19.3.2014
David Záruba

Třinec přitvrdil a srovnal na 1:1. V sobotu pokračujeme doma!

TŘINEC — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice prohráli druhé čtvrtfinálové utkání na ledě Třince 1:5. Východočeši udrželi nažhavené Oceláře na uzdě pouze v první třetině, v prostředním dějství domácí využili dvě přesilovky a vyrovnali na 1:1 na zápasy. Boje o semifinále pokračují o víkendu v Pardubicích. Bude vyprodáno?

Tipsport extraliga, ČF2, středa 19.3.2014, Werk aréna

Oceláři Třinec

Dynamo Pardubice

5:1
0:0, 3:0, 2:1
Branky a nahrávky: 23:20 Linhart (Bonk, Martin Růžička; 5/4), 29:15 Polanský (Adamský, Orsava; 5/5), 36:44 Martin Růžička (Polanský, Adamský; 5/4), 58:21 Polák (Krejčí, Bonk; 5/4), 59:59 Rufer (Martin Růžička, D. Nosek; 5/5) – 57:47 Sýkora (Semorád; 5/4). Rozhodčí: Pešina, Hradil – Tošenovjan, Hlavatý. Vyloučení: 4:8 (3:2, 0:3, 1:3). Využití: 3:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4391. Střely na branku: 45:24 (12:11, 16:3, 17:10). Srážky: 25:8. Vhazování: 48:30. Blokované střely: 4:4. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1. Nejlepší hráči: Tomáš Linhart – Petr Sýkora. Stav série: 1:1.
Oceláři Třinec: Hrubec – Galvas, Roth, Linhart, Trončinský, Zíb, D. Nosek, Foltýn, Krejčí – Adamský, Polanský, Martin Růžička – Polák, Bonk, Orsava – Rufer, Rákos, Květoň – Hrňa, Peterek, Marek Růžička. Trenéři: Jiří Kalous a Pavel Marek.
Dynamo Pardubice: Hudáček – Ďaloga, Benák, Vašíček, Kočí, Gregorc, Píša – Zohorna, Cetkovský, Sýkora – Tybor, T. Nosek, Radil – Semorád, Nahodil, Kolář – Číp, Moučka, Mozer. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.

Komentář

První souboj na třineckém ledě se Pardubicím povedl nad očekávání a po výhře 4:0 získaly vedení v sérii. V odvetě mohly přidat druhý bod, který by jim zajistil luxusní pozici před stěhováním série na východ Čech. V cestě ale stál pořádně nabuzený protivník, který se už dostal do tempa a toužil po srovnání.

Pardubice nevyužily minutovou přesilovku pět na tři

První minuty druhého čtvrtfinále byly oproti předchozímu zápasu o poznání opatrnější. Oba gólmani museli řešit jen několik zahřívacích zákroků. Třinec se poprvé na delší dobu usadil před brankou při přesilovce, ale Adamského střelba se neujala. Oceláři zůstali v tlaku i po návratu Píši na led, jejich snaha vyvrcholila ranou Linharta do tyče.

To bylo pro domácí povzbuzení. Krátce nato vytvořili průvan Bonk s Květoněm a Hudáček musel s velkou ostražitostí řešit situaci na svém brankovišti. Kotouč po zásahu třineckého kapitána ale do branky nedoputoval. Ani ne za půl minuty se za hlavu chytal naopak Ďaloga, který přečíslení tří proti dvěma vyřešil ranou do břevna.

V závěru první části přibylo na ledě drobných šarvátek, z čehož těžili Východočeši. Díky souběžným trestům hráli téměř celou minut v pěti proti třem, jenže nebyli tak efektivní jako včera. Zdlouhavou kombinaci přetavil ve střelu pouze Benák, ale Hrubec se překvapit nenechal.

