10.4.2012

Tenhle zápas mohl vejít do dějin, Pardubice však stav 2:6 neotočily

PARDUBICE — Druhý zápas finálové série play off České pojišťovny vyhrála brněnská Kometa. Jihomoravané vedli v 53. minutě 6:2, přesto se báli o výsledek. Východočeši se nevzdali, třemi brankami v závěru sahali po vyrovnání, Vladimír Sičák v obrovském tlaku trefil ale pouze břevno.

Tipsport extraliga, F2, úterý 10.4.2012, ČEZ Arena Pardubice

Kometa Brno

5:6
0:2, 1:1, 4:3
Branky a nahrávky: 35:10 Rákos (Benák, Cetkovský), 41:37 Radil (Kousal, Sičák), 53:00 Píša (Sičák, Bartek), 54:30 Cetkovský (Zohorna), 54:54 Starý (Kolář I) – 1:46 Erat (H. Zohorna, Malec), 12:49 Jaroslav Svoboda (Čermák), 30:53 Bičánek (Divíšek, Vašíček), 43:29 T. Svoboda (Jakub Svoboda, Divíšek), 44:29 Divíšek (Jaroslav Svoboda, Dlouhý), 51:33 T. Svoboda (Divíšek, Vašíček). Rozhodčí: Hradil, Minář – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 3:6. Využití: 2:2. Diváci: 10 050 (vyprodáno). Střely na branku: 28:35. Průběh utkání: 0:3, 2:3, 2:6, 2:5. Nejlepší hráči: Aleš Píša – Tomáš Divíšek. Stav série: 1:1.
Dynamo Pardubice: Růžička – Píša, Kočí, Sičák, Borer, Benák, Kolář II, Drtina – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Cetkovský, Somík – Semorád, T. Zohorna, Rákos – Radil, Kousal, Buchtele – od 20:00 navíc Markovič. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Kometa Brno: Trvaj – Kováčik, Žižka, Bičánek, Vašíček, Hruška, Malec, Švrček – Jaroslav Svoboda, Čermák, Dlouhý – T. Svoboda, Divíšek, Jakub Svoboda – Erat, Koreis, H. Zohorna – Balej, Polodna, Švaňhal. Trenéři: Zdeněk Venera a Lubomír Oslizlo.

V sestavě Komety Brno chyběl ve druhém finálovém utkání Róbert Petrovický, naopak comeback hlásil Jakub Koreis, který se vrátil po dvouzápasové stopce. Pardubice sestavu nepotřebovaly měnit.

Kometa utekla o dvě branky

Hostující eskadra vstoupila do zápasu lépe, hned ve 2. minutě se dostala do vedení. Nedůrazu pardubické obrany využil Hynek Zohorna, ten našel před kasou neobsazeného Romana Erata, pro kterého nebyl větší problém otevřít skóre – 0:1.

I další minuty patřily důraznější Kometě. Pardubičtí se do zápasu dostávali jen ztuha, obrana v čele s Martinem Růžičkou musela odrážet vytrvalé útoky brněnského týmu. V 7. minutě byl blízko zvýšení na rozdíl dvou branek Tomáš Svoboda. Ten ale po přihrávce Jakuba Svobody netrefil poloodkrytou branku Východočechů.

Brňané hráli v pohodě, Pardubice jen ztěžka zastavovaly jejich útočné akce. Jakmile hosté získali puk, tak s ním pelášili na zteč. Třeba po Sičákově zaváhání ve 13. minutě získal kotouč Leoš Čermák a v situaci dvou proti jednomu jej předložil Jaroslavu Svobodovi. Ten bekhendem zvýšil na 0:2.

Pardubicím se první třetina vůbec nepovedla, Východočeši byli všude o krok později, naopak Kometa hrála přesně to, co potřebovala. Další důkaz převahy jihomoravského mančaftu? Střely na branku v prvním dějství: 6:12.

Pardubicím pomohla Rákosova teč

Kometu v její zodpovědné hře nesrazila ani první početní výhoda pro Pardubice. Východočeši si ji zahráli po vysoké holi Jozefa Boleji, hosté se ale bez větších obtíží ubránili, nedostali se pod výraznější tlak.

To Brňané ukázali, jak se má hrát přesilovka. Jiří Cetkovský nedovoleně ve středním pásmu bránil soupeře, který početní výhodu využil. Kometa dostala domácí hokejisty pod obrovský tlak, brankář Růžička byl v jednom ohni až kapituloval po dělovce Radima Bičánka – 0:3.

