4.3.2015
Jan Hrabal

Pardubice vedly o dvě branky a pak utrpěly těžký direkt

OSTRAVA — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice prohráli v prvním utkání předkola play off České pojišťovny Vítkovicím 2:8. Východočeši přitom vedli v první třetině 2:0 po brankách Tomáše Marcinka a Jana Starého, ve druhém dějství ale domácí pěti vstřelenými brankami otočili vývoj zápasu a uštědřili Pardubicím nejtěžší porážku ve vzájemných zápasech v play off.

Tipsport extraliga, PRE1, středa 4.3.2015, Zimní stadion SAREZA, Ostrava-Poruba

Vítkovice

Dynamo Pardubice

8:2
1:2, 5:0, 2:0
Branky a nahrávky: 17:26 Svačina (Huna, Roman; 5/5), 21:41 Svoboda (Čerešňák; 5/5), 22:32 Szturc (Hlinka; 5/5), 24:30 Klok (Svoboda, Burger; 5/5), 30:06 Pastor (Kucsera, Vandas; 5/5), 31:40 Svoboda (Burger, Němec; 5/5), 41:01 Huna (Svačina, Roman; 5/5), 49:20 Szturc (Stehlík, Hlinka; 5/4) – 9:34 Marcinko (Sýkora, Zohorna; 3/4), 11:14 Starý (Nahodil, Radil; 5/5). Rozhodčí: Fraňo, Pešina – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 5:7 (4:1, 0:2, 1:4). Využití: 1:1. Diváci: 5000 (vyprodáno). Střely na branku: 40:25 (5:8, 14:11, 21:6). Srážky: 18:10. Vhazování: 45:36. Blokované střely: 14:16. Průběh utkání: 0:2, 8:2. Nejlepší hráči: Tomáš Svoboda – Tomáš Marcinko. Stav série: 1:0.
Vítkovice: Dolejš – Kovář, Stehlík, Zíb, Kudělka, Čerešňák, Klok, Štencel, Pastor – Szturc, Hlinka, Olesz – Huna, Roman, Svačina – Svoboda, Burger, Neměc – Vandas, Húževka, Kucsera. Trenéři: Ladislav Svozil a Jakub Petr.
Dynamo Pardubice: Kristan (22:32 Vejmelka) – Gregorc, Čáslava, Benák, Havlík, Kolafa, Korím, Ščotka – Sýkora, Venkrbec, Zohorna – Radil, Nahodil, Starý – Tybor, Marcinko, Gašparovič – Poulíček, Moučka, Cetkovský – Špaček. Trenéři: Miloš Říha st. a Miloš Říha ml.

Komentář

Kvůli vytíženosti ostravské ČEZ arény se zápasy předkola play off přesunuly do Poruby na Zimní stadion Sareza. Pardubičtí trenéři udělali pro start klíčové fáze sezony několik změn v sestavě: obranu vyztužil Kolafa, nováček Venkrbec naskočil v první lajně.

Pardubice začaly lépe a dvakrát udeřily

Po úvodním oťukávání přinesla první vzrušující momenty hra ve čtyřech na obou stranách. Vítkovičtí už se radovali ze vstřeleného gólu, ale Kristan se štěstím udržel kotouč před brankovou čárou. Pardubická odpověď byla gólová. Při přesilovce čtyři na tři se šikovnou tečí prosadil Tomáš Marcinko – 0:1.

To bylo pro hosty velké povzbuzení a nadále se tlačili dopředu, v první třetině svého soupeře přestříleli. Navíc za necelé dvě minuty přidal po pěkné kombinaci celého druhého útoku další branku Jan Starý, který na brankovišti hbitě doklepnul přesnou přihrávku – 0:2.

A mohlo to vypadat pro Pardubice ještě lépe, ale Vítkovice dokázaly v kritické chvíli ubránit čtyřminutové oslabení v kuse. A pak nastal zlom, který zcela změnil scénář utkání. V 18. minutě propadlo Kristanovi šťastné nahození Vladimíra Svačiny a domácí si zajistili hodnotné snížení stavu před pauzou – 1:2.

Pětigólová smršť Vítkovic

Po přestávce se v Porubě děly věci. Nejprve ve 22. minutě Tomáš Svoboda po brejku vyrovnal – 2:2. A za 51 vteřin prošla prudká střela Romana Szturce – 3:2. Vítkovice rázem vedly a byly na koni. Do pardubické branky se po třetím gólu a oddechovém čase postavil Karel Vejmelka.

Ale ani on i přes několik skvělých zákroků nedokázal zastavit vítkovické vzepětí. Za další dvě minuty totiž po dlouhém zámku zůstal na zadní tyči neobsazený obránce Lukáš Klok a snadno zvýšil – 4:2. I další vítkovickou branku v polovině utkání měl na svědomí obránce. Střela Tomáše Pastora od modré čáry prošla až do sítě – 5:2.

Opět uběhla sotva minuta a půl, když se domácí radovali znovu. Tomáš Svoboda se opět objevil osamocen před brankou a po blafáku prostřelil Vejmelku – 6:2. Pardubice se snažily na těžký direkt reagovat, ale své nadějné pokusy nedotáhly.

Domácí si zisk prvního bodu série pohlídali

Krátce po druhé přestávce znovu o něco poklesly naděje Pardubic na zvrat zápasu. Rudolf Huna dostal přihrávku do předbrankového prostoru a po rychlém manévru zavěsil. Vejmelka nestihl na změnu směru reagovat – 7:2.

Pardubice pak sice zvládly oslabení při vyloučení Gregorce, ale další faul už Vítkovice potrestaly. V 50. minutě se z hranice kruhů trefil podruhé v utkání Roman Szturc, když využil toho, že před pardubickou brankou clonili dva hráči – 8:2.

Domácí se s vysokým vedením nespokojili a útočili dál. Vejmelka musel předvést několik těžkých zákroků, jednou mu pomohla tyč. V 56. minutě pardubický brankář zlikvidoval trestné střílení Vandase.

Ohlasy po utkání

Jakub Petr (HC Vítkovice Steel): „V úvodu utkání nás Pardubice zaskočily aktivní hrou a odebíráním kotoučů, v útočném pásmu jsme se moc neohřáli. Na našich hokejkách byla zřetelná nervozita. Museli jsme to mezi první a druhou třetinou řešit, ale nebyly to žádné hromy a blesky, spíše jsme tým chtěli zklidnit. To se podařilo a od druhé třetiny jsme dominovali. Vítězství 8:2 je hezké, ale v play off je jedno, jestli vyhrajete o gól nebo o šest. I do druhého utkání musíme jít s pokorou.“

Miloš Říha starší (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Naše taktika nám vycházela osmnáct minut. Plnili jsme to parádně. Kdyby byly Vítkovice nervózní, nevěřím, že by pak hrály v takové pohodě. Potom jsme se ale přizpůsobili taktice, kterou si určily Vítkovice, a jednoznačně jsme prohráli.“