30.04.2017

Na mistrovství jedou tři hráči s pardubickými kořeny

ČESKÉ BUDĚJOVICE / PARDUBICE — Trenéři české hokejové reprezentace zveřejnili v neděli večer nominaci na blížící se Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2017, které letos hostí Kolín nad Rýnem a Paříž. Do výběru se probojovala i trojice hráčů, která do velkého hokeje dorostla v Pardubicích – obránce Jan Kolář, útočníci Lukáš Radil a Tomáš Zohorna.

Trenér Josef Jandač oznámil nominaci, kádr je podle plánu stále o něco širší, než povolují pravidla IIHF. Na soupisku pro šampionát mohou být zapsáni tři brankáři a maximálně dvaaadvacet hráčů v poli. Další škrty tedy ještě přijdou, ale už přímo ve francouzské metropoli.

Po jednoroční pauze si světový šampionát zahraje obránce Jan Kolář, který odešel z rodných Pardubic v sezoně 2012/2013 do Kontinentální hokejové ligy. V ní hrál nejprve za Donbass Doněsk, poslední tři sezony válí v dalekém Amuru Chabarovsk. V letošní sezoně odehrál 60 utkání, v nich vstřelil devět branek a přidal šest nahrávek. Celková jeho bilance v KHL je 267 zápasů – 22 gólů a 44 asistencí.

Na své první mistrovství světa se těší druhý odchovanec pardubického hokeje – útočník Lukáš Radil. Blizoučko finální nominace byl už vloni, zastavilo jej zranění ruky. Letos může vyhlížet květnové zápasy v dresu českého národního týmu. Rodák z Čáslavi odkroutil druhou sezonu ve Spartaku Moskva, kde nasbíral v 56 duelech o bod více jak vloni – 33, a to za 12 gólů a 21 asistencí. Jeho dvouletá bilance v KHL zní 113 utkání – 25 tref a 40 příher na úspěšné zakončení.

Tomáš Zohorna se těší na svůj druhý šampionát, může se pochlubit za dva roky v Amuru Chabarovsk jako jeho někdejší parťák z Pardubic. Letos vstřelil 13 branek a přidal 21 nahrávek v 59 zápasech. Celkem jich odehrál 114 a zaznamenal 22 gólů a 36 asistencí.

Nominace české hokejové reprezentace na mistrovství světa v Německu a Francii (5.–21. dubna 2017, Kolín nad Rýnem a Paříž)

Brankáři

Petr Mrázek (Detroit Red Wings, NHL), Dominik Furch (Avangard Omsk, KHL), Pavel Francouz (Traktor Čeljabinsk, KHL).

Obránci

Radko Gudas (Philadelphia Flyers, NHL), Michal Kempný (Chicago Blackhawks, NHL), Jan Kolář (Amur Chabarovsk, KHL), Jakub Jeřábek (Viťaz Podolsk, KHL), Tomáš Kundrátek (Slovan Bratislava, KHL), Radim Šimek (Bílí Tygři Liberec), Jakub Krejčík (Kometa Brno), Libor Šulák (Orli Znojmo), Jan Rutta (Piráti Chomutov).

Útočníci

Jakub Voráček (Philadelphia Flyers, NHL), Tomáš Plekanec (Montreal Canadiens, NHL), David Pastrňák (Boston Bruins, NHL), Jan Kovář (Metallurg Magnitogorsk, KHL), Tomáš Zohorna (Amur Chabarovsk, KHL), Lukáš Radil (Spartak Moskva), Roman Horák (Viťaz Podolsk, KHL), Roman Červenka, Michal Birner (oba Fribourg-Gottéron, Švýcarsko), Michal Řepík, Petr Vrána (oba Sparta Praha), Robin Hanzl (Litvínov), Jakub Lev (Plzeň), Petr Holík (Zlín), Tomáš Hyka (Mladá Boleslav).
Program české hokejové reprezentace v základní skupině Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2017

• 5. května 2017 od 20.15 hodin, AccorHotels Arena, Paříž:
    Česká republika – Kanada
  • 6. května 2017 od 16.15 hodin, AccorHotels Arena, Paříž:
    Bělorusko – Česká republika
  • 8. května 2017 od 20.15 hodin, AccorHotels Arena, Paříž:
    Finsko – Česká republika
  • 11. května 2017 od 16.15 hodin, AccorHotels Arena, Paříž:
    Česká republika – Norsko
  • 12. května 2017 od 16.15 hodin, AccorHotels Arena, Paříž:
    Česká republika – Slovinsko
  • 14. května 2017 od 16.15 hodin, AccorHotels Arena, Paříž: