11.05.2015
Martina Válková, Jan Hrabal

Čtvrtfinále? Splnili jsme první krok, ví Petr Koukal

PRAHA — Ve druhé třetině nedělního utkání proti Německu vstřelil expardubický útočník Petr Koukal veledůležitý druhý gól. Právě po jeho trefě český národní tým vyrovnal duel s Němci na 2:2 a nakonec před vyprodanými tribunami O2 areny oslavil výhru 4:2 a postup do čtvrtfinále play off Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2015.

„Začátek se nám povedl lépe jak Němcům, tak tři čtyři minuty byly dobré do okamžiku, než jsme udělali první chybu… Pak si oni začali věřit, vstřelili nám branku. Věděli jsme, že to bude těžké, Němci změnili systém hry, napadali aktivně ve dvou, což je nepříjemné pro každé mužstvo. Jsme rádi, že jsme si to pohlídali a vyhráli,“ hodnotil povedený duel útočník Jokeritu Helsinky.

Němci v zápase dvakrát vedli, na začátku utkání šest minut, ve druhé třetině 128 sekund. „Máme dobré a zkušené mužstvo. Věděli jsme, že když budeme trpěliví a nebudeme bláznit, tak se do šancí dostaneme. Nejdůležitější je, že jsme na jejich góly dokázali rychle odpovědět, že rychle nevedli. Rychle jsme vyrovnali a nemuseli jsme dotahovat třeba deset minut, či celou třetinu,“ prohlásil Petr Koukal.

Na začátku prostřední třetiny se soupeř opět dostal do jednobrankového náskoku, který po dvou minutách vymazal šikovný centr. „Dobře se přesunula hra od mantinelu, najel jsem si na křídlo, Honza Kolář mi dal svižnou nahrávku, já jsem ji samozřejmě blbě zpracoval, odskočila mi od mantinelu, díky tomu jsme ztratili výhodu – mohl jsem jet ve dvou proti jednomu,“ řekl pracovitý útočník.

„Ze střídačky na mě křičeli, že mám čas, chtěl jsem ale rychle nahrát, ale jak jsem to špatně zpracoval, tak jsme toto prováhali, proto jsem puk trochu přidržel, šel jsem do střely a naštěstí to tam spadlo. Byl jsem takový překvapený, vlastně jsem se ani moc neradoval. Většinou řvu jako blázen, ten příští tedy musím hodně oslavit!“ pokračoval Petr Koukal.

Sakra, že to nešlo o pár centimetrů výš nebo níž!

Takřka celý šampionát hraje ve čtvrté formaci s Martinem Zaťovičem a Dominikem Simonem na křídlech. Tahle trojice dokáže kromě poctivé práce směrem dozadu i zahrozit v ofenzívě.

„Jsme čtvrtá lajna, víme o své roli. Trenér Růžička nás zatím pořád neprotočil, zatímco ty ostatní točí docela dost – z tohoto pohledu to vypadá, že nám věří. Dokážeme dávat góly, to je velké plus pro naši psychiku. Snad to naší lajně vydrží,“ poznamenal.

Kromě vstřeleného gólu si dvaatřicetiletý útočník připsal i zblokovanou střelu v oslabení. „Od toho jsem tady, abych hrál oslabení a blokoval střely. Takhle to máme hrát a říkáme si to na poradě. Akorát já to neumím zblokovat do chráničů. Zatím to jde, ale čekám, že to za chvíli začne bolet. Kluci a trenér vás poplácají i za zablokovanou střelu, ale pak si říkám: sakra, že to nemohlo jít o pár centimetrů níž nebo výš!“ naštvaně se usmíval.

Český národní tým si před vyprodanou O2 arenou užil další vítězný zápas, ba co víc, mohl spolu s nadšenými fanoušky oslavit postup do čtvrtfinále. „Splnili jsme možná první krok. Ani jsem nepřemýšlel, že bychom neměli čtvrtfinále udělat. Kdybychom prohráli s Němci, museli bychom se na závěr strachovat se Švýcary, není to pro nás úleva, ale spíše splnění prvního kroku,“ doplnil Petr Koukal.