28.01.2007
Vladimír Gregor, Jan Hrabal

Video ukázalo: Aleš Píša nefauloval, Tomáše Pácala čistě dohrál

To byl zase zápas, oddechli si mnozí fandové bezprostředně po utkání Moelleru s HC Oceláři Třinec. Pardubická mašina se přitom rozjela podle plánu a bez komplikací, načež se zdálo být v polovině duelu o všem rozhodnuto. Třinec dvěma slepenými góly na konci druhé třetiny odstartoval podívanou pro otrlé a trenérské tandemy nebyly místy daleko od trhání vlastních vlasových porostů. Tříbodovou výhru a průběžný stříbrný stupínek v extraligové tabulce nakonec zachraňoval až v závěru muž bez nervů Jan Čaloun. Trenér domácího celku Miloš Říha na adresu soupeře poznamenal: „Musím složit soupeři poklonu, protože hrál výborně a překvapil nás!“

„Pod dojmem dvou posledních vítězství jsme přistoupili k utkání tak, že Třinec sem přijede po porážkách odevzdaný a zápas snadno vyhrajeme. Ale bylo to obráceně! Hosté byli aktivní, hráli dobře ve středním pásmu, zatímco my jsme hráli špatně do obrany a za stavu 4:1, kdy měl být zápas rozhodnutý, přišly obrovské chyby v obraně,“ ulevil si nad propadákem svých svěřenců v druhé polovině prostředního dějství.

Asistent trenéra Třince Jan Daneček naopak kvitoval vůli svých oveček, které i za „rozhodnutého“ stavu nepolevily a nakonec sahaly ještě po bodech. „Měli jsme špatný vstup, ale ani za nepříznivého stavu 4:1 jsme nesložili zbraně. Každý gól nám zvedal sebevědomí a i předvedená hra byla vcelku solidní. Bohužel i pět gólů na hřišti soupeře nám nepřineslo kýžený bod, pro který jsme sem jeli,“ zalitoval Daneček, ale v duchu si oddechl, jak se jeho tým dokázal oklepat po kruté prohře 0:7 doma se Slavií.

Střet Aleše Píši s Tomášem Pácalem, po kterém pro oba aktéry zápas skončil.

Nešťastný moment přinesla 43. minuta utkání a v dobrém na ni nebude vzpomínat ani jeden z přímých aktérů. Po důrazné hře Aleše Píši tělem u mantinelu zůstal na ledové ploše ležet bývalý spolehlivý bek Pardubic Tomáš Pácal, který s Alešem Píšou hrával v obranném páru. Resumé střetu byl konec pro oba.

„Pácal je v pardubické nemocnici, kde zůstane ležet na pozorování. Zatím to vypadá na otřes mozku, ale uvidíme, co ukáží další vyšetření,“ popsal zdravotní stav hráče asistent trenéra Jan Daneček.

Jenže video prokázalo, že Aleš Píša nefauloval. Ruce měl dole, souboj u jižní tribuny čistě dohrál. „Tomáš to nečekal, chtěl odehrát kotouč. Na videu je vidět, že Aleš se s ním svezl u mantinelu a dohrál ho,“ okomentoval tuto situaci trenér HC Moeller s tím, že Aleš Píša měl při něm ruce dole. Rozhodčí Jari Levonen ale pardubického zadáka potrestal trestem na pět minut a do konce utkání.

„Třinec nás výborně dohrával, dával jsem hráčům za úkol, abychom je dohrávali také hlavně v obraně. Útočníci nám tam nejeli, tak Aleš to nastřelil a dojel sám. My po něm tuto hru chceme, on ji umí. Pokud tohle nehraje, tak je Aleš ztracený hráč. On občas faul udělá, ale to každý obránce, který hraje tvrději,“ doplnil Miloš Říha s přáním brzkého uzdravení pro Tomáše Pácala.