31.1.2010
Petr Novotný, Jan Hrabal

Mise na jihu se nezdařila. Pardubice prohrály v Českých Budějovicích

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Hokejisté HC Eaton Pardubice nestačili na HC Mountfield, kterému na jeho stadionu podlehli 2:3. Východočeši se sice po Špirkově gólu dostali do vedení, domácí však vzápětí kontrovali. Vyrovnaný zápas rozhodl inkasovaný gól šest minut před koncem, na který nenašel Eaton odpověď.

O2 extraliga, 46. kolo, neděle 31.1.2010, Budvar Aréna

České Budějovice

Dynamo Pardubice

3:2
0:0, 2:1, 1:1
Branky a nahrávky: 21:59 Pletka (Mikeska), 31:15 Hudec (Ptáček), 53:51 Vak (Gřegořek, Gulaš) – 21:36 Špirko (Sýkora), 43:07 Pineault (Sýkora, Koukal). Rozhodčí: Blecha, Mikula – Bryška, Chytil. Vyloučení: 8:5, navíc Veselý (České Budějovice) 10 minut osobní trest. Využití: 1:2. Diváci: 4659. Střely na branku: --:--. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2. Nejlepší hráči: Jakub Kovář – Martin Růžička.
České Budějovice: Kovář – Ptáček, Tůma, Snopek, Gřegořek, Poživil, Melichar, Kotaška – Květoň, Mikeska, Pletka, Gulaš, Vak, Veselý, Hudec, Sailer, Šimánek, Melichárek, Červený, Kuchejda, Ježek. Trenéři: František Výborný a Milan Kupka.
Dynamo Pardubice: Růžička (5:43–6:12 Hašek) – Nakládal, Havíř, Jillson, Kolář, Píša, Kočí, MacKenzie – Cetkovský, Koukal, Starý – Pineault, Špirko, Somík – P. Sýkora, Zohorna, Pivko – Semorád, Kousal, Radil. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.

Komentář

I gólman Hašek se zapojil do hry

Domácí hokejisté začali s nadšením a odvážně se pustili do tlaku a zavřeli Pardubice v jejich obranné třetině. První střelou v zápase se prezentoval útočník Michal Mikeska, po něm zkoušel štěstí Melichárek a ještě i Gulaš. Když byl následně na ledě čtvrtý útok domácího klubu ve složení Ježek, Červený, Kuchejda vykoledoval si na pardubickém MacKenziem první přesilovou hru.

Jenže ještě před ní přišly průtahy ve hře, které znamenaly konec českobudějovické aktivity. Hostující gólman Růžička si jel pro láhev s pitím na střídačku, ale vzhledem k tomu, že nebyla komerční pauza, musel střídat a náhradní gólman Hašek neměl brankářskou vestu. Musel se dojít obléct do šatny a hostující střídačka si musela vzít time out, který ji v závěru zápasu chyběl. Hašek pak nastoupil a vydržel na ledě devětadvacet vteřin během kterých stihl jeden zákrok po střele Melichara.

Přesilovku domácí nevyužili, ale prakticky hostujícího gólmana Růžičku, který naskočil zpátky do hry v čase 6:12 ani neohrozili. Poté, co hostující hráči oslabení přečkali, hráli prim na ledové ploše Budvar arény právě oni.

V 8. minutě měl první velkou šanci Pardubic Pivko, který v nájezdu dva na jednoho volil střelu a Kovář vytahoval jeho pokus ramenem. O tři minuty později se zjevil před Kovářem střelec Sýkora a na hranici brankoviště dostal tolik prostoru, o kolik si řekl. Naštěstí pro domácí byl ale tak blízko, že ležícího Kováře nedokázal přehodit. Ve druhé části první třetiny hosté dominovali. Ve 13. minutě zamkli domácí v obranném pásmu a do koncovky se dostal z hranice brankoviště Havíř, který však pálil těsně vedle.

Aktivita Pardubic pokračovala i nadále. Další obrovskou šanci měl Starý, který se objevil sám před Kovářem, ale ten jeho pokus vyrážečkou vytáhl nad branku. Pardubice v první třetině opravdu hrozily, a proto mohli být domácí hráči i rádi, když zazněla siréna oznamující konec první dvacetiminutovky.

Eaton se dostal na chvíli do vedení

Druhá třetina začala opět tlakem domácích hokejistů, ze kterého vyplynula střela Gulaše. Ale pak se dočkali hosté. Ve 22. minutě byl vyloučen Veselý za nedovolené bránění a Pardubice přesilovku využily. Nedůraz domácích před brankovištěm ztrestal Špirko, který dostal prostor vystřelit a následně si vlastní pokus i dorazit – 0:1.

