29.3.2012

Liberecká odveta se povedla skvěle, Pardubice srovnaly semifinále!

LIBEREC — Výtečný zápas! Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice porazili ve čtvrtém semifinále Liberec 3:1. Východočeši odehráli parádní partii od začátku do konce, vychytaná nula unikla Martinu Růžičkovi o čtyřicet čtyři sekund.

Tipsport extraliga, SF4, čtvrtek 29.3.2012, Tipsport arena

Bílí Tygři Liberec

1:3
0:1, 0:2, 1:0
Branky a nahrávky: 59:16 Bárta (Nedvěd, Bulíř) – 6:55 Buchtele (Koukal, Kolář I), 23:22 Kočí (Drtina), 31:09 Radil (Kousal). Rozhodčí: Jeřábek, Šindler – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 11:7, navíc Bartovič (Liberec) 10 minut osobní trest. Bez využití. Diváci: 7500 (vyprodáno). Střely na branku: 33:30. Průběh utkání: 0:3, 1:3. Nejlepší hráči: Marek Trončinský – Václav Kočí. Stav série: 2:2.
Bílí Tygři Liberec: Pinc – Trončinský, Derner, Čakajík, Výtisk, Ulrych, Holub, Roth, Moravec – T. Urban, Nedvěd, Bartovič – Špaček, Vantuch, Klimenta – Kudrna, Bulíř, Víšek – Bárta, Vak, Bortňák. Trenéři: Jiří Kalous a Filip Pešán.
Dynamo Pardubice: Růžička – Benák, Kočí, Sičák, Borer, M. Drtina, Kolář II – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Cetkovský, Somík – Semorád, Zohorna, Rákos – Radil, Kousal, Buchtele. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.

Pardubičtí hokejisté přes včerejší porážku neproměnili sestavu, do té liberecké se vrátil Lukáš Derner. Zatímco včera Východočeši prohrávali po první třetině o dvě branky, ta dnešní se jim povedla herně na výbornou.

Jan Buchtele korunoval pardubický nástup

Východočeši se od prvních minut prezentovali sympatickým výkonem. Od začátku se v první třetině do soupeře opřeli a tlačili na pilu. V 5. minutě se hrubostí provinil Petr Ulrych, Pardubičtí ale početní výhodu nezužitkovali.

Krátce po jejím skončení se ale hosté dostali do vedení. Petr Koukal po vjetí do pásma poslal kotouč Janu Buchtelemu a ten střelou švihem k levé tyči překonal Marka Pince – 0:1.

I další minuty patřili hostujícímu celku. Ten svého soka přestřílel v první třetině 15:8, přes řadu šancí ale druhý gólový zásah nepřidal. V 11. minutě ostře pálil Václav Kočí, o pět minut později se neprosadil útočník Kolář z mezikruží.

Krátce před koncem první třetiny se vysokou holí na Petra Koukala provinil Jaroslav Kudrna. Blízko ke vstřelení branky byl Radovan Somík, slovenský forvard si ale vylámal zuby na libereckém brankáři.

Parádní výkon Pardubic pokračoval

I druhá třetina se nesla ve znamení převahy hostujících hráčů. Ti nadále působili zdravě sebevědomě, Libereckým odebírali kotouče v zárodcích akcí. Domácí hokejisté se ne a ne najít.

Ve 23. minutě se mohl prosadit Daniel Rákos. Ten se dostal k odraženému puku, zblízka ale trefil pouze tyč Pincovy klece. O chvíli později se ale hosté radovali. Po Drtinově střele od modré se k dorážce dostal Václav Kočí a třetí brankou ve vyřazovacích bojích poslal Pardubice do vedení 0:2.

Východočeši pak poměrně v klidu ubránili dvojici oslabení, za katrem se vystřídali právě střelec druhé branky Pardubic a po něm obránce Jan Kolář. Liberec toho mnoho nevymyslel. Obrana Východočechů působila velice sehraným dojmem.

V polovině základní hrací doby mohl navýšit skóre Tomáš Zohorna. Pardubického šikulu v samostatném nájezdu hákoval Jiří Moravec. Faulovaný borec zvolil při trestném střílení blafák do bekhendu, trefil jím ale pouze tyč!

I tak se Východočeši dočkali tříbrankového vedení. O půl minuty později se do pásma vřítila dvojice Robert Kousal – Lukáš Radil a druhý jmenovaný po parádní příhře poslal puk za Marka Pince – 0:3. Domácí střídačka reagovala na studenou sprchu oddechovým časem.

Po něm se Severočeši přece jen více tlačili dopředu, zvýšili důraz, ale v brance Pardubic působil nesmírně jistě Martin Růžička. Toho atakoval v brankovišti Tomáš Urban, rozhodčí ale jeho počínání nepotrestali, naopak pardubický gólman dostal dvě minuty za následné sekání. Východočeši ale přes velikou převahu domácích toto období přestáli.

Pardubice si zápas pohlídaly, Liberec se prosadil až v závěru

Na začátku třetího dějství se Pardubice bránily liberecké převaze, za hrubost v brankovišti byl vyloučen Vladimír Sičák. Hosté měli velikou šanci v podobě brejku dvou na jednoho, na zteč se vydala zkušená dvojice Somík – Koukal. Slovenský útočník chtěl vystřelit, kotouč mu však v klíčové chvíli sjel z hole.

Pardubice pak promarnily početní výhodu, když za hrubost pykal Lukáš Derner. Východočeši předvedli v Tipsport areně takticky vyspělý výkon, naopak Liberec se až na občasné záblesky vůbec nemohl dostat do pořádného tempa. Až v čase 59:16 se prosadil Michal Bárta, který pokazil gólmanu Růžičkovi radost z čistého konta.

Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice po bravurně sehraném zápase vyrovnali stav semifinálové série na 2:2. Pardubičtí hráči spolu s asi dvěma stovkami svých fanoušků na druhý pokus zmrazili „bílé peklo“.

Jiří Kalous (Bílí Tygři Liberec): „Dnes nás Pardubice přehrály ve všech směrech. Byly pohyblivější, důraznější a musím říct upřímně, že jsme neměli nárok. Hosté se tlačili do branky, což jsme v dnešním utkání opustili. Navíc děláme spoustu zbytečných faulů.“

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Odehráli jsme dobré utkání, dokázali jsme se prosadit brankově a určitě nám pomohlo, že jsme vstřelili první gól. Na ledě bylo vidět dvaadvacet hladových hráčů a za výhrou jsme šli jako mančaft. Myslím si, že náš vedoucí gól domácí hodně znervóznil. Hráli jsme dobře do obrany, trestali chyby soupeř a v brance byl výborný Růžička. Podařilo se nám srovnat sérii a začínáme od nuly.“