Třinec odčaroval Hudáčkovo kouzlo a řádil

Oceláři čekali na první gól v play off více než 83 minut, Hudáčkovo kouzlo zlomili až při přesilové hře. Série přihrávek rozhodila postavení pardubické čtveřice, načež se do puku opřel Tomáš Linhart a z levé strany propálil pardubického brankáře – 1:0.

Pardubice chtěly rychle odpovědět, avšak nabuzený Třinec je k šancím nepouštěl. Trochu nadějněji vypadala jen aktivita Noskovy lajny. A tak musel své dovednosti ukazovat výhradně Hudáček, který se při 16 pokusech soupeře překonával.

Dvakrát přesto nestačil. V polovině zápasu převedl za brankou krásný manévr Jiří Polanský, když se mazaným pohybem zbavil svých strážců a po vyjetí zasunul kotouč do branky – 2:0.

Třetí gól přidali Oceláři při přesilové hře. Celkem ve druhé části hráli tři, Pardubičtí ani jednu. A opět u toho byl Polanský. Centr první třinecké lajny od zadního mantinelu připravil pozici pro nekrytého Martina Růžičku a ten se s pukem na holi pět metrů od branky moc často nemýlí – 3:0. V závěru při další výhodě domácích ještě trefil Zíb tyčku.

Sýkora jen upravoval skóre, Třinec srovnání série uhájil

Pardubice nic nezabalily a do třetí části vstoupily aktivně. Přispělo k tomu i opětovné nasazení čtvrté formace, která se okamžitě vrhla dobývat Hrubcovu branku. Mozrova střela však neměla gólové parametry. Solidní převahu si vynutila i Noskova řada a Tybor dvakrát neúspěšně pálil na třineckou branku.

Jednu z posledních možností k zatroubení na obrat měli pardubičtí hráči v přesilovce. Těsně vedle branky pálil Zohorna a poté boční síť nastřelil Petr Sýkora. Při následné hře čtyři na čtyři byl blízko ke snížení stavu Nosek, jenže Hrubec se štěstím udržel kotouč před čarou.

Třinec už se nikam nehnal a snažil se hlavně udržet vybudovaný náskok. Přesto měli dobré příležitosti Adamský s Polanským. V poslední pětiminutovce se pak pokoušel bývalé spoluhráče pokořit Rákos, ovšem Hudáček už další puk ve své síti nepřipustil.

S přibývajícím časem už naděje Pardubic na zvrat hodně poklesly, přesto ještě dokázaly vykřesat naději. V oslabení vybojoval puk Semorád a nabil Petru Sýkorovi, který z první pálil přesně – 3:1.

Domácí pak v pokračujícím oslabení vsadili vše na hru bez brankáře, ale ani se nestihli dostat k náporu a do prázdné branky se trefil Vojtěch Polák – 4:1. Rozhodnutý zápas už se dohrával, přesto kosmetickou úpravu ještě zajistil vteřinu před koncem Adam Rufer – 5:1. Série se přesouvá na východ Čech za smírného stavu.

Ohlasy po utkání

Jiří Kalous (HC Oceláři Třinec): „Snažili jsme dnes něco změnit, protože Pardubice na nás v prvním utkání byly výborně připravené. Ale hlavní rozdíl byl v tom, že se nám dneska povedlo proměnit přesilové hry a šance. Měli jsme lepší pohyb a bylo to znát na celkové hře. Také díky tomu jsme ve druhé třetině utkání překlopili na naši stranu. U Vládi Rotha čekáme na zprávu lékařů, ale doufáme, že to nebude nic vážného a bude moct v Pardubicích hrát.“

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Dalo se očekávat, že Třinec změní svoji hru a počítali jsme s tím. Chtěli jsme hrát co nejdéle bez obdržené branky, což se nám podařilo. Ale k tomu, abychom přiklonili zápas na naši stranu, jsme potřebovali v závěru první části využít přesilovku pět na tři, která nám nahrála do průběhu. Ale nesehráli jsme ji dobře. Třinec ve druhé třetině zápas ovládl ve všech směrech a zaslouženě strhl zápas na svoji stranu.“