19.1.2014
David Záruba

Výhra vůle a snahy! Kometa poprvé v sezoně padla

PARDUBICE — Potlesk vestoje! Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice si jej od více než devíti tisíc diváků zasloužili, neboť prvně v tomto extraligovém ročníku zdolali Kometu Brno. Červenobílí sice dvakrát prohrávali o jednu branku, ale i díky dvěma úspěšným trefám Radoslava Tybora a vítězné od Radovana Somíka vyhráli 3:2. Povedeným výkonem a asistencí se v utkání blýskla nová akvizice v útoku – ruský centr Valentin Pianov. Pardubice jsou zpět v elitní desítce!

Tipsport extraliga, 40. kolo, neděle 19.1.2014, ČEZ Arena Pardubice

Kometa Brno

3:2
0:1, 3:1, 0:0
Branky a nahrávky: 22:43 Tybor (Kolář; 5/5), 34:05 Tybor (Pianov; 5/5), 35:24 Somík (Radil; 5/5) – 9:16 Němec (Kempný; 4/5), 23:50 Kováčik (Hruška; 5/5). Rozhodčí: Hradil, Husička – Bláha, Kostka. Vyloučení: 3:5 (3:1, 0:2, 0:2). Využití: 0:1. Diváci: 9121. Střely na branku: 30:24 (8:11, 16:7, 6:6). Srážky: 45:33. Vhazování: 31:28. Blokované střely: 8:11. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2. Nejlepší hráči: Radoslav Tybor – Jíří Trvaj.
Dynamo Pardubice: Hudáček – Píša, Zdráhal, Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček – Sýkora, Cetkovský, Somík – Radil, H. Zohorna, Nosek – Kolář, Nahodil, Tybor – Endál, Pianov, Číp. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.
Kometa Brno: Trvaj – Dujsík, Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka – Novotný, Hruška, J. Svoboda – T. Svoboda, Němec, Káňa – Dočekal, Koreis, Burian – Mrázek, H. Zohorna, Wasserbauer. Trenéři: Vladimír Kýhos, Martin Pešout a Karel Beran.

Po jednodenní pauze měli hokejisté Pardubic před sebou další těžký domácí zápas, ze kterého potřebovali konečně vydolovat bodový zisk, aby se udrželi v blízkosti desítky týmů.

Do brankoviště domácího celku se postavil Július Hudáček, který chytal i většinu pátečního utkání se Spartou. Ve čtvrté formaci naskakoval první ze dvou ruských posil Valentin Pianov.

Kometa se dostala do vedení v přesilovce

A bruslař zapůjčený z Omsku se málem uvedl pohádkově. Čtvrtá pardubická formace vytvořila v útočném pásmu zmatek a Pianov chytrým pasem uvolnil do jízdy Endála. Ten zamíchal kotoučem, avšak nedokázal jej zasunout mezi Trvajovy betony.

Ani Kometa v ofenzivě nezahálela, navíc si brzy mohla vyzkoušet hru v přesile. A to hned třikrát za sebou. První sadu střel z hokejky Kempného stihl Hudáček zastavit, ale při další výhodě už po akci brněnského beka kapituloval. Kempný prudkým pasem vybídl k zakončení Vojtěcha Němce, který z hranice brankoviště propašoval puk do sítě – 0:1.

I Pardubice hrály v přesilovce, i když jen krátce. Několikavteřinovou výhodu využil Radil k nepřesné střele přes obránce. O něco nadějněji vypadal pokus Čípa, který se proháčkoval až před Trvaje, avšak v tísni nezakončil důrazně. Minutu před koncem se hráči Komety už radovali z druhého gólu, ale rozhodčí u videa odhalil Burianovo kopnutí.

Pardubice otočily skóre, trefovali se Slováci

Druhá třetina už byla na šance o hodně vydatnější. A hlavně padaly góly. Ve 23. minutě dostal přesný pas mezi kruhy Radoslav Tybor a parádní ranou pod břevno srovnal – 1:1.

Radost Pardubice, ale netrvala dlouho, neboť Kometa si za minutu a kousek vzala vedení zpět. Kolem branky úřadoval Jozef Kováčik a dokázal puk zasunout za Hudáčka – 1:2. Ihned po gólu pláchl do sóla Nosek, ovšem na další vyrovnání stavu si domácí museli počkat.

Přesněji do 35. minuty, která ukončila nezáživnou pasáž, kdy měli oba brankáři oddech. Pak se ale podruhé utkání prosadil Radoslav Tybor, který došťouchal do branky přihrávku od Pianova – 2:2.

To nebylo od pardubických hokejistů vše. Radil zpoza branky vymyslel gólovou pozici pro Radovana Somíka a ten se sám před Trvajem nemýlil – 3:2.

Východočeši vedení udrželi a po čtyřech prohrách slaví

Na tahu byla poprvé v zápase Kometa a také se činili. Hosté stále cítili šanci na bodový zisk a stále častěji se tlačili před Hudáčkovu branku. Pardubický gólman pochytal několik těžkých střel od modré čáry. Nestačil jen na jednu, ale ta kvůli teč vysokou holí nemohla být uznána.

Pardubice podnikaly jen občasné výpady, více se soustředily na defenzívu. Trochu oddechu jim přinesla přesilová hra po faulu Kuboše. Domácí hokejisté se sice usadili kolem Trvaje, avšak náročnou práci pro něj neměli.

Velkou šanci na vyrovnání měl pět minut před koncem brněnský Jakub Svoboda. Ten se s pukem protáhl před Hudáčka, ale poslední klička mu nevyšla. Kometa v závěru zkusila hru bez brankáře a svého soupeře soustavně mačkala. V jednu chvíli se tak sám před brankou objevil Tomáš Svoboda, svůj pokus ale nasměroval do boční sítě.

Hektický závěr přinesl ještě několik ošemetných momentů. Definitivní rozhodnutí měl na hokejce Sýkora, z kruhu trefil jen boční tyč opuštěné klece. Poslední brněnskou šanci nevyužil Žižka, jehož bombu od modré čáry Hudáček zkrotil ve své výstroji. Pak totiž fauloval Kováčik a šest vteřin před koncem třetí třetiny bylo hotovo.

Zdeněk Venera (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Potřebovali jsme vydřít jakékoliv vítězství. Snažili jsme se nedívat na zápasy za sebou, ale jen na ty následující, ve kterých musíme získat co nejvíce bodů. Bohužel jsme zápas začali sérií tří vyloučení, což nás poznamenalo. Kometa hrála velmi dobře, my máme tři body za druhou třetinu. Při závěrečném tlaku soupeře jsme měli štěstí.“

Vladimír Kýhos (HC Kometa Brno): „Odehráli jsme výborné utkání. Bohužel se nehraje na dvě třetiny, ale na tři. Po první části jsme měli vést o víc než o jeden gól, hráli bychom v klidu. Pak jsme se ale dopustili dvou individuálních chyb, kdy nebyli pokrytí hráči, a Pardubice otočily skóre. Jsme zklamaní, neboť to od nás bylo lepší utkání než v pátek, alespoň bod jsme si zasloužili.“