22.04.2018
Lukáš Foff

Češi zdolali i Rusy a slaví čistý triumf!

PARDUBICE — Tři zápasy – devět bodů! Čeští hokejoví reprezentanti ovládli Carlson Hockey Games, vyhráli i v nedělním utkání. Rusko zdolali před téměř sedmi tisíci fanoušky 2:1. Ještě před začátkem třaskavého duelu se oficiálně s reprezentační kariérou rozloučili Petr Čáslava a Tomáš Rolinek.

Česká republika i její soupeř z Ruska věděli, že už se svým postavením v tabulce na Carlson Hockey Games nic neudělají. Zatímco Čechům to rozhodně vadit nemuselo, Rusové z poslední příčky rozhodně šťastní být nemohli.

Už od začátku utkání tahali za kratší konec. Filip Chlapík ve 3. minutě krásně projel půlkou hřiště, ale na poslední chvíli mu střelu zablokoval obránce. V 9. minutě už to ale národnímu týmu vyšlo a potřetí skóroval jako první. V přesilové hře dostrkal puk za brankovou čáru na několikátý pokus Filip Chytil – 1:0.

Ve 13. minutě zabrnkal na nervy všem fanouškům David Rittich, jehož rozehrávka trefila napadajícího forvarda a skončila jen těsně nad bránou.

Nástup do druhé dvacetiminutovky byl z pohledu domácího celku fenomenální. Po čtrnácti vteřinách využil zaváhání v ruské obraně Matěj Stránský a bleskovou nahrávku Davida Tomáška usměrnil na místo určení – 2:0.

Rusové ale přidali na aktivitě a začali mnohem lépe bruslit. Ve 24. minutě vytáhl David Rittich první dobrý zákrok a bylo jich potřeba ještě několik. O minutu později například proti Maminovi, ve 30. proti Bučněvičovi a ve 31. proti Sošnikovovi. Na ledě se i viditelně přiostřilo a docházelo stále častěji k potyčkám. Ústřední postavou ale stále byl český brankář, který ukazoval výbornou formu, a hlavně z něj čišela jistota. Čisté konto udržel i po 40 minutách a stejně jako jeho dva kolegové v brankovišti v předchozích zápasech aspiroval na nejlepšího hráče zápasu.

Třetí třetina začala přesilovou hrou pro domácí výběr, ve kterém ujel Matěj Stránský se spoluhráčem do přečíslení dvou proti jednomu, ale jeho přihrávku nakonec ruský bek zhatil. Rusové se odmítali smířit s porážkou a stále na Ritticha stříleli takřka z každé pozice. Ten odolával až do 50. minuty, ale pak už přece jen kapituloval. Česko hrálo oslabení a kotouč se odrazil na levou stranu příhodně pro Alexeje Kručinina, který do odkryté brány napálil puk a snížil na 1:2.

Odpovědět mohl David Tomášek, který ale nadvakrát nepřekonal Košečkina, jenž puk udržel těsně před brankovou čárou. Méně než tři minuty před koncem jel na českého gólmana úplně sám Viktor Tichonov, ale David Rittich se skvěle pozičně postavil a definitivně rozhodl o výhře českého týmu. Česká republika ovládla Carlson Hockey Games se třemi vítězstvími.

Carlson Hockey Games, neděle 22. dubna 2018 od 14.20 hodin:
ČESKÁ REPUBLIKA – RUSKO 2:1 (1:0, 1:0, 0:1).
Branky a nahrávky: 8:36 Chytil (Zadina), 20:14 Stránský (Tomášek) – 49:27 Kručinin (Mamin, Běreglazov). Rozhodčí: Bjork, Holm (oba Švéd.) – Barvíř, Blümel (oba ČR). Vyloučení: 6:7. Využití: 1:1. Diváci: 6585. Střely na branku: 17:31. Průběh utkání: 2:0, 2:1. Nejlepší hráči: David Rittich – Vasilij Košečkin.
Česká republika: Rittich – Pyrochta, Hrbas, F. Pavlík, Jordán, D. Sklenička, Moravčík, Pláněk, Klok – Zadina, R. Hanzl, Stránský – Šťastný, Tomášek, D. Kubalík – M. Kaut, Chlapík, R. Kousal – Orsava, Musil, Chytil.
Rusko: Košečkin – A. Bělov, Chafizullin, Zub, Gavrikov, J. Jakovlev, Běreglazov, Jelesin, Trjamkin – Bučněvič, Byvalcev, Kagarlickij – Sošnikov, K. Semjonov, Barabanov – Mamin, V. Tichonov, Kručinin – I. Michejev, Kablukov, Děrgačov.