2.11.2004
Vladimír Gregor

Úspěšná série Sparty skončila

Skvělý hokej před bouřlivou kulisou, navíc okořeněný výhrou domácího celku nad lídrem soutěže, co víc by si mohl hokejový divák přát? Sparta 17 kol v řadě neprohrála, ale v Duhové Aréně její série zásluhou výborného výkonu domácích hokejistů končí.

Tipsport extraliga, 20. kolo, úterý 2.11.2004, ČEZ Arena Pardubice

Sparta Praha

4:2
3:1, 1:1, 0:0
Branky a nahrávky: 4:13 Hejduk (Divíšek, Mudroch), 11:32 Divíšek (Čáslava), 19:15 Divíšek (Hemský, Tvrdík), 31:14 Hemský (Blažek, Tvrdík) – 14:20 Kašpařík, 59:03 Ton (Marek, Richter). Rozhodčí: Turčan – Český, Kostka. Vyloučení: 8:7. Využití: 0:1. Diváci: 9300 (vyprodáno). Střely na branku: 38:44. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Novotný, Pácal, Linhart, Čáslava, Vyhlídal, Mudroch – Hemský, Blažek, Lubina – Hejduk, Mikeska, Bulis – P. Sýkora, Divíšek, Rolinek – Kolář, Tvrdík, Průcha. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.
Sparta Praha: Bříza (32. Pöpperle) – Richter, Hanzlík, Řezníček, Schnabel, Dobroň, Procházka, Pilař – Netík, Výborný, Hlaváč (45. Šindel) – Ton, Chabada, Marek – Olesz, Broš, Kotrla – Dragoun, Sivek, Kašpařík. Trenéři: Slavomír Lener, Leo Gudas a Marian Jelínek.

Divíšek řádil

Slavnostní chvíle před úvodním buly patřila osobnosti československého hokeje panu Gustavu Bubníkovi, mistru světa z roku 1949, který přijal ocenění za celoživotní oddanost lednímu hokeji. Poté již nic nebránilo začít hokejovému představení. Úvodní šanci si vypracovali domácí hned po minutě hry a nechybělo mnoho, aby si plná Duhovka mohla zakřičet poprvé gól. Mikeska skvěle forčekoval, dokonale zmátl obranu Sparty a dával na úplně volného Bulise u pravé tyče Břízovy branky. Ten však bohužel netrefil prudký kotouč úplně ideálně. Hosté zahrozili o několik vteřin později, ale Richterův projektil skončil v lapačce domácího gólmana po ukázkově provedeném semaforu. Obrovskou příležitost měli Sparťané o minutu později, útok KKP propadl v útočné třetině a hosté šli dokonce ve 3 na 1! Lašák v domácí brance však prokázal své kvality, když skvělým způsobem zneškodnil Sivkův blafák. Následující chvíle ale patřily domácím. Nejprve se řítili v situaci 2 na 1 Tvrdík s Hemským, ale střelu prve jmenovaného stihl sparťanský bek zblokovat. Takové štěstí již neměla obrana hostů o několik vteřin později. V dalším přečíslení nasměroval Divíšek ideálně křížnou přihrávkou puk na Hejduka a ten dával do prázdné – 1:0. Nadšeně hrající domácí se snadno dostávali do šancí a Bříza svým obráncům za jejich práci děkovat příliš nemohl. Po brance volala především akce Blažka, který sám před ležícím Břízou nedokázal dostatečně zvednout puk. Prvním vyloučeným zápasu se stal hostující obránce Schnabel a před Břízou bylo pořádně horko. Nejprve se Hejduk po individuální akci proháčkoval až před sparťanskou branku, ale těsně minul levou tyč, ale těsně minul levou tyč, poté se mezi kruhy opřel do puku Mudroch, ale jeho rána skončila na chráničích obětavě padajícího obránce Sparty. Ještě větší radost vnesl mezi vyprodané ochozy Tomáš Divíšek, který vyřešil další přečíslení milimetrovou střelou na vzdálenější tyč, na níž Bříza vůbec nereagoval – 2:0. Dvoubrankové vedení domácí rozhodně neukolébalo, hned po vhazování ve středovém kruhu se Průcha hezky uvolnil a jeho dobře mířenou střelu Bříza vyrážel jen s obtížemi. Sparta pochopila, že s defenzívou naději na úspěch mít nebude, a tak zvýšili i její hráči obrátky na maximum. Hezkou střelou se prezentoval nejprve Chabada a o chvíli poději už bylo zle. Pácal neubránil po křídle pronikajícího Kašpaříka, ten se protáhl až před Lašáka a mezi betony zakončil – 2:1. Pardubické hráče kontaktní gól nevyvedl z rovnováhy a nadále byli těmi lepšími na ledě. Tribuny roztleskal Aleš Hemský, na jehož technické finesy je prostě radost se dívat. Závěr třetiny pak patřil opět Divíškovi. Kotouč se po Bulisově střele odrazil do Divíškových zad, které nasměrovaly puk zpět za nešťastného Břízu – 3:1.

