4.10.2013
David Záruba

Gólová smršť ve třetí třetině odrovnala Liberec

PARDUBICE — Famózní třetí třetina! Zápas s Libercem se pro hokejisty Pardubice dlouho nevyvíjel dobře, před druhou pauzou vedl soupeř o dvě branky. Pak ale domácí spustili ofenzivní představení a čtyřmi brankami v řadě otočili skóre. Dvakrát se při přesilovce trefil Jiří Cetkovský, který navíc připravil i vyrovnávací gól Benákovi.

Tipsport extraliga, 9. kolo, pátek 4.10.2013, ČEZ Arena Pardubice

Bílí Tygři Liberec

6:4
1:2, 1:2, 4:0
Branky a nahrávky: 13:21 Zohorna (5/5), 23:30 Cetkovský (Benák, Zohorna; 5/4), 43:10 Cetkovský (Nosek, Ďaloga; 5/4), 45:09 Benák (Cetkovský; 5/5), 48:18 Tybor (Kousal; 5/5), 50:19 Radil (Tybor; 5/5) – 6:46 Zacha (Bulíř; 5/5), 12:54 Bartek (Nedvěd; 4/5), 31:05 Víšek (Jass, Čakajík; 5/5), 38:21 Bartek (Hunkes, Nedvěd; 4/5). Rozhodčí: Pešina, Šír – Bláha, Kostka. Vyloučení: 4:5 (1:2, 2:1, 1:2). Využití: 2:2. Diváci: 7398. Střely na branku: 45:28 (15:9, 17:13, 13:6). Srážky: 11:5. Vhazování: 40:33. Blokované střely: 12:18. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:4, 6:4. Nejlepší hráči: Jiří Cetkovský – Martin Bartek.
Dynamo Pardubice: Salfický – Kočí, Píša, Ďaloga, Benák, Vašíček, Gregorc, Čáp – Sýkora, Marha, Somík – Zohorna, Nosek, Cetkovský – Radil, Kousal, Starý – Řezníček, Musil, Tybor. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.
Bílí Tygři Liberec: Schwarz – Hunkes, Čakajík, Kolmann, Výtisk, Voráček, Jánošík – Pospíšil, Nedvěd, Valský – Zacha, Filippi, Bulíř – Bulík, Vampola, Bartek – Jass, Urban, Víšek. Trenéři: Pavel Hynek, Milan Černý a Martin Láska.

Historicky šedesáté vzájemné utkání spolu hráli hokejisté Pardubic a Liberce. Poprvé se v dresu soupeře představil útočník Martin Bartek. V pardubické sestavě nahradil Radka Čípa debutující Pavel Musil.

Dvougólové vedení Liberce zmenšil krásným blafákem Zohorna

K vysokorychlostnímu hokeji nasadily oba týmy už od prvních střídání. Pardubice měly brzy k dispozici více než minutovou přesilovku pět na tři, avšak nenaložily s ní dobře. Už při klasické převaze navíc domácím pláchl Vampola, kterému od skórování zabránila jen nastavená hůl posledního zadáka.

Liberci to ale vadilo pramálo. Krátce nato totiž druhá lajna Tygrů sevřela soupeře v obranném pásmu a po Bulířově nahození se díky důrazu prosadil Pavel Zacha. Nic proti nepřehledné situaci nenamítal ani videorozhodčí – 0:1.

Domácí se po inkasované brance vrhli do útoku a blízko k vyrovnání byli Ďaloga s Noskem, ale ani jeden neuspěl v souboji se Schwarzem. Liberec poté ukázal, co si počít s přesilovkou. Nedvěd od mantinelu našel hokejku couvajícího Martina Barteka a ex-pardubický útočník z voleje pálil přesně – 0:2.

Východočeši ale nenechali soupeře, aby se dlouho laskal s nabytým vedením. Tomáš Zohorna na útočné modré čáře vybojoval puk a svůj krátký únik zakončil výstavním blafákem – 1:2.

Góly padaly v přesilovkách. Liberec navýšil své vedení

Nač bránit, jako by si řekli hráči obou celků před druhou třetinou. Na ledě totiž puk létal zběsile ze strany na stranu a vždy se zastavoval až u jednoho z brankařů. Ti nad nedostatkem vzruchu rozhodně žehrat nemohli. Diváci takové představení často kvitovali hlasitým potleskem.

Divočinu odstartoval ve 24. minutě Jiří Cetkovský, který okamžitou dorážkou na brankovišti zužitkoval přesilovou hru – 2:2. Minutu poté mohl vrátit vedení Liberci Bartek, na druhé straně bombu Sýkory vyrazil Schwarz jen před sebe. Naštěstí pro Tygry si maskovaný strážce poradil i s dorážkou pardubického kapitána Kočího. Řada dalších příležitostí před oběma brankami skončila podobně.

Trochu klidu přinesl až další gól Liberce. Jan Víšek obdržel při početní výhodě přesný pas mezi kruhy a pak precizní ranou zvýšil – 2:3. Pardubice se opět snažily okamžitě odpovědět, ale bylo jim to málo platné, za Schwarze další puk neprotlačily. Naopak Bílí Tygři znovu udeřili. Při další přesilovce si na vyražený puk počkal opět Martin Bartek – 2:4.

Pardubice ofenzivní smrští rozparádily ČEZ Arenu

Kdo před třetí třetinou Pardubice odepisoval, udělal obrovskou chybu. Domácí hokejisté spustili ofenzivní představení, na které zdecimovaní Bílí Tygři nedokázali najít odpověď.

Vše odstartoval ve 44. minutě svou druhou brankou Jiří Cetkovský, který opět uspěl důrazem na brankovišti – 3:4. Neuběhly ani dvě celé minuty a pardubičtí hokejisté slavili vyrovnání. Cetkovský báječným pasem nalezl před brankou ukrytého Václava Benáka – 4:4.

Liberečtí trenéři zareagovali oddechovým časem, ale ten hostům vůbec nepomohl. Za další tři minuty předvedl rychlý krok útočník Radoslav Tybor, jenž svůj průnik zakončil pohledným blafákem – 5:4.

Tentýž hráč zrežíroval i šestý gól v brance Marka Schwarze. Po ráně slovenského útočníka byl u puku jako první Lukáš Radil a bezpečně jej doklepl do sítě – 6:4. Rozjařená ČEZ Arena pomalu začínala slavit. Liberec se už do konce nedokázal vzchopit a nepomohla mu ani více než dvouminutová hra bez brankáře.

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Byl to velice útočný zápas z obou stran. V první třetině jsme si připravili několik šancí, bohužel jsme je ale neproměnili, navíc jsme nehráli dobře dozadu. Od druhé třetiny se náš výkon razantně zlepšil, ale stejně se nám nepovedlo otočit skóre. Ve třetí třetině jsme ještě přidali na agresivitě, díky čemuž jsme dali čtyři góly. Za tři body jsme moc rádi, ale takový obrat se nemusí povést pokaždé.“

Milan Černý (Bílí Tygři Liberec): „Mrzí nás, že jsme nechali zápas proměnit v takovou houpačku a dvakrát ztratili dvoubrankové vedení. Jelikož jsme hráli venku, tak jsme v těch fázích měli hru zabetonovat, hrát lépe dozadu a nedopustit, aby soupeř otočil stav.“