04.02.2007
Jan Hrabal, fotografie Luboš Lang

Jána Lašáka mrzel druhý inkasovaný gól, na puk si totiž sáhl

Velmi zajímavý zápas zhlédli včera v ČEZ Areně hokejoví fanoušci. Souboj třetího s prvním nabídl velmi atraktivní podívanou plnou elektrizujících momentů, po jejímž konci se radoval hostující celek z Liberce. Dva vstřelené góly Bílých Tygrů stačily na tříbodový export z východu Čech. Pardubičtí sice zápas prohráli, ale stydět se nemuseli. Bojovali jako velcí úderníci, tentokrát byl po utkání šťastnější soupeř. „Škoda, opravdu velká škoda. Bylo to typický play off zápas. Mrzí nás, že se nám jej nepodařilo vyhrát, hráli jsme doma, mohli jsme po výhře být druzí. To mě nejvíc štve, nepovedlo se nám prorazit na druhé místo,“ ohlédl se za vyrovnaným duelem s lídrem tabulky pardubický brankář Ján Lašák.

Liberec ve vyprodané aréně předvedl, proč vede extraligu. Tým trenéra Josefa Palečka zdobil nesmírně koncentrovaný výkon po celý zápas. Bílí Tygři se představili jako velice vyzrálé mužstvo s pečlivě propracovanou defenzívou. Tu tmelil brankář Filip Šindelář, který velmi kvalitně zastoupil jedničku Milana Hniličku, jenž v Pardubicích nenastoupil ani podruhé v této sezoně.

„Jejich síla je hlavně v týmové disciplíně. Oni si šedesát minut hrají svou hru, totéž se nám stalo, když jsme je doma porazili 1:0. Dobře brání, v tom je jejich síla. Do obou utkání nastoupil do brány Filip Šindelář a chytal výborně. Byla to dnes jejich pojistka. Vycházela jim trpělivá hra,“ hledal největší devízu soupeře pardubický gólman. „Měli opravdu velkou oporu v brankáři, který tu dvakrát chytal. Zápas jim vyhrál on, i při minulém zápase chytal on a velmi dobře.“

Ján Lašák si po včerejší výhře Libereckých myslí, že Severočeši vyhrají základní část. „To by museli hodně zaváhat. S kádrem, který mají, se to nestane. Kdyby to bylo na nás, tak věřím, že bychom je dohnali, ale teď už to tak není,“ podotkl slovenský reprezentační brankář.

I tuto střelu ve druhé třetině dokázal Ján Lašák zlikvidovat. Přes jeho výborný výkon Pardubice s Libercem nebodovaly.

Pardubická jednička inkasovala dvakrát. Poprvé v 6. minutě, kdy si v přesilovce najel mezi kruhy Lukáš Zíb a střelou z voleje nedal Jánu Lašákovi šanci. Podruhé necelých osm minut před koncem třetí třetiny. Střela od modré čáry z hole Valdemara Jiruše si proklestila cestu až k levé tyčce.

„První gól jsem neviděl, puk u druhého jsem spatřil těsně před sebou. Štve mě druhá branka, kotouč jsem téměř měl. Sáhl jsem si na něj, prošel mi přes hranu lapačky. Chybělo mi málo, možná jen centimetr a měl bych ho,“ smutně pokrčil rameny Ján Lašák s tím, že puk vlastně tečoval do tyčky, od které se gumová hmota odrazila do brány.

Pardubického brankáře porážka s Libercem mrzela. Bylo to na něm po zápase vidět. Mezi novináři velmi často opakoval slovo „škoda“. „Bral jsem to jako play off zápas. Taková utkání pomáhají mužstvu. Tato porážka mne mrzí i z pohledu, že zápas byl vyhecovaný že byl mediálně sledovaný, že bylo plno a navíc to přenášela televize. V takovém utkání chce člověk urvat vítězství. Je to velká škoda,“ nechala se slyšet opora HC Moeller Pardubice.

Ján Lašák druhé místo nevzdává

Do ČEZ Areny si našlo cestu přes konkurenci televizního a poprvé také internetového přenosu 9200 diváků. Pořadatelé, protože kapacita pardubické haly musela být kvůli reklamnímu automobilu snížena o 100 míst, vyhlásili v polovině třetí třetině kouzelné slovo: „vyprodáno“. Popáté v této sezoně, navíc podruhé při televizním přenosu.

„To svědčí o zájmu o hokej v regionu. Děkujeme fanouškům, že přišli. Nás mrzí, že se nám nepodařilo zvítězit. Je to velká pýcha pro nás, že lidé přišli. Mám z toho velmi dobrý pocit. Lidé chodí, to je pro nás velká motivace. Kdyby tu byly dva tisíce, tak to člověka tolik nebaví, osobně bych se trápil. Lidé mě dokáží vyhecovat, cítím velkou zodpovědnost. Fanoušci nás tlačí za vítězstvím. Je dobře pro každého hráče, že prakticky celou sezonu hrajeme před plnou arénou,“ uvedl Ján Lašák.

Mám ho! To si mohl říci Ján Lašák ve dvaatřiceti případech sobotního utkání.

Pardubičtí sice v souboji s prvním mužstvem neuhráli ani bod, ale vidinu druhého místa v tabulce nevzdávají. Vždyť po reprezentační přestávce nastoupí v přímém souboji o stříbrnou příčku v Českých Budějovicích!

„Tam se otevírá velká šance pro nás. Tam se ukáže, zda skutečně máme na druhé místo. Musíme sehrát i ostatní zápasy kvalitně, ne se soustředit na jeden ze čtyř. Další zápas poté je Slavia doma, tam budeme muset také uspět. Teď máme dost času, abychom si oddychli a připravili se. Sice jsme v sobotu prohráli, ale vrchol sezony ještě nezačal. Lidé tady i hráči si to uvědomujeme. Konec je nejdůležitější z celého dění v sezoně,“ zdůraznil Ján Lašák.

Gólman HC Moeller Pardubice nestráví reprezentační přestávku se slovenským národním mužstvem. Poprvé ve své kariéře musel pozvánku ze zdravotních důvodů odmítnout. „Ano, je to tak. Chci využít volno na úplné zotavení. Mám problémy se zády, dále mě trápila choroba, jak jsem měl. Během volna se chci dát úplně do pořádku a připravit se na závěr sezony, který se blíží,“ uzavřel sedmadvacetiletý strážce pardubické brány.