Skvělá podívaná pokračovala

Pro pošťuchovanou Hemského a Kotrly neměl sudí Turčan ještě před zahájením druhé části mnoho pochopení, a tak poslal oba borce vychladnout na trestnou lavici. Při hře ve 4 na obou stranách měla více ze hry Sparta a Lašák musel během minuty zneškodnit hned několik nebezpečných střel. Bříza se zapotil až při šanci Průchy, který z ideální pozice mezi kruhy golfovým úderem sparťanského veterána neprostřelil. I Sparta dostala výhodu přesilové hry. Nejprve ještě rozhodčí trochu přivřel oči při zákroku na Tona, ale další faul už nekompromisně trestal a k trestoměřičům vykázal Novotného. Největší hrozbou pro jinak dobře bránící domácí byla střela Výborného, ale pardubický mág jeho střelu mířící přímo pod horní tyč reflexivně vyrazil. Domácí se ještě ani nestihli pořádně zformovat a už je stihla další pohroma. Nechtěný zásah holí v obličeji jednoho z hostí odnesl Průcha dvěma minutami. Paradoxně to byli pardubičtí hokejisté, kdo měl blíže k brance. Rolínek zabojoval, posunul kotouč na neunavitelného Divíška, který backhandem těsně minul. Situace profitovala alespoň ve vyloučení Výborného a když se ještě o chvíli později neudržel Kotrla a zbytečně seknul po domácím hráči, tak měli pardubičtí najednou výhodu více než minuty dvojnásobné přesilové hry. U Břízy však stáli snad všichni svatí, když jeho levou tyč v rychlém sledu orazítkoval Bulis se Snopkem. Pardubice se branky ale přeci jen dočkaly. Dvě vteřiny po návratu Kotrly našel skulinku v rozhozené obraně Sparty Blažek a předložil Hemskému puk natolik ideálně, že ten prostě nemohl nedat – 4:1. Znechucený Bříza se pro jistotu nechal vystřídat mezi třemi tyčemi mladým Pöpperlem. Možnost snížit dostala Sparta při vyloučení Bulise, jenž přehnal důraz u mantinelu. Velikou příležitost měl dorážející Výborný, ale nepodařilo se mu usměrnit puk do Lašákovy svatyně. Tlak Sparty přeci jen v závěrečných vteřinách druhé třetiny gradoval, ale Netík nepřekonal Lašáka ani opakovanou střelou. Do přestávky zbývalo pouze 19 vteřin, když Rolínek nejprve podrazil jednoho z protihráčů a v signalizované výhodě ještě Sýkora oplácel sekáním a byla z toho přesilovka 5 na 3. Postižený Hanzlík navíc utkání pro zranění nedohrál.

Lašák znovu zářil, Sparta snížila pozdě

101 vteřin. Přesně tolik zůstalo hostujícím hráčům z dvojnásobné početní výhody. Famózně chytající Lašák přiváděl hráče Sparty doslova k šílenství, když postupně vychytal v jasných příležitostech Výborného a Hlaváče. Domácím se tak podařilo hlavně jeho zásluhou dlouhé oslabení ubránit. S vědomím dostatečného náskoku se pardubičtí s přibývajícím časem nikam nehnali a neváhali vyhazovat puk z obranné třetiny i za cenu zakázaných uvolnění. Sparta musela najednou zkoušet tvořit hru, čemuž se snažil napomoci i trenérský triumvirát v čele se Slavomírem Lenerem přeházením útočných řad a stažením hry na tři pětky. O dvě minuty útočení Spartu připravil likvidačním zákrokem na Mikesku u hrazení Chabada a rozhodčí byl k hostům hodně shovívavý, když jeho faul ocenil pouze menším trestem. Přesilová hra se domácím sice příliš nedařila, ale čas nadále vesele ubíhal. V polovině třetiny se na ledě poněkud vylidnilo, za vzájemnou potyčku si šli odpočinout Průcha s Řezníčkem. Hra ve 4 znovu lépe svědčila Sparťanům, před Lašákem nebezpečně tečoval Netík, po něm ještě tvrdě od modré pálil Procházka. Na druhé straně se kolem obránce hezky obtočil Bulis, ale jeho střela na lapačku Pöpperleho nezaskočila. Do konce zbývalo necelých 8 minut hry, když se Duhovkou poprvé rozběhla ta pravá vlna pardubické radosti, kterou více než 9000 diváků v hledišti vyjádřilo domácím hokejistům své poděkování za vydařený zápas. Sparta sice neskládala zbraně, ale byli to domácí, kteří byli blíže další brance. Hned třem střelám bez přípravy musel v rychlém sledu čelit mladý brankář hostů, ale i když mu bomba Petra Sýkory dokonce vyrazila lapačku, přesto dokázal udržet čisté konto. Alespoň na počet vyloučených mohl srovnat utkání sudí Turčan, poté co poslal ven Procházku za držení hole po tlaku domácích hokejistů, ale i v této statistice nakonec domácí vyhráli, neboť dvě minuty před koncem zápasu byl ještě vykázán Hemský. Sympatickým tahem se pokusili hosté alespoň o korekci stavu, když i za stavu 4:1 odvolali brankáře a zkusili to v 6. Petr Ton sice dokázal snížit dorážkou z brankové čáry – 4:2, to již bylo ale jasné, že úspěšná série Sparty na východě Čech nedozná svého pokračování. Po velmi dobrém výkonu celého týmu tak 3 extraligové body zůstávají zaslouženě doma.

Vladimír Martinec (HC Moeller Pardubice): „První třetina byla z naší strany velice dobrá, jedna z nejlepších, které jsme tady odehráli. Vytvořili jsme si tlak a dařilo se nám i zakončení. Dát tři branky v jedné třetině je dost. V další fázi naši hru rozbila vyloučení a v poslední třetině jsme už byli trochu opatrnější, nechodili jsme do žádného rizika, abychom nedostali zbytečnou branku.“

Leo Gudas (HC Sparta Praha): „Nezačali jsme dobře a v první třetině jsme dostali tři góly a nejhorší pro nás byl ten ve dvacáté minutě. Pak jsme se trochu zvedli, ale vázla nám kombinace v celém utkání a výkon našich hráčů nebyl takový, jaký od nich očekáváme. Chyběla nám větší snaha po vstřelení gólu a to dnešní utkání rozhodlo.“