27.11.2006
Jan Hrabal, fotografie Vladimír Škorpík

Vladislavu Koutskému se premiéra povedla

Poprvé se postavil do extraligové branky od první minuty. Pardubický brankář Vladislav Koutský si před včerejším utkáním se Vsetínskou hokejovou připsal čtyři extraligové starty, ale to vždy střídal svého parťáka. Včera rozhodně nezklamal. Chytil 26 střel soupeře, žádnou nepustil. A tak po zápase mohl se svými spoluhráči slavit zisk tří bodů. „Byl jsem před zápasem neskutečně nervózní. Jakmile jsem ale vyjel na led, tak to ze mě spadlo. Jsem rád, že to takhle dopadlo,“ hlesl Vladislav Koutský po skončení zápasu, který Moeller vyhrál 4:0.

Nasazení Vladislava Koutského do branky HC Moeller Pardubice se dalo trochu očekávat. Už před sezonou trenéři společně s vedením klubu tvrdili, že dají příležitost mladým brankářům, aby si Ján Lašák, jednička mužstva, odpočinula. Ta chvíle přišla včera. Vladislav Koutský ji využil. Velice pracovitým a soustředěným výkonem pomohl HC Moeller ke konečnému vítězství.

„Dozvěděl jsem se o tom v neděli ráno před tréninkem. Byl jsem hodně nervózní. Před zápasem mě nervozita neopustila, spadlo to ze mě až na ledě. Měl jsem totiž obavy, aby to nedopadlo špatně. Pak bych se do extraligové branky nemusel už nikdy postavit,“ líčil své pocity jedenadvacetiletý brankář.

Pomáhali mu spoluhráči na ledě, pravidelné podpory se dočkával i od Jána Lašáka. Ten na střídačce otevíral dvířka a když byla volná chvíle, tak dodával svému kolegovi podporu. „Když jsem se občerstvoval při přestávce čištění ledu, tak mi říkal, ať chytám v klidu, že to je dobré. Při zápase na mě mrkal, že to je v pohodě,“ pousmál se.

Vladislav Koutský ve svém prvním plném extraligovém utkání vychytal nulu. V zápase se Vsetínem pochytal všechny střele soupeře.

I hráči v poli s ním často komunikovali. „Kluci ke mně přijížděli, poklepávali mě. Říkali mi, že je to dobré, poklepávali mě po betonech,“ těšilo Vladislava Koutského.

Ke klidu mu také muselo přispět poměrně rychle nabyté dvoubrankové vedení domácích. „Hodně jsem se totiž měl strach, abych nešel ve třetí minutě střídat. Říkal jsem si, že mi to tam na začátku spadne, podělám se a pak dostanu druhého a půjdu. Naštěstí to dopadlo dobře,“ oddychoval.

„Kluci perfektně bránili, první střela šla na mě snad někdy v sedmé minutě. Hlavně jsem se bál, abych ve třetí minutě nešel střídat. Šla na mě střela až někdy v 7. minutě. Nejhůře mi bylo při přesilovce Vsetína pět na tři, ale vyšlo to,“ spokojeně pravil.

Soustředěnost. Tato vlastnost zdobila Vladislava Koutského ve včerejším utkání.

Hned ve svém prvním řádném extraligovém startu vychytal Vladislav Koutský čisté konto. Už ví, že jej zkasíruje Tomáš Blažek, pokladník týmu. Kasa v kabině A mužstva v poslední době nečekaně bohatne. V pátek zdvojoval platbu Jan Čaloun za hattrick a porážku Litvínova. Něco podobného může čekat Vladislav Koutský: první extraligový zápas od samého začátku a hned čisté konto.

„Něco tam přidám. Asi tam nakonec půjde půlka výplaty,“ rozesmál se jeden z nejlepších hráčů včerejšího zápasu.

Vladislav Koutský do lesa diktafonů před ním přiznal, že měl v utkání chvíle, kdy nevěděl, kde je kotouč. „Občas to tak bylo, nesmím se chválit, že jsem všechno viděl. Byly tam momenty, kdy jsem měl opravdu štěstí.“

Nejhůře mu prý bylo během vsetínské přesilovky pět na tři ve druhé třetině. Kdyby tou dobou Valaši snížili, tak se mohly v ČEZ Areně ještě dít věci… Nestalo se, brankář Koutský své spoluhráče podržel. „Nějaké šance tam tou dobou měli, ale nedali to. To mi také pomohlo do dalšího průběhu,“ doplnil.

Pět, čtyři, tři, dva, jedna! Vladislav Koutský mohl po zápase odpočítat start oblíbené jízdě na bobech.

Pardubická dvojka jezdí chytat za druholigový Pelhřimov. Na nulu v této sezoně si musela počkat až v dresu HC Moeller. „Tam spíše prohráváme,“ pokrčil rameny. „Jezdím tam zhruba měsíc. V sobotu jsem nechytal, protože trenéři asi počítali s tím, že budu chytat proti Vsetínu.“

Pelhřimov trénuje Jan Zachrla. Trenér, se kterým Miloš Říha spolupracoval v minulé sezoně s Chimikem Moskevská oblast. „Asi se dohodli s panem Říhou. Pana Zachrlu musím pochválit, je to opravdu dobrý člověk,“ přidal Vladislav Koutský. „Jsem rád, že tam mohu chytat. Z nuly mám pochopitelně velkou radost. Už se těším na další zápas!“