23.03.2007
Jan Hrabal, fotografie Luboš Lang

Ján Lašák chválil defenzívu HC Moeller, vydatně mu pomáhá

„Zodpovědný výkon celého mužstva.“ Takovými slovy hodnotil pardubický gólman Ján Lašák včerejší výhru HC Moeller Pardubice nad českobudějovickým Mountfieldem. Jihočeši sice svého soupeře přestříleli, ale nakonec odešli poraženi. Pardubice vyhrály 4:2 a do Budvar arény odcestují s dvouzápasovým vedením v semifinálové sérii. „Hráli jsme dobře obětavě, trpělivě jsme čekali na svou šanci. Hodně nám pomohla šťastná branka na 2:0, která nás trochu od Budějovic odrazila. V podstatě tato trefa rozhodla,“ pokračoval ve svém komentáři pardubický gólman, který vévodí brankářským statistikám play off České pojišťovny.

Ján Lašák si připsal celkem 44 zákroků ve včerejším zápase. Podle jeho slov mu bylo nejhůře při dlouhém oslabení tři na pět. Ale tuto situaci ve druhé polovině třetí třetiny ustál a obětavým výkonem pomohl dotáhnout Moeller ke třem bodům. „Tehdy hosté měli pár nebezpečných šancí. Kdyby některou proměnili, mohli se dostat zpátky do zápasu, což by pro nás bylo těžké. Pět minut před koncem chytili formu, to bylo taky těžké ubránit,“ pronesl Ján Lašák.

Slovenský reprezentační gólman sice v čase 57:56 inkasoval druhou brankou, ale to už prý věřil, že Pardubice musí zápas vítězně dohrát. „Naštěstí se to povedlo. Tou dobou muselo hostující mužstvo útočit do plných, což je velice náročné a vyčerpávající,“ podotkl.

A je pod kontrolou! Ján Lašák je oporou HC Moeller Pardubice.

Branka Tomáše Vaka na 3:2 z pardubického pohledu byla posvěcena videorozhodčím, ale Ján Lašák prakticky ihned věděl, že musí být uznána. „Puk přešel za brankovou čáru, bylo to ale velmi těsné. Škoda, že jsem ho nestačil ještě vytáhnout, ale Miro Hlinka nade mnou stál a říkal mi, že to byl gól. Celou situaci pěkně viděl,“ ohlédl se za tímto momentem.

„Tomáš Vak puk zezadu hodil před bránu a Petru Čáslavovi se kotouč odrazil od hokejky do mé brusle. Pak jsem puk na chvíli ztratil, bylo to odražené, a viděl jsem ho až v bráně,“ doplnil ke druhé brance HC Mountfield ve včerejším zápase.

Michal Hudec je dobrý kluk, řekl Ján Lašák o svém protihráči

Pardubičtí hokejisté ve druhém utkání semifinále nebyli výrazně lepší, podle Jána Lašáka byl rozdíl mezi oběma mužstvy minimální. „Vyhráli jsme sice o dva góly, mohli jsme přidat další, protože jsme měli dost tutových šancí, ale rozdíl na ledě tak veliký nebyl. České Budějovice hrály dobře,“ pochválil soupeře.

Ten také oproti předvčerejšímu utkání v pardubické ČEZ Areně se častěji tlačil do pardubického brankoviště, aby vytvářel pro pardubickou obranu nebezpečnější situace. „Nepřekvapuje mě to, je to jejich styl,“ uvedl Ján Lašák. „Hrají něco podobného jako Znojmo. Mají agresivní hráče, kteří chodí do brány a dorážejí střely obránců. Byl jsem na to připravený a nijak mě to nerozhodilo.“

V této situaci ze druhé třetiny se ještě Ján Lašák s Michalem Hudcem nestřetli. O pár chvil později ano.

V poslední vteřině druhé třetiny si musel poměrně zostra vyměnit názory s českobudějovickým útočníkem Michalem Hudcem, který byl po kontaktu s pardubickým gólmanem vyloučen na dvě minuty za podražení. Tresty Davida Havíře a Kamila Brabence se vzájemně pokrátily.

„Bylo těsně před koncem, střetly se naše pohledy a já si uvědomil, že určitě půjde do mě. Myslím, že to od něj bylo úplně zbytečné. Udělal jsem krok proti němu, aby nastal kontakt, ale přitom jsem byl pořád v brankovišti,“ vrátil se k tomuto vypjatějšímu momentu pardubický gólman.

„Trochu jsem této situace využil. Udělal takovou hloupost, protože nemá v brankovišti co dělat. Tak jsem šel faulu naproti, aby mě trefil. Měl jsem tušení, že do mě půjde, ale nemá mi co lézt do brankoviště,“ pokračoval Ján Lašák.

Pardubický gólman se s Michalem Hudcem dobře zná. Společně v roce 1999 vybojovali pro Slovensko bronzovou medaili na juniorském mistrovství světa v kanadském Winnipegu. „Michal je dobrý kluk, nic proti němu nemám. Líbí se mi jeho zanícenost do hry, je to bojovník, pravý srdcař,“ prohlásil směrem ke svému soupeři.

Vyhrát hned první zápas v Budějovicích? To by bylo super, prohlásil Ján Lašák

„Jsou to emotivní zápasy, někdy to přežene, ale to k tomu prostě patří. Když vjede tři vteřiny před koncem třetiny do brankoviště a střetneme se, tak se na mě nemůže zlobit, že mě trefil. Byla to jeho nerozvážnost. Dejme tomu v tomto případě vyhrál chytřejší. Snad se karta neobrátí,“ pousmála se brankářská opora HC Moeller Pardubice.

Ján Lašák po zápase hodně chválil práci spoluhráčů před ním.

Ján Lašák vévodí gólmanským statistikám play off. Sice včera inkasoval dvě branky, ale jeho skvělá čísla podtrhuje několik skvělých zákroků při šancích Mountfieldu. „Kluci mi pomáhají. Celé mužstvo šlape naplno. Je to trenérova práce, že nás učí taktiku, která se týká i obrany,“ řekl. „Že se nám daří spolupráce v obraně, to je takový postupný vývoj celé sezony. Musím ale říci, že Roman Turek i Jirka Trvaj chytají výborně. Ale nemají takovou oporu v defenzívě.“

Série se za stavu 2:0 stěhuje do Českých Budějovic. Toto vedení pro Pardubice už tu ale jednou bylo v případě čtvrtfinále se Znojmem, které se nakonec protáhlo na sedm zápasů. Připouští si tedy Ján Lašák, že by se mohlo opakovat podobné drama? „V neděli nás čeká velice těžký zápas. Kdybychom ho vyhráli, bylo by to super. Potom mi můžete položit tuto otázku. Zatím je to jen 2:0. Ale doufám, že se na to zeptáte,“ rozesmál se pardubický gólman na závěr.