Třiadvacet vteřin po zásahu Špirka skóroval na druhé straně Václav Pletka, která využil nahrávku Mikesky a z prostoru mezi kruhy trefil prostor nad lapačkou Růžičky – 1:1

Domácí tým vstřelená branka nastartovala k větší aktivitě. Zlepšil pohyb a na soupeři si vynutil několik faulů. Dobře se prezentoval mladík Aleš Ježek, který svým důrazem na soupeře platil a při vyloučení Veselého na deset minut dostal i jeho prostor na ledě. Třikrát po sobě byl vyloučen MacKenzie, který si po trestu v první třetině připsal i čtyři minuty ve druhé části hry.

Jihočeši sice nedokázali využít ani jednu z nabízených početních výhod, ale stejně se dokázali dostat do vedení. V čase 31:15 objel branku Michal Hudec a bekhendovou střelou po ledě o brusle gólmana Růžičky skóroval – 2:1. Do konce třetiny měli domácí ještě několik příležitostí, ale vedení na svou stranu nestrhli.

Pineault sice vyrovnal, poslední slovo měl však Vak

Třetí třetinu začali domácí hokejisté přesilovou hrou, ale situace se rychle otočila proti nim. Nejprve byl na začátku vyloučen za vražení na hrazení v útočném pásmu Veselý a o 24 vteřin později ho následoval i Vak. Domácí čekalo nejprve oslabení třech proti čtyřem a následně pěti proti třem.

Dvojnásobné oslabení Jihočeši i díky skvělým zákrokům brankáře Kováře přežili, ale Pardubice se radovaly po návratu Veselého na led, když zblízka dorazil střelu Sýkory odraženou od zadního mantinelu do branky Adam Pinault – 2:2.

Dál se hrál otevřený zápas. Ve 46. minutě byl vyloučen za hákování domácí Gřegořek a Kovář musel vytáhnout další skvělý zákrok po střele Sýkory, jenž pálil od modré čáry. Hra byla od té doby přerušovaná a ztrácela na tempu. Když někdo hrozil, byly to především Pardubice, které domácí tým přebruslovaly a nad vodou držel Jihočechy Kovář, protože do útoku toho jeho spoluhráči moc nevymysleli.

V 53. minutě byl vyloučen hostují Jan Kolář, který zastavoval ojedinělou akci Jihočechů faulem. Tahle přesilovka se stala hostům osudnou, protože svěřenci kouče Františka Výborného ji sehráli nejlépe za celý zápas. Nejenže dokázali soupeře zavřít v jeho obranném pásmu, ale připravili si řadu velkých příležitostí a tu poslední využili. Po sérii střel zachytil puk na modré čáře Gřegořek a nahrál po modré Tomáši Vakovi, který napřáhl a vymetl horní růžek branky – 3:2.

Pro domácí nastávaly kritické okamžiky, protože závěry zápasů jim v poslední době příliš nešly. Ovšem tentokrát se mohli přece jen radovat z vítězství. Dá se říct, že v následujícím čase se nedopustili výraznější chyby a stálo při nich i štěstí. Hosté sice zkusili v poslední minutě zápasu hru bez brankáře, ale domácí tentokrát vyhazovali puky bez zaváhání. Jen v posledních sekundách utkání si nedokázali poradit s nahrávkou zpoza branky a pardubický bek Píša pálil vedle.

Ohlasy po utkání

František Výborný (HC Mountfield České Budějovice): „Zpočátku byl náš pohyb hodně křečovitý, uklidnil nás teprve vyrovnávací gól ve druhé třetině. Bylo hodně důležité, že jsme srovnali velice rychle, s přibývajícím časem bychom proti zkušenému týmu Pardubic těžko dotahovali. Zbytek zápasu byl vyrovnaný a značně se mi ulevilo, když Píša při power play tři vteřiny před sirénou nedokázal skórovat, nevím, jestli bych to přežil. Musím také pochválit naši čtvrtou lajnu mladíků, která splnila svou roli.“

Václav Sýkora (HC Eaton Pardubice): „Do zápasu jsme vstoupili podle našich představ, měli jsme víc šancí než domácí, ale bohužel nic jsme z nich nevytěžili. Povedlo se nám to až ve druhé třetině, ale rychlé vyrovnání soupeře bylo asi zlomovým bodem zápasu. Domácí pak rozhodli o výsledku gólem z přesilovky v situaci, kterou jsme my před tím několikrát nezvládli. Z porážky jsme zklamaní, je to trest za náš krátký výpadek ve druhé třetině, kdy jsme přestali hrát a posadili soupeře na koně.“