27.10.2006
Vladimír Gregor

Dnes budu moci spát klidně, usmíval se Ján Lašák

Hokejisté Moelleru se podruhé za sebou představili v domácím prostředí a předvedli výkon rozdílný jako den a noc. Po úterní blamáži s Plzní se na ledě pardubické ČEZ Areny se zlou potázala mistrovská Sparta. Celek kouče Výborného si na cestu domů musel přibalit hned pětigólový příděl. Hvězdou zápasu byla po zásluze vyhlášena pardubická brankářská jednička Ján Lašák, jenž nedovolil projít za svá záda ani jednomu puku vyslanému z holí sparťanských střelců.

Jánko, asi se vám ulevilo, když jste dnes napravili úterní zaváhání?
„Jsem rád, že nám všem zápas vyšel a body zůstaly doma. Byla tu vyprodaná hala, tak doufám, že jsme potěšili i diváky. Snad jsme je tím nalákali i na další zápasy.“

Jak konkrétně vás ovlivnil odchod Adama Svobody?
„Od středy jsem věděl, že budu chytat, tak jsem se na utkání začal připravovat a jsem rád, že se dařilo. Přiznávám, že jsem se Adamovým odchodem trochu uklidnil. Je dobré cítit důvěru. Dalo mi to sílu přesvědčit sebe samého, že dovedu dobře zachytat. Ale je to jen jeden zápas, uvidíme, jak to půjde dál.“

Stihli jste se spolu rozloučit?
„Vše se odehrálo tak rychle, že jsme si stihli pouze zavolat.“

Kde jste hledal ztracenou víru po zápase s Plzní?
„Vypadl jsem s kamarádem na den pryč, snažil jsem se narušit ten klasický stereotyp, hodně mi pomohla i manželka, se kterou jsme to podrobně probírali. Hodně mě podržela. Člověk to nesmí nikdy vzdávat a pořád naplno makat, pak se výsledky dostaví.“

Nebyl jste přeci jen více nervózní?
"První třetinu to nebylo ono, ale postupně se to zlepšovalo a ke konci zápasu už jsem se cítil výborně. Dařilo se mi vykrývat úhly, nevyrážet puky, nechyběla ani ta potřebná trocha štěstí.“

Byl ten zápas tak jednoznačný, jak napovídá konečné skóre?
„Dneska nám to tam padalo, dali jsme gól zpoza branky, který byl asi rozhodující. Štěstí bylo na naší straně, ale to odhodlání nám určitě nechybělo, navíc jsme měli celý zápas šestého hráče v hledišti.“

Takže ta druhá branka Dušana Andrašovského byla zlomová?
„Kdyby se šlo do šatny za stavu 1:0, tak to bylo určitě úplně jiné. Byli jsme rozhodně mnohem klidnější.“

Ján Lašák patřil v utkání proti Spartě Praha k oporám HC Moeller. Zaslouženě vychytal druhou nulu v sezoně

Co se změnilo ve vašem přístupu k utkání, oproti minulému zápasu?
„Sáhl jsem si na svědomí. Do zápasu nesmím míchat emoce, myslel jsem na to dva dny. Hněv je pro brankáře velký nepřítel a je nutné emoce od zápasu oprostit. To se mi proti Plzni nedařilo a zbytečně jsem se neustále rozčiloval.“

Sparta byla střelecky hodně aktivní, vyhovovalo vám to?
„Když se člověk cítí dobře, tak se mu i dobře chytá. Jsem rád, že dnes Sparta neměla brejkové situace a přečíslení. Sice tam měli nějaké gólové situace, ale ty střely jsem viděl. Pro gólmana je někdy lepší, když má protihráče ve vyložené šanci a vidí na něj, než když je tam nějaké skryté nahození od modré čáry. Kluci hráli obětavě, čistili mi to tam a o pro mě to pak bylo o to jednodušší.“

Ale nula proti Spartě určitě potěší?
"Na jednu stranu mě určitě těší, na druhou stranu je taky hodně drahá!“ (smích)

A co nějaký pocit zadostiučinění?
„Je pravda, že po zápase s Plzní jsem nemohl dlouho usnout. Člověk si to vyčítá, přemítá, co udělal špatně, nebo mohl udělat jinak. Dnes se alespoň v klidu vyspím.“

Sparta vás na svém ledě vysoko porazila, chtěli jste jí porážku vrátit i s úroky?
„Někdy je to úplně to nejhorší, co si člověk před zápasem může říct. I ráno na tréninku jsem strašně chtěl a přitom mi to vůbec nešlo. Musel jsem se trochu uvolnit, to byl základ úspěchu. Když se budete tlačit do něčeho, co musíte, tak to většinou nevyjde.“

V neděli zakončíte sérii domácích zápasů duelem s Třincem. Co od něj očekáváte?
„Čeká nás ofenzivní mužstvo. V poslední době sázejí na mladého brankáře Danečka, kterému se daří. Určitě to bude těžký soupeř, mají v mužstvu hodně bývalých Pardubáků, budou hrát dobře z obrany a snažit se jezdit do brejků. My musíme hrát jako dnes, zodpovědně zezadu a když budou nějaké šance, tak se tlačit do branky.“