Skóre mohli poté změnit bratři Zohornovi. Nejprve pardubický Tomáš se dostal do zakončení, puk ale netrefil přesně. Na druhou stranu se pak hnal Hynek, kterého ovšem vychytal Martin Růžička.

V závěru druhé dvacetiminutovky Pardubice snížily. Václav Benák nahodil kotouč od modré čáry, před Trvajem jej ve vzduchu tečoval Daniel Rákos, gólman Komety nemohl stihnout na změnu směru reagovat – 1:3.

Kometa vedla o čtyři branky, Pardubice přesto sahaly po vyrovnání!

Pardubice v úvodu třetí dvacetiminutovky dohrávaly přesilovou hru, v ní už zvedal nad hlavu ruce Radovan Somík. Slovenský forvard dorážel kotouč do poloodkryté branky z ostřejšího úhlu, brankář Trvaj však zázračně kryl. Slabší chvilku si brněnský brankář vybral po Kousalově nahození. Puk mu propadl a zastavil se asi deset centimetrů před čárou, za ni ho dorazil Lukáš Radil – 2:3.

Kometa si ale připravila pro ni nejlepší možnou odpověď. Jihomoravané dokázali využít dalšího zaváhání pardubické defenzívy, Jakub Svoboda poslal ve chvilkové situaci dvou na jednoho puk na jmenovce Tomáše a ten střelou bez přípravy vrátil Brňanům dvougólový náskok – 2:4.

O přesnou minutu později to bylo opět o tři branky. A zase to byla podobná situace! Po přihrávce od Jaroslava Svobody získal puk Tomáš Divíšek a poslal jej spěšně do sítě – 2:5.

V čase 44:49 se Pardubice radovaly ze snížení poté, co Sičákova střela od modré prošla Trvajovi mezi betony. Rozhodčí nejprve ukázal do branky, tu ale po konzultacích odvolal, protože v brankovišti ležel Daniel Rákos.

Kometa směle kráčela za výhrou, šestý gól do pardubické sítě přidal Tomáš Svoboda, který využil přesilovku po vyloučení Martina Barteka – 2:6. Ale pak se začaly dít věci!

Někteří diváci odešli domů. Neviděli tak gól Aleše Píši, jenž zužitkoval pardubickou přesilovku pět na tři po faulech obránců Hrušky a Žižky – 3:6.

Dohrávanou výhodu pět na čtyři domácí neproměnili, jiskřičku naděje vykřesal Jiří Cetkovský, který z ostřejšího úhlu proměnil pardubický tlak – 4:6.

Čas 54:54. Jan Starý donutil povstat arénu. To překonal svým 101. gólem v extralize Jiřího Trvaje a bylo to už jen o jedinou branku – 5:6!

Tlak Pardubic za frenetické podpory stojících diváků kulminoval, v 57. minutě vyhodil kotouč mimo hrací plochu Jozef Kováčik a aréna bouřila. V 58. minutě trefil Vladimír Sičák horní tyčku! Závěr vyšel lépe Kometě, domácí se dostali k power play až v poslední půlminutě, Brno ale nezamkli a to tak získalo první výhru ve finálové sérii.

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Brno dnes vyhrálo zaslouženě. My jsme špatně vstoupili do zápasu, první dva góly jsme soupeři nabídli, když jsme byli v držení kotouče a odevzdali jsme ho. Třetí jsme dostali po zbytečném vyloučení. Poté jsme se vrátili do zápasu, ale pak jsme dostali laciný gól na 4:2 a následně nám Kometa odskočila na 6:2. Když se na to dívám zpětně, tak jsme s nasazením a urputností začali hrát až za stavu 5:2. To mi tam celý zápas chybělo. Podařilo se nám utkání v závěru zdramatizovat, ale honili jsme ho ze stavu 2:6, což je těžké.“

Lubomír Oslizlo (HC Kometa Brno): „Jeli jsme do Pardubic s tím, že chceme vyhrát jedno utkání, a to se nám podařilo. Sice jsme si možné jasné vítězství trošku zdramatizovali a musíme si z toho vzít ponaučení, ale sérii jsme srovnali na 1:1. Příště něco podobného nesmíme dopustit. Nasazení a koncentrace musí být až do konce.“