27.10.2006
Jan Hrabal, Dalibor Musil

Pardubice ve vyprodané aréně oplatily Spartě vysokou porážku

AKTUALIZOVÁNO O ROZSÁHLOU FOTOGALERII A ZÁPIS O UTKÁNÍ! Rekordní návštěva sezony zhlédla v ČEZ Areně souboj s mistrovskou Spartou. HC Moeller předvedl daleko lepší výkon než v minulém zápase s Plzní. Pozorná defenzíva, chuť do hokeje, účelná zakončení a výborný výkon Jána Lašáka, jenž vychytal druhou nulu v sezoně, byly základem vysokého vítězství. Východočeši proměnili utkání v exhibici, po níž si Sparta odvezla „bůra“.

O2 extraliga, 19. kolo, pátek 27.10.2006, ČEZ Arena Pardubice

Sparta Praha

5:0
1:0, 1:0, 3:0
Branky a nahrávky: 5:23 Čaloun (Tvrdík), 36:50 Andrašovský, 42:50 Havíř (Kolář), 46:48 Mrázek (Blažek), 57:11 Sýkora (Rolinek). Rozhodčí: Homola – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:9 navíc Andrašovský (Pardubice) 5 minut a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 9300 (vyprodáno). Střely na branku: 26:33. Průběh utkání: 5:0.
Dynamo Pardubice: Lašák – Čech, Šeda, Snopek, Havíř, Koma, Čáslava, Linhart – Mrázek, Blažek, Ondřej – Sýkora, Hlinka, Rolinek – Čaloun, Tvrdík, Pivko – Kolář, Koukal, Andrašovský. Trenéři: Miloš Říha a Pavel Rohlík.
Sparta Praha: Salfický – Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Hanzlík, Benýšek, Černošek, Protivný, Mrázek – Hromas, Hlinka, Hlaváč – Ton, Štrba, Kratěna - Netík, Sivek, Langhammer – Vrbata, Krätzer. Trenéři: František Výborný a Marian Jelínek.

Audio záznam Zápis o utkání Referát ČTK

Dušan Salfický se vrátil na místo činu, ale od domácích fanoušků se právě vřelého přivítání nedočkal. V brance Pardubic po odchodu Adama Svobody nenastoupil nikdo jiný než Ján Lašák a Aleš Píša si začal v dnešním utkání odpykávat svůj osmizápasový trest.

Zprvu aktivnější Sparta, produktivnější Pardubice

Duel dvou posledních mistrů extraligy začal opatrně. V 6. minutě se otevíralo skóre, když domácí Čáslava nahrál na útočnou modrou Čalounovi. Ten poslal koutouč najíždějícímu Tvrdíkovi, od nějž dostal přihrávku zpět a následná střela si našla cestu do sparťanské branky – 1:0. Půl minuty po brance se do šance dostal pardubický Koukal, ale Salfický jeho ránu kryl. Z následného protiútoku se neprosadil Kratěna. Rozruch před domácí brankou nastal při nahození Langhammera, ani teď se ovšem puk do branky nedostal. Pardubice se do výraznější šance nedostaly ani při přesilovce, naopak Sparťané měli slibné šance díky Hromasovi a Netíkovi. Sparta byla od 11. minuty aktivnější, přesto branku nevstřelila.

Ke střele se mohl po asistenci Tvrdíka dostat Čaloun, byl ovšem faulován Benýškem, což znamenalo přesilovku. Jediná vážnější šance přišla až na konci, když pálil Rolinek. V 18. minutě přišla pěkná pardubická kombinace na jejímž konci byl Koukal. Tečovaná střela si ale cestu mezi tyče nenašla. Sparta byla v první třetině aktivnější, na Lašáka šlo 14 pokusů. Salfický čelil 8 střelám.

Přesilovky 5 na 3 nevyužity

V úvodu druhé třetiny měla Sparta půlminutovou přesilovku 5 na 3, kterou však nevyužila. Do brejku se dostal v oslabení Petr Sýkora, který byl ovšem faulován a ke střele se nedostal. Hra se přelévala ze strany na stranu, možnost skórování nevyužili na straně Sparty Sivek ani Hlinka, na druhé straně Kolář. V 29. minutě nevyužil svůj únik zahákovaný Hlaváč. Při sparťanské přesilovce neproměnil svou možnost Hlinka. Toho využil Koukal společně s Kolářem, kteří se vrhli do útoku. Prvně jmenovanný poslal parádní pas na Koláře, který se pokoušel zakončit jednou rukou. Kotouč projel před Salfickým, neujala se Koukalova dorážka a skrumáž nakonec skončila omráčeným Salfickým.

Sparta ve 32. minutě hrála v šesti, přesilovka Pardubic zůstala nevyužita. V 35. minutě pak Ton atakoval vysokou holí Snopka a chvíli po něm byl při brejku hákován Mrázek, což znamenalo dvojnásobnou početní výhodu pro Pardubice. Pardubice stejně jako Sparta tuto příležitost nevyužily. V čase 36:50 pak Andrašovský zajel za branku Sparty a jím nahozený kotouč se odrazem od brusle jednoho ze sparťanů dostal za Salfického záda – 2:0. Střely Stehlíka ani Vykoukala se v 38. minutě neujaly a po druhé třetině tak na jumbotronu svítilo skóre lepší pro domácí Moeller.

Třetí třetina patřila domácím

Nevoli mezi pardubickými příznivci vyvolal ve 42. minutě Černošek, když poslal puk mezi diváky. Andrašovský sám před brankou ještě nevyužil, což napravil o pár sekund později Havíř, asistoval mu Kolář – 3:0. Ve 45. minutě byl za vysokou hůl na 2+2 minuty vyloučen domácí Sýkora. Koukal na půlce získal kotouč a společně s Kolářem se dostal do přečíslení dva na jednoho. Kolář ale míchal s pukem více než měl a kotouč mu ujel. Chvíli poté byl na 2+2 za vysokou hůl poslán také sparťanský Netík. Hru 4 na 4 využil po nahrávce Blažka František Mrázek díky samostatnému úniku – 4:0.

Domácí fanoušci jsou dobře naladěni a Arenou projíždí mexické vlny. Ve 49. minutě další brejková šance, tentokrát neskóroval Petr Sýkora, dorážku nevyužil Koukal a po objezdu branky ujel kotouč Kolářovi. Pardubičtí hráči nedávají Spartě moc šancí a dirigují přesilovku podle svých představ. Za napadení byl poslán v 50. minutě třetí třetiny do šatny domácí Dušan Andrašovský, hosté tak dostali výhodu pětiminutové přesilovky. Sparta tuto možnost nevyužila, přestože se dostala k několika střeleckým pokusům. V 56. minutě dostala Sparta další možnost početní výhody, stejně jako v dosavadním průběhu hry ji ale nevyužila. Své oslabení využil dalším z mnoha brejků Petr Sýkora po nahrávce Tomáše Rolinka, když propálil Salfického mezi betony – 5:0. Ján Lašák si připisuje nulu a do posledního místa zaplněná ČEZ Arena děkuje skvělému výkonu pardubického týmu.