06.12.2006
Jan Hrabal, fotografie Vladimír Škorpík

Pardubice splnily minimální cíl

Ve 13. minutě prohrával HC Moeller na ledě plzeňského Lasselsbergeru 0:2 a vypadalo to zle. Jenže na konci prvního dějství stihl gólově udeřit Tomáš Blažek, jehož trefa rozpoutala velké věci. Pardubičtí hokejisté ve druhé třetině svého soupeře přejeli a nabyté vedení již neztratili. Cenná výhra je udržela v horní polovině tabulky a na dostřel na její čelo. „Vývoj zápasu se obrátil poté, co Jánko chytil velkou šanci Plzně, která mohla zvýšit na 3:0. Hodně nám pak pomohla branka Tomáše Blažka na konci první třetiny,“ hodnotí pardubické vystoupení na západočeském ledě trenér Miloš Říha.

Šéf pardubické střídačky dostal hezký dárek od svých svěřenců k osmačtyřicátým narozeninám, které dnes slaví. Cesta za vítězstvím v Plzni však nebyla jednoduchá. Pardubický kouč opět žehral na špatný vstup do zápasu. „Propadli jsme. Až za stavu 2:0 pro domácí a poté, co Jánko vychytal šanci, po které mohla Plzeň jít do vedení 3:0, jsme začali hrát daleko disciplinovaněji a ukázněněji,“ říká trenér HC Moeller Pardubice.

Plzeň nastoupila proti Pardubicím ve značně okleštěné sestavě. Někteří hráči, u kterých bylo avizováno, že nenastoupí, hráli, přesto marodka Západočechů je opravdu početná. Oslabený soubor ale v úvodu zápasu byl lepší. „Je tam asi nějaký komplex z Plzně. Už na začátku to vypadalo, jako bychom měli ze zápasu obavy. Asi jsme se trochu báli Plzně, nebylo to podceněním jejich oslabeného mužstva,“ kriticky připojuje.

Tomáš Blažek sehrál v Plzni povedený zápas. Jeho stá branka HC Moeller v sezoně rozjela pardubický obrat.

Už na konci první dvacetiminutovky ale dostal východočeský celek svého soupeře pod tlak. Po chybě v rozehrávce Jiřího Zelenky snížil v čase 19:27 Tomáš Blažek. „To nás nastartovalo,“ přiznává pardubický kouč. „Pak Plzeň přešla do psychické křeče. Ale musím pochválit i naše hráče, začali jsme hodně bruslit, aktivně napadat, byli jsme agresivní ve střelbě i koncovce. Náš výkon pak vypadal úplně jinak.“

„Začali jsme hrát disciplinovaně, ukázněně. Byli jsme o hodně lepší. Zlepšila se také naše hra v předbrankovém prostoru,“ pochvaluje si Miloš Říha. Pardubičtí celkově svého soka přestříleli, náskok v této statistice získali právě ve druhé dvacetiminutovce.

Ve třetí třetině Pardubičtí kontrolovali hru. Trenér Miloš Říha ale není příliš s touto pasáží spokojen. „Trochu jsme v závěru povolili a umožnili se Plzni dostat do šancí ke snížení. To není dobré,“ podotýká.

Po tomto nešetrném zákroku skončil zápas v Plzni pro Petra Koukala.

Stínem utkání je zranění Petra Koukala. Ten při gólu Jana Koláře byl tvrdě sražen na zem a zápas nedohrál kvůli podezření z otřesu mozku. „Včera to tak vypadalo, odnesli z ledu, trošku se mu podlamovaly nohy. Snad bude v pořádku, uvidíme, musíme počkat alespoň den.“

Pardubické čeká už pozítří jubilejní 200. zápas s pražskou Spartou. Podle kouče HC Moeller by do něj mohla nastoupit plná sestava. „Bude to 200. utkání, na které určitě přijde plná hala. Bude to hokej hlavně pro lidi, aby se pobavili. Chceme ale každopádně vyhrát. Hráči se na tento duel těší, o motivaci nemusíme hovořit. Měli bychom být kompletní a všichni se budou chtít na Spartu vytáhnout,“ dodává Miloš Říha.