27.01.2007
Jan Hrabal, fotografie Vladimír Škorpík

Miloš Říha chválil celý tým. Ten dodržel taktiku a disciplínu

Na takový zápas se jen tak nezapomene. Pardubičtí hokejisté porazili ve včerejším utkání pražskou Spartu na jejím domácím stadionu 6:3 díky třem brankám v oslabení! Jednou dokonce Moeller skóroval při dvojnásobné nevýhodě. Proti oslabenému kádru Pražanů se Východočeši prosadili nejčastěji paradoxně při početní nevýhodě. Díky včerejší výhře se Pardubičtí propracovali na průběžné třetí míst v tabulce O2 extraligy. „Byl to jeden z našich nejlepších zápasů venku. Vycházeli jsme ze stanovené taktiky, nenechali jsme se od ní ničím odvést a zaslouženě jsme vyhráli,“ neskrýval svou spokojenost po skončení utkání trenér HC Moeller Miloš Říha.

Pardubice hrály proti o několik opor oslabené Spartě. Jenže při posledním vzájemném utkání v pardubické ČEZ Areně také nebyl holešovický celek kompletní a jak to dopadlo… „O tom, že soupeř je oslabený, jsme v přípravě vůbec nehovořili. Nezapomínejme, v jaké sestavě nás Sparta naposledy porazila u nás,“ pronesl pardubický kouč Říha.

Ten hledal klíč k poměrně jasnému a důležitému vítězství ve více souvislostech: „Excelentní výkon podal Ján Lašák a všichni hráči co se týče taktiky a disciplíny. Museli jsme se držet při samotné hře, zvládli jsme spoustu minut ve třech, to rozhodlo. Navíc jsme i nějaké branky ve vlastním oslabení vstřelili,“ podotkl Miloš Říha.

Pardubicím také hodně pomohla úvodní branka zápasu. Po chybě gólmana Salfického skóroval Petr Sýkora při vlastním oslabení. „Byli jsme nastartovaní od prvního buly, kluci odmakali celý zápas. Tou dobou jsme věděli, že není konec, navíc trend rozhodování od začátku byl takový… Od začátku jsme proto hráče nabádali k tomu, aby byli koncentrovaní, stoprocentně připravení na všechno, co se na ledě bude dít. To se nám vyplatilo,“ pokračoval Miloš Říha v hodnocení úspěšného duelu.

Je jen škoda, že profesionální arbitr Martin Smeták se hlavně v prvních dvou třetinách dopustil řady nepřesností, které kazily dojem ze zápasu. Celkový poměr vyloučení byl 6:12, navíc František Mrázek a Dušan Andrašovský zápas nedohráli. „Když se podívám na video a nebo zpětně na zákroky, tak věřím, že by toho měla být polovina,“ uvedl Miloš Říha bez dalšího rozboru.

Povedlo se! Zodpovědný a profesionální výkon nasměroval HC Moeller ke třem bodům. Pardubičtí hokejisté se rádi podělili o svou radost se svými fanoušky.

Pardubice ale během většiny zápasu držely duel ve své moci. Sparta se sice snažila, bojovala, ale poměrně kompaktní obrana Moelleru v čele s výborným Jánem Lašákem byla nad síly oslabeného soupeře, který dokázal využívat brejky do otevřené obrany soupeře.

„Myslím si, že poté, co Petr Sýkora ujel a vstřelil gól na 5:1, bylo rozhodnuto. Domácí sice snížili na 5:2, ale už tam nebyla taková síla, asi trochu polevili ve druhé třetině. V první byli aktivnější, ostražití, dohrávali souboje a ve druhé jsme my čekali tlak a ten nepřišel. Tam naše mužstvo vycítilo šanci,“ řekl.

Samostatnou kapitolou zápasu se Spartou Praha byla hra v oslabení. V něm sice Východočeši jednou inkasovali, ale sami byli úspěšní třikrát! „Bylo vidět, jak jim chybí Jarda Hlinka, ten by to hrál asi jinak, dále nezapomeňme na Ondru Kratěnu. Když se ale na to zpětně podívám, tak my hrajeme oslabení velmi dobře,“ prohlásil Miloš Říha.

Skvělý zápas se třemi úspěšnými trefami odehrál Petr Sýkora. „Po zápase s Plzní Petr výborně pracoval na tréninku jako celé mužstvo. Kéž by to tak pokračovalo dál a vydrželo to do konce sezony. Petr hrál opravdu výborně,“ uznale doplnil pardubický trenér na adresu největší hvězdy včerejšího utkání.