21.02.2009
Jan Hrabal, foto Luboš Lang a Vladimír Škorpík

Druhé místo bereme, tvrdí Jan Snopek

PARDUBICE — Padesát dva extraligových kol je za námi. A hokejisté HC Moeller Pardubice mohou mít pocit z dobře vykonané práce. V konečné tabulce po základní části obsadili druhou pozici. „Kdyby nám někdo před sezonou řekl, že skončíme druzí, tak bychom to brali. Zaplaťpánbůh, že základní část proběhla takto, důležité je, že jsme neprošli výraznou krizí a výkyvem,“ hodnotí kapitán mužstva Jan Snopek.

Nejtrestanější hráči HC Moeller Pardubice
  • Aleš Píša (obránce): 95 trestných minut
  • Jan Snopek (obránce): 92 trestných minut
  • Jiří Cetkovský (útočník): 66 trestných minut
  • Petr Čáslava (obránce): 60 trestných minut
  • Libor Pivko (útočník): 60 trestných minut

Poslední zápas sehráli Východočeši v Plzni. Na západočeském ledě nastoupili ve značně kombinované sestavě. Oslabený výběr výsledkově vzdoroval dvě třetiny, pak padl.

„Zabetonovali jsme to, Plzeň měla herní převahu, častěji měla kotouč, kolikrát nám pomohlo štěstí, když to nezachránil Martin Růžička, který chytal výborně. Takové jsou zápasy. Když přijede oslabený tým nebo my když vloni nastoupili s epidemií a slátané sestavě, tak jsme vyhráli. Mohli jsme v Plzni překvapit,“ ohlíží se za derniérou v základní části Jan Snopek.

V tomto utkání si řada hráčů připsala své první extraligové starty. „Na mladých klucích bylo vidět trochu nervozity, nezáviděl jsem jim to. Nastoupili do těžkého zápasu, Plzni šlo o hodně. To jsou nejhorší zápasy, kdy oni jsou vystaveni tlaku domácích,“ tvrdí kapitán Moelleru.

Jan Snopek

„Byl to pro ně křest ohněm, kluci viděli, že rozdíl mezi juniorským a seniorským hokejem. Aspoň ví, na čem mají pracovat a trenéři ví, kdo je schopen zaskočit, kdyby se naneštěstí někdo zranil,“ pokračuje.

Nejen mladí hráči jako Jan Buchtele, Tomáš Kaut, Marek Drtina, Lukáš Poskočil nebo Robert Krejnus poprvé oblékli extraligový dres. Novicem byl i chrudimský Lukáš Král – třiatřicetiletý chrudimský borec, jenž nádherně skóroval v první třetině.

„Lukáš Král toho má za sebou hodně, je to kvalitní a zkušený centr, který toho má hodně odehráno. Je to zkušený centr, který nepotřebuje usměrňovat,“ prohlašuje Jan Snopek, kterého nepřekvapilo, že byl na zápas nominován. „Nejdřív jsem si myslel, že bych měl mít také volno, ale pak mi bylo řečeno, že jedu. Nyní máme dost času na regeneraci a připravit se na play off. Nejde, aby tři lajny dostaly volno.“

Na nejdůležitější část sezony se musíme řádně připravit

Pardubičtí hokejisté zakončili základní část O2 extraligy třemi porážkami. „Play off je jiná soutěž, to je jiný hokej,“ neláme se významně hlavu Jan Snopek. Moeller prohrál v 50. kole ve Zlíně, doma pak na samostatné nájezdy nestačil na Litvínov. Ve čtvrtek nestačil v oslabené sestavě na Plzeň.

„Pod dojmem toho, že nemůžeme spadnout ze druhé pozice tak to byl asi v hlavě poznamenané tam vzadu, abychom se nezranili a dotáhli to v poklidu. Vždycky chcete vyhrát, i my chtěli Plzeň porazit. Nebylo nikde napsáno, že tu něco nemůžeme urvat, i když spousta kluků tu zaznamenala svůj první start v extralize,“ uvažuje Jan Snopek.

Nyní se ale všichni soustředí a zároveň čtvrtfinále play off. To začnou hokejisté HC Moeller Pardubice za týden ve středu proti jednomu z trojice Plzeň, Vítkovice a Liberec.

Jan Snopek

„Jsem zvědavý, kdo na nás půjde. Jsem rád, že se o to nemusím starat. Trenéři během předkola určitě vymyslí přípravu na konkrétní tým. Jsem rád, že mohu na týden vypustit hokej z hlavy, odpočinout si a připravit se na nejdůležitější část sezony,“ tvrdí pardubický zadák.

Je mu vcelku jedno, na koho Pardubice půjdou. „Tady si nevyberete. Ať je to jakýkoliv tým, tak rozdíly nejsou veliké, liga je velmi vyrovnaná, což se letos potvrdilo. Každé mužstvo má určitý herní styl. Nechtěl bych být v roli, že bych si musel někoho vybrat. Radši počkám, kdo na nás zbyde,“ říká otevřeně.

Jan Snopek dobíjí baterky v Praze

Pardubičtí půjdou na tým, který již bude mít za sebou první kolo vyřazovacích bojů. Zdá se být výhodné jít na mužstvo, které vyhraje sérii 3:2 na zápasy a bude tedy unavenější… „To je těžké. Můžeme to říci i obráceně, jestli je výhodné, zda teď budeme stát. Pokud někdo vyhraje 3:0 na zápasy, tak je tým docela nabuzený a ještě si stihne trochu odpočinout. To jsou jen spekulace,“ konstatuje.

Jan Snopek

„Já si myslím, že po sezoně by mělo osm týmů jít do play off a ne čekat, kdo a co a proč. Takový je ale model a s tím my nic neuděláme. Asi to je atraktivnější pro diváky, liga by však měla mít nějaký řád a plynulost,“ říká svůj názor na tento herní systém.

„Hrajeme během prvních dvou měsíců polovinu zápasů základní části, v lednu jsme hráli šest zápasů ve dvou týdnech a teď pět zápasů v devíti dnech. Měl by v tom být řád, ale je to těžké s ohledem na reprezentační pauzy,“ pokračuje Jan Snopek.

Ten každopádně tráví tyto dny v Praze, kde odpočívá před klíčovou fází sezony. „Nejlíp se dobiji mezi nejbližšími s rodinou. To krásně vypustím hokej z hlavy, sejdeme se v pondělí a to začneme trénovat,“ usmívá se závěrem dvaatřicetiletý bek HC Moeller Pardubice.