochu. Vteřinu po jeho návratu otočil na 2:1 Casey Borer. Jeho pecka od modré byla prvním extraligovým gólovým zásahem v pardubickém dresu!

A to nebylo všechno! Střelec první branky Východočechů byl sice vyloučen za hákování, ale Východočeši dokázali udeřit i ve vlastním oslabení! Duo David Havíř – Daniel Rákos vyhodilo puk z vlastní třetiny, druhý jmenovaný jej přiťuknul Tomáši Zohornovi a ten proměnil svůj únik v gólový – 3:1!

Pardubice dokázaly třikrát překonat Romana Málka během necelých pěti minut. Otřesený soupeř se z direktu jen ztěžka dostával zpátky na nohy.

Jaroslav Markovič vše dokonal

Natěšené Pardubice pokračovaly v aktivní hře, hned ve 42. minutě navýšil na 4:1 Lukáš Radil, když úspěšně hlídkoval u levé Málkovy tyče. Pardubický odchovanec si rychle zpracoval Havířovo nahození a poslal jej do vítkovické branky.

O pár minut později se Pardubice bránily vítkovické převaze, když rozhodčí vykázali na trestnou lavici útočníka Jana Koláře. Ostravané ale početní převahu nevyužili, prosadili se až minutu poté, když Jan Káňa překonal gólmana Pardubic dalekým pokusem – 4:2.

Pardubice ale odpověděly o necelou minutu později. Martin Bartek řešil situaci dvou na jednoho ostrou střelou, tu gólman Málek neudržel a pro Jaroslava Markoviče nebyl problém dorazit puk do brány – 5:2. Vítkovická jednička se pak nechala vystřídat Filipem Šindelářem.

Hokejisté Pardubic pak v poklidu dovedli zápas do vítězného konce. Po ospalém úvodu svého protivníka přehráli a získali první čtvrtfinálovou bitvu.

Ohlasy po utkání

Ladislav Lubina (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „V první třetině se na nás projevila delší přestávka a absence zápasového rytmu. Do utkání jsme nastoupili špatně. Do druhé třetiny jsme zlepšili pohyb a zpřesnili přihrávky, které byly lepší a chodily včas a na hokejku. Hlavně zlepšený pohyb se projevil na naší hře, přesilovkami jsme se více dostali do hry, začali i více střílet a zaplaťpánbůh dali i nějaké góly. Jsme rádi za ten první stupínek, který jsme dnes udělali.“

Zdeněk Moták (HC Vítkovice Steel): „Zvládli jsme dobře první třetinu, dařilo se nám herně i střelecky. Myslím, že jsme ji zaslouženě vyhráli 1:0, pak už to bylo horší. Zápas byl kouskován častými vyloučeními na obou stranách a v pěti se opravdu moc nehrálo. Bohužel jsme inkasovali góly a z toho rezultuje první bod pro domácí.“