21.10.2014
Adam Janeček, Jan Hrabal

Starší dorost oplatil Hradci Králové porážku, dobyl jeho led

HRADEC KRÁLOVÉ — Zápas, ve kterém padne jediný gól, může být pořádný nervák. Přesvědčili se o tom starší dorostenci HC ČSOB Pojišťovna Pardubice, kteří vydřeli v dohrávaném extraligovém utkání výhru v Hradci Králové. Tu ukořistili díky brance Matěje Krejčíka, famóznímu gólmanovi Patriku Červenému a udatně bojujícímu celému mančaftu, který tak s rivalem srovnal bodové účty včetně skóre.

RAKO extraliga staršího dorostu, 11. kolo, úterý 21.10.2014, Zimní stadion Hradec Králové

Mountfield HK

0:1
0:1, 0:0, 0:0
Branka a nahrávka: 4:21 Krejčík (Dušek). Rozhodčí: Kareš – Budínský, Čížek. Vyloučení: 7:7, navíc Kučera (Pardubice) 10 minut osobní trest. Bez využití. Diváci: 100. Střely na branku: 37:36. Průběh utkání: 1:0.
Mountfield HK: Groh – Fanderlik, Havránek, Hronek, Hroudný, Lier, Luštinec, Veselý – Exner, Hejda, Hidveghy, Hnik, Hofman, Chalupa, Kynčl, Malík, Matouš, Moník, Pavlík, Šmída.
Dynamo Pardubice: Červený – Faltys, Horyna, Kučera, Mikulčák, Rudy, Vála – Boček, Dušek, Hoskovec, Krejčík, Martinec, Rohlík, Rouba, Ružička, Voženílek.

Královští lvi vstoupili do utkání mírnou herní převahou, která se zúročila hned v první minutě sólovou akcí Františka Hnika. Ten se prokličkoval až před brankoviště Patrika Červeného, jenž střelu z bezprostřední blízkosti vychytal. První gól utkání vstřelili hosté, kteří se po střele Dominika Duška a dorážce Matěje Krejčíka ujali vedení 1:0.

Pardubice se následně dostaly do dvojnásobné přesilovky, z níž vytěžily několik střel a ne zrovna. Hosté si poté svoji defenzívu pohlídali a nepouštěli domácí do větších šancí, a to ani v přesilových hrách. Výraznější šanci na straně domácích měl pouze Martin Hejna v 15. minutě, když našel mezeru mezi soupeřovými obránci, ale samostatným nájezdem svému týmu gólově nepomohl.

Úvod druhého dějství lépe vyšel hostujícím hráčům, kteří se při kontaktu s pukem jevili jako jistější družstvo. Trávili více času v pásmu domácích, jejich hra však nenabídla žádný zajímavý moment. Situace se zdramatizovala až v půli třetiny, kdy se Hradec Králové dostal do početní převahy a vydobyl si několik střel v podání Daniela Liera, Radovana Pavlíka či Davida Chalupy. Pardubice zase zavařily domácí přesilovkové formaci nečekaným protiútokem, kdy neměl daleko ke skórování Adam Ružička.

Zajímavý moment nastal ve 35. minutě, kdy mohl za záda Dominika Groha dorážet David Voženílek, ten ale šanci neuchopil za pačesy a po krátké šarvátce se vylučovalo na obou stranách. Ve čtyřech se hrálo i po dalších vyloučeních, nikdo z hráčů na ledě však nedokázal skórovat.

Lvům se na začátku třetí třetiny lepila smůla na paty. Do gólové šance se dostal Radovan Pavlík, jenž pálil z mezikruží po přihrávce Davida Chalupy. Jeho střela však pardubickou svatyni minula a nedopomohla Lvům ani v následném tlaku. To se jim po několika minutách stalo téměř osudným, když po chybě beků pálil neúspěšně z mezikruží Josef Horyna, a přichystal tak svému týmu další tlak.

Kuriózní situace nastala v přesilové hře v 50. minutě, když po střele Davida Chalupy vylétl puk nad hlavu Patrika Červeného, nebezpečnou situaci odvrátil odpálením kotouče ramenem. Lvům se snažil ještě vypomoci Kryštof Hroudný, jehož střela v přečíslení dva na jednoho nakonec minula bránu. Hradci Králové poté nepomohl ani silně vybudovaný tlak, při kterém neměl možnost sehrát hru bez gólmana, ani v posledních vteřinách nadějné přečíslení dva na jednoho. Pardubice těsnou tříbodovou výhru udržely, oplatily soupeř stejný výsledek ze září a v tabulce odskočily rivalovi na rozdíl pěti bodů.

Jiří Slabý (Královští lvi Hradec Králové): „Myslím, že jsme po většinu utkání byli lepším mužstvem, dostávali jsme se do šancí, ale ty se nám nedařilo proměnovat. Po hrubé chybě jsme dostali gól, který nakonec rozhodl. Klukům se nedá upřít snaha, bojovali a dřeli, ale chyběl nám ten kousek, který by rozhodl. Hodně nám chyběl Tomáš Zahradník, který to v první lajně umí dát, ale nepřidala se další lajna, která by dala góly. To je chyba, střelecky jsme selhali. Potřebujeme, abychom se dali hlavně zdravotně dohromady a po nemocích dohnali kondici. Kluci sice přišli, snažili se trénovat, ale každý trénink jim sebere nějaký kus energie a tu potřebujeme nějakým způsobem dobít. Ale v tomhle zápasovém rytmu úterý – pátek – sobota se strašně těžko dobíjí.“

Miroslav Vybíral (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Jeli jsme s tím, že jsme chtěli jakkoli vyhrát, protože se hrálo o šest bodů. Jsem rád, že Pardubáci mají taky srdce a že jsme zápas odbojovali. Nebylo to moc hezké, ale zvládli jsme to jako tým. Není našim cílem hrát obrannou hru a vyhrávat na jeden gól, máme spoustu tvořivých hráčů. Ale dneska nám šest hráčů chybělo. Jsem rád, že si kluci můžou prožít vítězství, protože minule jsme v Pardubicích taky byli maličko lepší a nedali jsme žádný gól. Tentokrát se to otočilo a jsem rád, že jsme srovnali krok a skóre. Jsme před Hradcem Králové o pět bodů, a to je důležité.“