3.4.2012

Pardubice zkrotily Bílé Tygry potřetí v řadě a jsou ve finále!

LIBEREC — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice to dokázali! Východočeši porazili v šestém semifinálovém duelu Liberec na jeho ledě 4:2 a podeváté v historii klubu postoupili do extraligového finále. V něm se střetnou s Kometou Brno.

Tipsport extraliga, SF6, úterý 3.4.2012, Tipsport arena

Bílí Tygři Liberec

2:4
0:1, 0:2, 2:1
Branky a nahrávky: 51:11 Krejčík (Čakajík, Bartovič), 57:44 Čakajík (Nedvěd) – 3:20 Starý, 27:46 Semorád (Buchtele), 39:29 Sičák (Bartek, Píša), 58:35 Bartek (Kočí). Rozhodčí: Jeřábek, Šindler – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 9:5. Využití: 2:1. Diváci: 7363. Střely na branku: 29:38. Průběh utkání: 0:3, 2:3, 2:4. Nejlepší hráči: Martin Růžička – Jan Výtisk. Konečný stav série: 2:4.
Bílí Tygři Liberec: Pinc (40:00 Vošvrda) – Trončinský, Derner, Čakajík, Výtisk, Roth, Holub, Ulrych, Moravec – Urban, Nedvěd, Vantuch – Bartovič, Bulíř, Špaček – Klimenta, Vak, Víšek – Bárta, Krejčík. Trenéři: Jiří Kalous a Filip Pešán.
Dynamo Pardubice: Růžička – Píša, Kočí, Sičák, Borer, Benák, Kolář II – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Cetkovský, Somík – Semorád, Zohorna, Rákos – Radil, Kousal, Buchtele. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.

Zatímco tři poslední zápasy semifinále play off byly vyprodány, dnes se našlo v liberecké Tipsport areny několik volných sedaček. Pardubice od počátku hrály vysoce takticky, zápas nepustily.

Jan Starý poslal Pardubice do vedení

Liberec zahrozil hned v první minutě. Prakticky ihned po vyhraném buly se první útok vrhl do pardubické obrany, ta ale se štěstím odolala krátkému náporu domácích. Hosté se otřepali a čekali na možnost udeřit.

Ta přišla v čase 3:20. Kanonýr Jan Starý dostal ideální pas do jízdy, vletěl do pásma a střelou švihem překonal Marka Pince – 0:1. Pardubický odchovanec zaznamenal pátý gól v letošních vyřazovacích bojích.

Po tomto momentu se Východočeši mírně stáhli, zahustili střední pásmo, přes které měl soupeř veliké problémy probít se. V 11. minutě měli hosté hrát čtyřminutovou přesilovku poté, co Dalibor Bortňák trefil vysokou holí Jiřího Cetkovského. Přestože měl pardubický obr zakrvavený obličej, tak žádný z rozhodčích si nedovoleného zákroku nevšiml.

Liberec svou první početní výhodu v utkání nevyužil. V čase 15:00 odešel pykat za nedovolené bránění Vladimír Sičák a přestože Bílí Tygři sevřeli Pardubické v jejich pásmu, tak do gólového zakončení se nedostali.

Pardubice šly trpělivě za svým cílem

Na začátku prostřední třetiny se Pardubice úspěšně bránily po Píšově sekání. Tuto početní výhodu pro Liberec zkrátila vysoká hůl Tomáše Urbana. V následné hře pět na pět zaúřadovala pardubická mládež: Po Buchtelově pasu se z prostoru mezi kruhy prosadil Jan Semorád – 0:2.

Liberečtí hokejisté přitvrdili, rozhodčí ale přesně pískali jejich nedovolené zákroky. Ve 31. minutě se podražením provinil Michal Bulíř, po něm putoval na trestnou lavici Tomáš Urban. V této početní výhodě měl obrovskou šanci Radovan Somík, minul však tygří klec.

V závěru druhé dvacetiminutovky si Pardubice mohly užít minutovou převahu pět na tři a tu zužitkovaly. Po Píšově ráně od modré čáry se do puku opřel Vladimír Sičák a po Výtiskově teči se kotouč dostal do brány – 0:3.

Liberec dvěma góly snížil, Martin Bartek vše uklidnil

Domácí hokejisté se nevzdávali, přitvrdili hru a toužili se zápasem něco udělat. Ten mohly Pardubice definitivně rozhodnout v takřka dvouminutové početní výhodě pět na tři. Východočeši sice dostali protivníka pod tlak, nezužitkovali jej však.

V 50. minutě pykal za držení Lukáš Radil, na trestné lavici pobyl necelou minutu. Severočeši využili početní výhodu, trefil se Lukáš Krejčík a vykřesal domácím naději – 1:3.

Liberec se pustil do útočení, v 54. minutě ale pozapomněl na Martina Barteka, ten svůj sólový únik neproměnil, neuspěl ani s následnou dorážkou. Ze druhé najetého Cetkovského krosčekoval Petr Nedvěd.

I v početní nevýhodě se Severočeši snažili útočit a vyplatilo se jim to. Po Sičákově zalehnutí puku si oba týmy vyzkoušely hru ve čtyřech, během ní ujela na gólmana Vošvrdu, který na začátku třetí dvacetiminutovky vystřídal Marka Pince, dvojice Robert Kousal – Jan Buchtele. Prvně jmenovaný se svou střelou neuspěl.

V čase 56:06 Liberečtí odvolali gólmana, Martin Bartek ale v obtížné pozici ze středového kruhu opuštěnou kasu netrefil. Daniel Rákos krátce na to trefil soupeře vysokou holí a Liberec hrál v šesti proti čtyřem. Tento risk vyšel Bílým Tygrům na výbornou, 76 sekund před koncem snížil na rozdíl jediné branky Martin Čakajík – 2:3.

Liberecká power play pokračovala, veškeré naděje domácích utnul Martin Bartek. Ten si po pasu Václava Kočího najel do palebné pozice a v čase 58:35 vystřelil finále – 2:3!

Jiří Kalous (Bílí Tygři Liberec): „Pardubice v celé sérii ukazovaly trochu větší hokejovost a trpělivost. Byly lepší a postup si zasloužily. Boj s produktivitou nás provázel celou dobu, utkání od sebe ale nebyla odlišná. I druhý zápas v Pardubicích jsme mohli vyhrát. Při zápasech u nás už byl soupeř lepší, ve druhém již dominoval a převzal režii nad celou sérií.“

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Ze začátku to byla spíš taktická bitva, kterou z naší strany podpořil rychlý první gól. Pak jsme hráli hodně pasivně do útoku, Liberec zvýšil tlak a měl několik možností srovnat. Za stavu 3:0 jsme se připravovali na poslední nápor, měli několik možností rozhodnout – přesilovku pět na tři, nájezd. Nakonec jsme z toho udělali drama a byli rádi, že jsme vyhráli.“