12.03.2007
Jan Hrabal, fotografie Vladimír Škorpík

„Budu se koncentrovat na zápas, nějaký Svoboda mě nevzrušuje“

Stal se panem Neoblíbeným. Alespoň u fanoušků HC Znojemští Orli během víkendového dvojzápasu na jihu Moravy. Pardubický útočník Libor Pivko si vyslechl v Hostan areně spoustu vulgárních pokřiků, ale nijak to nepoznamenalo jeho výkon. Spíše naopak. V obou duelech platil za jednoho nejaktivnějších hráčů, ve druhém zápase byl jediným skórujícím hráčem HC Moeller Pardubice. „Znojmo hrálo v první třetině hrálo opravdu výborně. Skvěle bruslilo, my jsme naopak nechytli začátek. To možná rozhodlo zápas,“ ohlédl se za předvčerejším mačem šestadvacetiletý útočník.

Ze Znojma jste si přivezli jedno vítězství. Berete to jako úspěch?
„Určitě! Nepočítali jsme s tím, že série bude na 4:0, to v každém případě. Víme, že Znojmo hraje skvěle a má výborný mančaft, proto je jedna výhra ze Znojma pro nás super. Jsme za ni rádi. V pondělí se popereme o čtvrtý zápas u nás doma v Pardubicích.“

Ale nesehráli jste druhý zápas na znojemském ledě trochu lehkovážně?
„Tak bych to nenazval. Oni hráli výborně, povedl se jim začátek. Skvěle bruslili a předjeli nás v každém momentu první třetiny. Dali první gól, diváci jim perfektně fandili, hnali je dopředu. My jsme touto brankou byli trochu zaskočeni.“

Něco podobného se stalo v sérii Sparty se Zlínem, kdy Pražané také nezvládli druhý zápas na Moravě. Pak mluvili o tom, že si možná mysleli, že je hotovo…
„To si nemyslím. V play off rozhoduje první gól. Kdo ho dá, tak je více psychicky nahoře. Když ho dostane hned na začátku, tak se to hostům ztěžka otáčí a hraje se opravdu těžce.“

Takže vás hodně nalomily dva inkasované góly v úvodu?
„Prostě to tak vyplynulo ze situace. Oni vstřelili dvě branky, my jsme dali o zápas předtím rovněž dva a také jsme rozhodli. V sobotu to bylo naopak. Můžeme Znojmu popřát hodně štěstí k vítězství s tím, že se hraje v Pardubicích za stavu 3:1 na zápasy. To je pro nás super.“

Jak velkou roli budou hrát dnes podle vás nervy?
„Každý zápas se snažíme hrát co nejlépe, budeme se snažit domácí zápas vyhrát. Kdyby se to nepodařilo, tak nesložíme zbraně. Vedeme 3:1, Znojmo má skvělý mančaft, my jsme za toto vítězství rádi. Chci všem lidem říci, že budeme bojovat, abychom to zvládli.“

Situace, při které tryskaly emoce. Jaroslav Svoboda se sápe po Liboru Pivkovi, ten se mu směje do očí.

Vraťme se ještě k sobotnímu zápasu, kde jste několikrát sahali po vyrovnání. Proč to nevyšlo? Smůla?
„Na to se těžko můžeme vymlouvat. Spíše to bylo naším nedůrazem v koncovce. Znojmo má také skvělého gólmana, Jirka Trvaj nás holt skvěle vychytal.“

Jediný gól jste vstřelil vy. To bylo přesně dle hesla „když nevíš co s pukem, vystřel“? Ve vašem případě nahoď?
„Dá se říci, že ano. Od mantinelu jsem viděl Honzu Čalouna před bránou, jak tam přejíždí, tak jsem to tam zkusil hodit a spadlo to tam.“

Gól padl k tyči, tam jste mířil?
„Vyloženě jsem to hodil na bránu a doufal jsem, že to tam spadne.“

Oba zápasy ve Znojmě ozdobily šarvátky, ve vašem případě s Jaroslavem Svobodou a Richardem Jarešem. Mají oba na vás spadeno?
„Já si myslím, že ne. To zkrátka vyplyne ze hry. Takové je play off, každý hráč je vyhecovaný. To z toho vyplývá. Není tam žádná nesnášenlivost. Musíme s tím počítat.“

Ale Jaroslav Svoboda byl v závěru prvního utkání ve Znojmě hodně nepříčetný. Co vám říkal?
„Nevím, jestli ty prášky, co si vzal, zabraly až na konci zápasu. On mě tam zfauloval, já jsem se mu smál a nějak mu to asi ujelo. Já si z toho nic nedělám, jsem na to zvyklý z Ameriky. Tam je to normální. Je to play off, s tím se musí počítat.“

V pondělí bude Jaroslav Svoboda hrát, svůj trest ve hře má odpykaný. Čekáte z jeho strany nějakou odvetu?
„Já se budu snažit hrát svůj zápas, jestli mě něco čeká, to nevím. Já se budu koncentrovat na zápas a nějaký Svoboda mě určitě nebude vzrušovat.“