20.12.2005
Jan Hrabal

Třinec poprvé v sezoně poražen!

Cenné vítězství si na své konto připsali hokejisté HC Moeller. V Třinci dokázali zvítězit 3:1, když po většinu utkání vedli. O branky vítězů se postarali Korhoň, Sýkora a Blažek. Skvělý výkon předvedl i brankář Ján Lašák, který kromě řady výtečných zákroků stihl přihrát i na první branku utkání.

Tipsport extraliga, 34. kolo, úterý 20.12.2005, Zimní stadion Třinec

Oceláři Třinec

Dynamo Pardubice

1:3
0:1, 1:1, 0:1
Branky a nahrávky: 34:28 Kudrna (Tesařík, Peterek) – 7:06 Korhoň (Lašák), 37:08 P. Sýkora (Mikeska), 59:36 Blažek (P. Sýkora). Rozhodčí: Smeták – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:9, navíc M. Hlinka (Pardubice) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 3298. Střely na branku: 45:30. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3.
Oceláři Třinec: Biegl – Tesařík, Výtisk, Hunkes, Pácal, Kroupa, Frolo – Paroulek, Skořepa, Fabuš – J. Kudrna, Peterek, Martynek – Huna, Polanský, Tomas. Trenéři: Jiří Juřík, Aleš Mach a Jan Daneček.
Dynamo Pardubice: Lašák – Havíř, Mudroch, Snopek, Čáslava, Vágner, Linhart, Chaloupka – Mrázek, Mikeska, M. Hlinka – P. Sýkora, Blažek, Lubina – Šeda, Koukal, Kolář – Korhoň, Starý. Trenéři: Vladimír Bezdíček a Petr Hemský.

Komentář

První třetina? Bravurní!

V oslabené sestavě nastoupil HC Moeller na třineckém ledě. Od počátku byli ale hosté aktivnějším celkem. Pardubičtí byli svižnější a hokejovější. Hned ve 2. minutě přihrál Blažek Sýkorovi, jeho střela ale minula branku. O pět minut později ale zafungovala netradiční spolupráce Lašák – Korhoň. Brankář HC Moeller vyhodil kotouč a odražený puk si sebral Lubomír Korhoň a tvrdší střelou přes clonícího Výtiska překonal Biegla – 0:1.

Chvilku po vstřelené brance byl za podražení vyloučen Hlinka, ale oslabení sehráli Východočeši bezchybně. Třinec si nevypracoval jedinou šanci, naopak z protiútoku mohl ve vlastním oslabení skórovat čerstvý reprezentant Mrázek.

V 15. minutě se ale pasivnější Třinec mohl přece jen dočkat vyrovnání, Peterek zpoza branky našel Hunkese, jeho střelu však dokázal Lašák zneškodnit. Na druhé straně zase o chvilku později Mrázek našel v levém kruhu postaveného Blažka. Jeho střela do horní poloviny branky ale skončila v Bieglově moci.

První dějství se Pardubickým povedlo. Svěřenci trenérské dvojice Vladimír Bezdíček – Petr Hemský byli jednoznačně lepší. V závěru první dvacetiminutovky se gólově mohli prosadit Mikeska, Havíř a v poslední minutě kapitán Blažek. Stav zůstal příznivější pro hosty nejtěsnějším rozdílem.

Třinec vyrovnal skóre jen na chvíli

Po přestávce Juříkovi hoši zabrali, dohrávali osobní souboje a snažili se stíhat bruslařsky dobře disponované Pardubice. Třinec se snažil vyrovnat, ale dlouho narážel na výtečného Lašáka.

V polovině utkání se pardubická situace zhoršila poté, co rozhodčí Smeták potrestal pardubickou střídačku za špatné střídání a minutu a čtvrt poté inkasoval Hlinka pět minut plus do konce utkání za naražení na hrazení. Dvojnásobné oslabení ale Moeller přežil bez úhony.

Když se síly na ledě vyrovnaly (hrálo se čtyři na čtyři po dalších vyloučeních Fabuše a Linharta), tak Oceláři udeřili. Tesařík na modré čáře přenechal Kudrnovi, ten střelou pod víko vyrovnal – 1:1.

Východočeši ale zabrali v nejvhodnější chvíli. Tři minuty před koncem ve středním pásmu Mikeskova bystrá přihrávka vyslala do nájezdu Sýkoru, jenž střelou k pravé tyči vrátil Pardubicím vedení – 1:2.

Vítězství pojistil kapitán

Velké šance promarnil hostující celek ve třetí třetiny. I proto musel o své cenné vítězství bojovat až do poslední minuty. Ve 48. minutě totiž Lubina nastřelil břevno a o necelé tři minutky později se totéž ‚povedlo‘ Mikeskovi.

Třinecký celek měl obrovskou možnost vyrovnat stav na začátku poslední desetiminutovky. V krátkém sledu byli vyloučeni Čáslava za podražení a Mudroch za sekání. Před pětašedesátivteřinovou dvojnásobnou výhodou si třinecký kouč Juřík vzal oddechový čas, ale oslabený soubor mistra se dokázal ubránit.

Když se poměr sil na ledě vyrovnal, tak se Východočeši snažili hrát co nejdále od Lašáka, který v úterním podvečeru patřil k nejzářivějším postavám celého utkání. Pardubické pomohl nasměrovat ke třem bodům zásah Frola vysokou holí Koláře za třineckou brankou tři minuty před koncem. Moeller se nikam netlačil během přesilovky, věřil, že nadějný náskok udrží.

Třicet čtyři sekund před koncem utkání opustil Biegl branku, ale o deset vteřin později se do ní mohl vrátit. Puk ve středním pásmu získal kapitán Blažek a střelou do prázdné klece rozhodl – 1:3.

Navázat na vítězství ze Slezska mohou Východočeši už pozítří, kdy zajíždí na led kladenského Rabatu, který si dnešní utkání na ledě Sparty předehrál.

Ohlasy po utkání

Jiří Juřík (Třinec): „Těžko jsme se rozjížděli. Postupně se to zlepšovalo jak v pohybu, tak v kombinaci, ale největší překážkou byl Lašák. Z tolika možností dát jeden gól je hrozně málo, musíme se zlepšit v proměňování šancí. Nedařilo se nám využívat ani přesilovky. Jednou to vyjde, jednou ne a dneska byl hlavní problém v naší hře kolem branky.“
Petr Hemský (HC Moeller Pardubice): „Chtěli jsme hrát dobře dozadu a systém 1-4 se nám v první třetině dařil. Druhá část už nebyla tak dobrá. Domácí za námi chodili, my jsme dělali hrubé chyby, ale naštěstí jsme za to zaplatili jenom jedním gólem. Od závěrečné třetiny jsme se vrátili k naší hře, výkon se znovu zlepšil a byli jsme i šťastnější. Velkou oporou byl brankář Lašák.“