20.8.2013

Pardubice vydřely s Fribourgem bod, přestože prohrávaly 0:3

ČESKÁ TŘEBOVÁ — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice prohráli ve druhém utkání European Trophy s Fribourgem-Gottéron 3:4 po samostatných nájezdech. S Východočechy to nevypadalo dobře, ještě pět minut před koncem prohrávali 0:3, ale nakonec získali po obrovském tlaku v závěru bod.

European Trophy, 2. kolo, úterý 20.8.2013, Zimní stadion Česká Třebová

Fribourg-Gottéron

3:4sn
0:1, 0:2, 3:0 – 0:0 – 0:1
Branky a nahrávky: 55:19 Tybor (Mocek), 59:03 Marha (Benák; 6/3), 59:55 Kousal (Marha, Cetkovský; 6/4) – 8:11 Kwiatkowski (Dubé, Jeannin; 5/6), 20:52 Miettinen (Loeffel, Helbling; 5/5), 25:19 Mauldin (5/4), rozhodující samostatný nájezd Sprunger. Rozhodčí: Hribik, Úlehla – Barvíř, Blümel (všichni ČR). Vyloučení: 4:10. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1130. Průběh utkání: 0:3, 3:3, 3:4. Nejlepší hráči: 1. Joel Kwiatkowski (Fribourg-Gottéron), 2. Dušan Salfický, 3. Robert Kousal (oba Pardubice).
Dynamo Pardubice: Růžička (25:19 Salfický) – Píša, Kočí, Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček, Čáp, Mocek – Sýkora, Marha, Somík – Tybor, Kousal, Starý – Cetkovský, Nosek, Zohorna – Veselý, Špaček, Číp. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.
Fribourg-Gottéron: Conz – Birbaum, Helbling, Schilt, Loeffel, Huguenin, Kwiatkowski, Brügger, Traber – Sprunger, Bykov, Plüss – Miettinen, Dubé, Hasani – Mauldin, Jeannin, Monnet – Mottet, Ness, Lauper. Trenéři: Hans Kossmann a René Matte.

Vstup do utkání se lépe povedl Pardubicím, Východočeši dostali svého soupeře pod tlak, ze kterého rezultovala přesilovka. Tu ale domácí hokejisté nevyužili. V následné hře pět na pět Fribourg poprvé udeřil: v 9. minutě dostal Joel Kwiatkowski přesně nabito na modré čáře a poslal puk expresně pod víko Růžičkovy branky – 0:1.

Pardubice mohly vyrovnat skóre v následné přesilovce pět na tři. V ní měl velikou šanci Josef Marha, byl sám před švýcarskou kasou, ale nedostal ideální pas do zakončení. Puk okolo něj jen zběsile poskakoval, ale neposlechl jej. Chvíli na to mladík Špaček vyslal Radka Čípa, ale jeho blafák do bekhendu nebyl gólový.

V závěru prvního dějství mohla srovnat krok první formace Pardubic. Petr Sýkora blafákem ošálil hostujícího brankáře, pak vrátil puk před ní, ale Radovan Somík a Václav Kočí jej nedokázali dostat do ní.

Šok přinesl začátek druhé třetiny pro hokejisty HC ČSOB Pojišťovna Pardubice. Hned po 52 sekundách domácí inkasovali, Východočeši udělali chybu při střídání a nechaly tak příliš volného místa pro Antii Miettinena, který si připravil kotouč a pak prostřelil Růžičku mezi betony – 0:2.

Pardubice mohly snížit na rozdíl jediné branky, když dvě minuty za podražení dostal Adrien Lauper. Jenže místo toho přišel třetí gól v domácí síti: do brejku se dostal Gregory Mauldin a ten prostřelil Martina Růžičku – 0:3. Domácí trenéři pak reagovali jeho vystřídání Dušanem Salfickým.

V dalších minutách se Pardubice snažily smazat nulu na svém střeleckém kontě. Jenže buď jim chyběla finální přihrávka, nebo naopak pas přebýval… Ve 31. minutě hrály Pardubice podruhé pět na tři. Petr Sýkora v ní pálil ostrými, ale pouze do gólmana Conze.

V závěru druhého dějství se k útočnému výletu dostal Marek Ďaloga, vytáhlý bek se protáhl až před Conze, avšak kotouč za jeho záda bekhendem nepropasíroval.

Na začátku třetí třetiny hrály Pardubice 79 sekund pět na tři. Sice bez absentujícího Petra Sýkory, ale i tak si vytvořily tlak, při němž Robert Kousal dorazil puk v závaru do brankové konstrukce.

Východočeši se hnali za vyrovnáním, podnikali nápadité útočné výpady do obrany soupeře, ta ale v České Třebové dlouho fungovala na sto procent. V 53. minutě vletěl do pásma Robert Kousal, přestřelil však.

Zaplněný českotřebovský stadion se gólu ve švýcarské síti dočkal v 56. minutě, kdy se prosadil Radoslav Tybor po Mockově střele od modré 1:3. V posledních dvou minutách hrály Pardubice power play šest na čtyři při své přesilovce, kterou „vylepšilo“ švýcarské vyhození kotouče. A pak přišly velké věci!

V čase 59:03 se ukázal Josef Marha a po Benákově střele od modré dorazil puk za Benjamina Conze – 2:3.

Pardubický tlak kulminoval v následné hře šest na čtyři, erupci nadšení přinesl čas 59:55 a vyrovnávací branka Jiřího Cetkovského – 3:3! V zápise o utkání je však uveden Robert Kousal.

V prodloužení se Pardubice ubránily po Marhově vystřelení puku, i tak ale měly zajímavé šance skórovat. Zápas ale musely rozhodnout až samostatné nájezdy, v nich rozhodl Sprunger – 3:4.