21.10.2011

Drama za cenné dva body, Pardubice udolaly Vítkovice v nájezdech

PARDUBICE — Gólovou dietu naservíroval osmiapůltisícové návštěvě v ČEZ Areně zápas Pardubic s Vítkovicemi v utkání 14. extraligového kola. Ostravané se na začátku třetí třetiny dostali do vedení, Jakub Nakládal však při power play šest na čtyři srovnal. Samostatné nájezdy rozhodl Radovan Somík, všechny vítkovické penalty pochytal Martin Růžička.

Tipsport extraliga, 14. kolo, pátek 21.10.2011, ČEZ Arena Pardubice

Vítkovice

2:1sn
0:0, 0:0, 1:1 – 0:0 – 1:0
Branky a nahrávky: 59:25 Nakládal (Bartek, Zohorna), rozhodující samostatný nájezd Somík – 48:42 Rehák (Štefanka). Rozhodčí: Fraňo, Polák – Bádal, Kis. Vyloučení: 2:4, navíc Koukal (Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 1:0. Diváci: 8426. Střely na branku: 37:35. Průběh utkání: 0:1, 2:1. Nejlepší hráči: Martin Růžička – Roman Málek.
Dynamo Pardubice: Růžička – Nakládal, Kolář II, Kočí, Sičák, Borer, Benák, Drtina – Starý, Koukal, Kolář I – Somík, Zohorna, Bartek – Rákos, Elkins, Sim – Radil, Kousal, Buchtele. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Vítkovice: Málek – Malík, Kudělka, Sloboda, Trnka, Ovčačík, Rehák – Szturc, Húževka, Sýkora – J. Káňa, Ujčík, Štefanka – Pohl, Strapáč, Walker – Kolouch, Hlinka, Šedivý (20:00 T. Káňa). Trenéři: Mojmír Trličík a Zdeněk Moták.

Hokejisté Pardubic dokázali v posledních sedmi domácích zápasech v základní části Vítkovice porazit, ty naopak triumfovaly na východě Čech v loňském play off.

Pardubice nevyužily mírný tlak

Domácí borci nastoupili bez Aleše Píši, ten nedohrál utkání v Litvínově. Na postu třináctého útočníka byl po vyléčení zranění připraven junior Tomáš Nosek. I ten sledoval první větší šanci utkání, Robert Kousal ve 4. minutě však z otočky po nepřehledné situaci střílel těsně vedle Málkovy branky.

V ČEZ Areně se hrál rychlý hokej, první třetina byla včetně dvou přestávek čištění ledové plochy odehrána za méně než půlhodinu, k více šancím nepomohla ani přesilová hra pro domácí hokejisty. Pardubice nepotrestaly Malíkovu vysokou hůl ze 13. minuty.

Vítkovice měly největší šanci v samém závěru úvodního dějství. Viktor Ujčík se náhle po příhře zpoza brány zjevil sám před brankářem Růžičkou, v důležité chvíli ale přesnost selhala, minul totiž jeho bránu.

Duo Bartek – Somík se neprosadilo

Svižný hokej pokračoval i ve druhé části hry. Zatímco v té první byly mírně aktivnější Pardubice, tak nyní Vítkovice minimálně vyrovnaly hru. To ostatně prokázaly už ve 22. minutě, to se puk po střele od modré všelijak komíhal kolem pravé tyčky, ale nakonec zaplul mimo nebezpečí.

O chvíli později se do obrovské šance dostali slovenští forvardi Martin Bartek a Radovan Somík. Prvně jmenovaný nebezpečně střílel, jeho ránu vytěsnil Roman Málek, po něm se k puku dostal jeho kolega, ale ani on neuspěl.

Vítkovice mohly udeřit v přesilovce po Rákosově podražení v čase 32:32, ale hosté se dostali trvaleji do pásma ale až v samém závěru početní výhody, takže se neprosadili. Na druhé straně zase nepotrestali domácí Húževkovo sekání.

Pardubice vyrovnaly v power play

Pohledný hokej na obou stranách pokračoval i ve třetí třetině, Východočeši se nejprve úspěšně bránili po Buchtelově hrubosti, ale pak inkasovali.

Ostravané rozjeli ve 49. minutě rychlou akci do pardubického pásma a když se zdálo, že Pardubice celou situaci pokryly, tak od modré ostře před obsazenou bránu vypálil Denis Rehák a kotouč zapadl přesně nad Růžičkovu lapačku – 0:1.

Pardubice se pak pustily do častějšího útočení, v čase 58:00 byl Robert Kousal při svém průniku podražen Ctiradem Ovčačíkem a tlak domácích mohl kulminovat v přesilovce po oddechovém čase. Na začátku vletěl na hrací plochu šestý hráč po Růžičkově opuštění klece a v čase 59:25 od modré pořádnou ránou srovnal Jakub Nakládal – 1:1.

Růžička přilepil puky k levému betonu, extra bod trefil Radovan Somík

První velkou příležitost v nastavení měl ostravský Pohl. Ten nastartoval rakety ve svých bruslích, ale v rychlé akci přestřelil Růžičkovu branku. Na opačné straně zase po průniku zleva zakončoval Václav Kočí.

V předposlední minutě hry se o zteč pokusil útočník Kolář, jenže se při průjezdu do modrého pásma utopil ve svých technických finesách, a tak zápas musely rozhodnout samostatné nájezdy.

První jel Petr Pohl, snažil se rozhýbat gólmana Růžičku, ale ten jeho střelu vystihl levým betonem. Na pardubické straně se neprosadil Jan Starý střelou na vyrážečku, kterou Roman Málek vymrštil přesně. Na levém betonu skončil i kanonýr Ujčík, ten zvolil blafák do bekhendu, ale Růžička jej vytěsnil. To Radovan Somík si poradil s Málkovým prostorem nad vyrážečkou, trefil se totiž přesně pod horní tyčku! A protože Australanem Walker po technické parádě poslal puk pouze na brankovou čáru opět do připraveného gólmana domácích, tak Pardubice získaly druhý bod – 2:1.

Ladislav Lubina (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Nesmírně si cením toho, že jsme dokázali v závěru třetí třetiny srovnat průběžný výsledek a v následných penaltách získali druhý bod. Jsme za to moc rádi a spokojeni.“

Mojmír Trličík (HC Vítkovice Steel): „Bylo to vyrovnané utkání, ve kterém každé mužstvo mělo své dobré i slabší chvilky. Určitě vynikli oba brankáři, kteří inkasovali branky z nechytatelných střel. Jsme rádi, že jsme tady uhráli bod. Po našem vedoucím gólu domácí vytvořili velký tlak, ze kterého pak bylo naše vyloučení a v něm domácí vyrovnali. I tak odjíždíme velmi spokojeni. Doba léčení Burgra by měla zabrat dva až tři týdny.“