3.2.2005
Jan Hrabal

Parádní zápas se smutným koncem

Nádherná hokejová bitva! Zápasy se Slavií jsou opravdovou reklamou na hokej! Narvané tribuny, strhující atmosféra, nádherné obraty, jiskry, řež o každý metr ledu. Kdo vyhrál? Rozhodně hokejový divák, který si musel zápas užít plnými doušky. Extraliga zažila jeden z nádherných hokejových večerů.

Tipsport extraliga, 44. kolo, neděle 30.1.2005, Sazka Arena

Slavia Praha

Dynamo Pardubice

5:4p
0:1, 2:1, 2:2 – 1:0
Branky a nahrávky: 28:34 Žabka (Špaček), 36:04 Pálffy (Stümpel, Špaček), 49:16 Beránek (Žabka), 54:10 R. Dlouhý (L. Havel, Beránek), 63:37 Vlasák z trestného střílení - 15:46 Mikeska (A. Hemský, Bulis), 25:07 Divíšek (Rolínek), 54:41 Čáslava (Blažek, Dopita), 57:31 Mikeska (Novotný, A. Hemský). Rozhodčí: Smeták - Unzeitig, Cambal. Vyloučení: 8:8, navíc Bulis (Pardubice) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 14 902. Střely na branku: 36:23. Průběh utkání: 0:2, 4:2, 4:4, 5:4.
Slavia Praha: Z. Šmíd - Kadlec, Žižka, J. Novák, Špaček, Žabka, Kolařík, od 24. navíc Graňák - Pálffy, Stümpel, Tomica - Vlasák, Vašíček, Antoš - D. Hruška, Beránek, Sup - L. Havel, M. Kopecký, R. Dlouhý. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jiří Kalous.
Dynamo Pardubice: Lašák - Snopek, Čáslava, Novotný, Havíř, M. Rozsíval, Mudroch - P. Sýkora, Dopita, Blažek - Tvrdík, Mikeska, Bulis - A. Hemský, Divíšek, Rolínek - Kolář, Koukal, Cetkovský. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.

Komentář

Opatrný začátek

Narvaná Sazka Arena mohla sledovat opatrný začátek. Oba týmy se snažily hlavně neudělat chybu, hrálo se opatrně bez chyb. Pardubický kotel spolu s dalšími tisícovkami příznivců Moelleru se snažil svým borcům vytvořit domácí prostředí a to se mu povedlo. Poprvé ale zavzdechli slávisté. Dorážka Žigmunda Pálffyho ve 13. minutě ale ke změně skóre nevedla. První vážnější šanci si hosté připravili v 16. minutě při vyloučení Josefa Beránka, když po obléhání Šmídovy klece se do zakončení před brankou Slavie probil Mikeska, jenž rozjásal většinu ochozů libeňského stánku – 0:1. Hostující celek se snažil především eliminovat slávistickou rozehrávku a zodpovědně přistupovat k domácím. Po první třetině svítilo na kostce nad ledem jednobrankové vedení HC Moeller Pardubice.

Pardubice vedly o dvě branky…

Druhé dějství nabídlo mnohem více vzrušivých momentů, od počátku sledovala Sazka Arena napínavou bitvu, bojovalo se o každý kousek ledu, oba celky předváděly to nejlepší ze svého repertoáru. Ve 25. minutě ani fanoušek nestíhal sledovat, co se to vlastně na ledě děje. Nejprve mohl pozorovat Pálffyho brejk, o chvilku poté se na Šmída řítil Hemský. Oba protřelí borci z NHL své soupeře nepřekonali. To se povedlo až Divíškovi o moment později, který dorazil předchozí střelu Rolínka – 0:2! Pardubičtí fanoušci byli u vytržení, arénou zmítalo peklo. Slavia ale ukázala, že má velmi silný tým. Ve 29. minutě při přesilovce čtyři na tři propálil Lašáka ze strany Žabka. O minutku později obří šanci spálil Vašíček, který ze vzduchu nedorazil puk do poloopuštěné klece, o pár vteřin později jel Hruška sám na Lašáka, jenž jeho pokus vytěsnil. Pardubice měly tou dobou velkou horu štěstí. Nepřesný sudí Smeták pak vyloučil během několika chvilek dva pardubické hráče a jednoho slávistu. Domácí tým nabídnuté výhody využil a ve 35. minutě po spolupráci Stümpela s Pálffym druhý jmenovaný vyrovnal stav – 2:2. Závěr třetiny se sice odehrával v pardubické režii, ale ani Petr Sýkora ani jeho spoluhráči průběžnou remízu nezměnili.

… Slavia také!

Nádherný boj pokračoval dál. Oba týmy natěšenému publiku předváděly maximum bojovnosti, hrál se hokej s velkým H. Zhruba deset minut před koncem se pražský tým dostal do vedení, Žabkovu střelu dorazil Beránek, jenž urval Slavii vedení 3:2. Akcie domácího týmu pozvedl o chvíli později Dlouhý, který byl na konci kombinace mezi Beránkem a Havlem – 4:2! Hostující celek za podpory frenetického publika se ale nevzdal. Půlminutku nato totiž Čáslavova bomba od modré vrátila Pardubice zpátky do zápasu – 4:3! To ale nebylo vše, v čase 55:06 byl vyloučen domácí útočník Antoš, Pardubice svého soupeře zmáčkly a vyrovnaly. Nejprve všichni příznivci HC Moeller Pardubice povzdechli poté, co v přesilovce trefil Bulis tyč, pak se ale hala rozburácela po Mikeskově dorážce, která vyrovnala stav na 4:4! Nádherná hokejová bitva nenašla po šedesáti minutách vítěze, show pokračovala v prodloužení.

Tomáš Vlasák nájezd proměnil

Oba celky hrály na 120 procent, nikdo si nic nedaroval. Diváci obou táborů museli být nadšení, halou obíhala mexická vlna, do které se zapojili fanoušci obou táborů. V čase 63:37 zahákoval Andrej Novotný Žižku a Tomáš Vlasák trestné střílení proměnil.

Pardubice sice prohrály, ale z Prahy si příznivci východočeského celku vezou krásné pocity z hokejové bitvy mezi rivaly. Tentokrát byla šťastnější Slavia. Důležité ale je, že pardubický tým uhájil čtvrté místo.

Ohlasy po utkání

Jiří Kalous (Slavia Praha): „Byl to dramatický zápas, který měl náboj, nasazení, bylo v něm plno osobních soubojů a měl vynikající atmosféru. Divákům se určitě musel líbit. Nás může jen mrzet, že jsme ztratili dvoubrankové vedení. Tým ale prokázal vůli, když se vrátil do utkání ze stavu 0:2.“

Jiří Šejba (Pardubice): „Z obou stran to byl vynikající hokej. V první třetině jsme měli více ze hry, Slavii prakticky nic nedovolili a dali i dva góly. Ve druhé části jsme ale lehkomyslností a dalšími fauly do tří Slavii pomohli zpět. Ona se zvedla a srovnala. Mužstvo ale ukázalo charakter, když se dostalo do hry i ze stavu 4:2. Prodloužení je otázka štěstí. Toho, jestli někdo propadne a pak vznikne taková situace. Škoda jen, že se více času nehrálo v pěti.“