29.12.2007

Miroslav Hlinka hrál za Pardubice prvně napravo a hned skóroval

DAVOS — Svého soupeře včera přestříleli a porazili. Hokejisté HC Moeller Pardubice ve včerejším utkání Spenglerova poháru poprvé vyhráli a přiživili sice malé ale reálné šance zahrát si ve finále tohoto prestižního turnaje. Vítěznou branku zajímavého duelu s domácím HC Davos, který Východočeši porazili 3:1, vstřelil kapitán Moelleru Miroslav Hlinka. „Porazit Davos v jeho domácím prostředí na Spenglerově poháru má svou cenu. I v zápase s Kanadou jsme nehráli špatně. Nevyšel nám zápas s Ufou, a tak jsme to nyní částečně napravili. Celý mančaft pracoval dobře,“ byl rád pětatřicetiletý útočník.

Davos versus Pardubice – střely na branku:
  • 1. třetina: 12:12
  • 2. třetina: 7:18
  • 3. třetina: 11:11
  • CELKEM: 30:41

Podle kapitána Pardubic je vítězství hostujícího mužstva naprosto zasloužené. „Měli jsme lepší vstup do utkání, po většinu zápasu jsme lépe bruslili. Ale musím vyzdvihnout výkon Jána Lašáka, ten nás opravdu podržel. Chytal fantasticky. To se pak lépe hraje. Vypracovali jsme si hodně brankových příležitostí,“ hodnotil včerejší duel Miroslav Hlinka.

Oba týmy hrály třetí zápas ve třech dnech. Svěžeji ale na ledové ploše Vaillant Areny působil celek z České republiky. „Pracovali jsme celé mužstvo na tom, abychom vyhráli. Domácí Davos ještě nevyhrál, určitě byl na ně vyvíjen velký tlak. Nebojím se říci, že rozhodčí v některých fázích hodnotili věci v jejich prospěch. Důležité bylo, že jsme se s tím vyrovnali, až na jedno jsme udrželi oslabení a že nám perfektně zachytal Ján Lašák,“ glosoval kapitán Moelleru.

Utkání Pardubic s Davosem přineslo opravdu lítý boj.

Fotografie: Andy Mettler /www.swiss-image.ch/

„Každou akcí a střídáním jsme se posunovali k vítězství. Davos tu má vynikající hráče z domácí ligy, borce z NHL. Náš mančaft hrál ale velmi dobře, snažili jsme se hrát hodně bez faulů aktivní hokej, neboť všechna mužstva tu jsou vybavena dobře bruslařsky. I to se snad povedlo,“ pokračoval Miroslav Hlinka.

Zatímco v předchozích zápasech se Pardubičtí jen ztuha vyrovnali z jiným stylem rozhodování zápasů, včera tomu bylo jinak. „Našemu mužstvu trvá, než si zvykne na evropský styl pískání. Tady se vylučuje úplně za všechno. Rozhodčí klidně vyloučí pětkrát šestkrát do tří a to je velká devíza pro mužstvo, které umí přesilovky,“ tvrdil. „Ukázali jsme, že se dokážeme semknout a dotáhnout zápas do vítězného konce i proti tak silnému soupeři jako je Davos.“

Musíme zůstat nohama na zemi, ví Miroslav Hlinka

Kapitán HC Moeller Pardubice se ve včerejším utkání podepsal pod vítěznou branku Východočechů. Vstřelil ji hned na začátku druhé třetiny, kdy si chytře počkal u branky, kam dostal gólový pas od Radovana Somíka. Miroslav Hlinka jej pak sice trochu krkolomně v náročné pozici, ale přesto zasunul, kam patří…

„Radovan Somík je pravák, já věděl, že hráči jsou schovaní na jedné polovině třetiny, snažil jsem se držet za bránou, aby na mě zapomněli. Potom jsem vylezl před ní a ‚Rado‘ to tam dává buď na Petera nebo mě a já si počkal u otevřené tyčky,“ popsal mechanismus, podle kterého se dostal do této situace.

Oba brankáři Davosu, kteří do utkání naskočili, museli být v plné permanenci.

Fotografie: Andy Mettler /www.swiss-image.ch/

„Puk trochu skočil, jak jsem jej chtěl dorazit, tak brankář vleže bojoval též, vypadalo to velice lehce, ale v samotném zápase to je opravdu těžké. Chtěl jsem to zasunout a poprvé jsem promáchnul,“ pousmál se Miroslav Hlinka.

Ten se představil poprvé během svého angažmá v Pardubicích na pravém křídle. Centra slovenské letky hrál Peter Pucher, na levé straně si svědomitě plnil úkoly Radovan Somík. „Snažili jsme se co nejvíce bruslit. Já hrál napravo asi dvakrát v životě, oba spoluhráče znám z národního mužstva, oba jsou výborní hokejisté a bylo jen na nás, jak se dohodneme na ledě a jak si vyhovíme,“ pronesl.

Vzájemná spolupráce jim šla k duhu. „Měli jsme tam další tři čtyři gólové šance, Peter trefil hned ve druhém střídání tyčku. Já byl dvakrát sám před bránou. Důležité podle mě bylo, že ve hře pět na pět jsme měli více šancí než pětky, které proti nám hrály,“ zamyslel se Miroslav Hlinka.

V zápase s Kanadou se Moeller dokázal také gólově prosadit, ovšem výhru slavil až po utkání s Davosem.

Fotografie: Andy Mettler /www.swiss-image.ch/

„Musíme však stát nohama na zemi, ať se něco podaří nebo ne. Samozřejmě jsem za tento gól rád, ale v poslední chvíli jsem se fakt bál, že to tam nezastrčím. Nějak jsem to dorval. Nejdůležitější je ale vítězství nad domácími,“ zdůraznil kapitán Moelleru. „Někdy člověk nepromění ani největší šance, nebo dá branku z akce, která vůbec nevypadá gólově. Jsem moc rád, že to dobře dopadlo.“

Pardubice sehrály proti Davosu výborný mač. „Nejlepší byl zápas v tom, že jsme vyhráli. Ale ani proti Kanadě jsme nehráli špatně. Když se podíváme na to, že Kanada si posbírala nejlepší hráče z evropských lig, tak ona tu má opravdu silný výběr. I proti Kanadě jsme uhráli velmi dobrý zápas, ve kterém jsme sahali po vítězství,“ uzavřel kapitán pardubického mužstva.