17.8.2012
Jan Hrabal, fotografie: Mika Kylmäniemi

Tappara Tampere oplatila Pardubicím loňskou porážku

TAMPERE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice prohráli v prvním utkání v European Trophy na ledě Tappary Tampere 1:4. Oproti loňskému zápasu zpřesnili Finové hru dozadu, v bílém dresu se prosadil na 1:1 v závěru první třetiny Václav Kočí. Poté se už trefovali pouze domácí.

European Trophy, 1. kolo, pátek 17.8.2012, Hakametsä Areena

Tappara

4:1
1:1, 1:0, 2:0
Branky a nahrávky: 10:12 Koskiranta (Erkinjuntti), 24:49 Barkov (Peltola), 48:28 Haapala (Kaksonen, Makkonen), 50:15 Erkinjuntti (Koskiranta) – 19:41 Kočí (Brendl, Píša). Rozhodčí: Favorin, Avola – Kumpu, Nieminen (všichni Fin.). Vyloučení: 6:7. Využití: 1:1. Diváci: 2062. Střely na branku: 26:28. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1. Nejlepší hráči: 1. Antti Erkinjuntti, 2. Jarno Koskiranta, 3. Henrik Haapala (všichni Tappara Tampere).
Tappara: Tuokkola – Mäntylä, Aalto, Kaijomaa, Kankaanperä, Saravo, Liimatainen, Jyrkkiö – Erkinjuntti, Koskiranta, Connolly – Haapala, Makkonen, Kaksonen – Ahtola, Barkov, Peltola – Palola, Malinen, Männikkö – Järvinen. Trenéři: Jukka Rautakorpi, Jussi Tapola a Marko Ojanen.
Dynamo Pardubice: Růžička – Píša, Kočí, Benák, Ďaloga, Sičák, Vašíček, Drtina – Brendl, Beech, Starý – Radil, Kousal, Buchtele – Nosek, Zohorna, Somík – Šagát, Nahodil, Cetkovský – Semorád. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.

Prvním soupeřem hokejistů HC ČSOB Pojišťovna Pardubice v letošním ročníku European Trophy byla finská Tappara Tampere. Po roce tak Pardubice bojovaly proti klubu, jenž má ve znaku dvojsečnou sekeru.

Pardubice vyrovnaly v přesilovce

Oba celky vstoupily do zápasu s aktivním bruslením, které rozhodně nepřipomínalo letní plážové tempo. Český mistr se musel přizpůsobit svižně hrajícím Finům a měl jako první možnost přesilové hry. Hákování Makkonena z 2. minuty ale nepotrestal.

Dalším vyloučeným v utkání byl Lukáš Nahodil za nedovolené bránění, pardubická obrana v čele s brankářem Růžičkou ale bez větších obtíží odolala tlaku Tappary. Když se hrálo v pěti na obou stranách, tak se Tampere přece jen dočkalo. Martin Růžička za brankou ideálně nevyhodil puk, ten se přes Erkinjunttiho dostal před bránu k Jarnu Koskirantovi a ten jej dostal na chvíli na pár centimetrů za brankovou čáru – 1:0.

Pardubice pak přidaly na tempu, první třetinu vyhrály na střely 12:4, ale tapparskou branku ne a ne dobýt. Pomohla jim k tomu až přesilová hra v závěru úvodního dějství. Za hákování dostal dvě minuty Markus Kankaanperä a Pardubice dokázaly za sedm vteřin skórovat! V čase 19:41 se prosadil Václav Kočí. Pardubický bek se dostal k puku po předchozí střele Aleše Píši, kterou se pokusil dorazit Pavel Brendl. Srovnáno – 1:1!

Tappara opět vedla

Obrovskou šanci měla Tappara Tampere hned na začátku druhého dějství. Jarkko Malinen unikl po levé straně, Martin Růžička ale jeho samostatnou akci vytěsnil vyrážečkou. O chvíli později trefil Tuukka Mäntylä tyč střelou od modré v přesilovce po Sičákově nedovoleném bránění.

Pět na pět se pak hrálo jen chviličku, když za brankou Pardubic získal kotouč Jukka Peltola, posunul jej Alexandru Barkovovi a ten podruhé skóroval – 2:1. Po tomto momentu mohl odpovědět Lukáš Nahodil, ale nebezpečnou střelou z kruhu trefil hruď brankáře Tappary.

Pardubice se pak bránily po Vašíčkově držení, ale největší šanci měl Radovan Somík. Slovenský šikula se umně proháčkoval do zakončení, z prostoru mezi kruhy ale přestřelil Tuokkolovu branku. Východočeši pak hráli zkrácenou přesilovku, v ní se ale do výraznější šance nedostali.

To Tappara ostřelovala pardubickou branku po Benákově hákování o sto šest. Defenzíva Východočechů ale odolala náporu domácích borců. Český mistr se pokusil vyrovnat v závěru druhé třetiny, neplechu ve finském pásmu tropila Zohornova formace, ale neuspěla.

Tappara využila přesilovku a vedení nepustila

Obrovskou šanci měla na začátku třetí třetiny dvojice Alexandr Barkov – Jukka Peltola. Prvně jmenovaný vyzval svého kolegu z útoku ke skórování, ale Peltola sám před Růžičkou trefil dobře postaveného brankáře Pardubic. Ve východočeském dresu se pak mohla prosadit dvojice Robert Kousal – Lukáš Radil v akci dvou na jednoho, jenže přihrávka zadem hráče s číslem 90 nenašla svého adresáta.

Pak dvakrát udeřila domácí Tappara a rozhodla zápas. V čase 46:28 šel za podražení Kristopher Beech na trestnou lavici. A přesně s jeho návratem zvýšil na 3:1 Henrik Haapala. Finský útočník hlídkoval u brankáře Růžičky, dostal ideální puk, který z voleje poslal do přesného zakončení – 3:1.

Ještě hůře bylo Východočechům o chvíli později, kdy útok Tappary proměnil v tříbrankové vedení Antti Erkinjuntti. Ten byl chvíli osamocen v předbrankovém prostoru, bekhendem se trefil pod víko Růžičkovy klece – 4:1.

Pardubice dřely a bojovaly, to ale dnes nestačilo. V 51. minutě se do sebe pustili Václav Kočí a Jarno Koskiranta, po krátké ruční výměně názorů šli oba na dvě minuty na trestnou lavici. K finskému útočníkovi přibyl osm sekund před koncem hry čtyři na čtyři Alexandr Barkov, Východočeši ale tuto výhodu nezužitkovali.

Hokejistům HC ČSOB Pojišťovna Pardubice pak nepomohla ani čtyřiadvacetisekundová přesilovka pět na tři po špatném střídání Tampere, na ledě Tappary vstoupili do European Trophy porážkou 1:4. Další zápas hrají Pardubice v neděli 19. srpna 2012 na ledě TPS Turku od 16.00 hodin středoevropského letního času.

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Zápasu nechyběly nasazení a osobní souboje. Odehráli jsme dobrou první třetinu, kdy jsme byli lepším týmem. Prohrávali jsme ale 0:1 po špatné rozehrávce brankáře, pak jsme v přesilovce zásluhou dorážky Václava Kočího srovnali na 1:1. Bohužel jsme hned na začátku té druhé opět inkasovali po chybné rozehrávce gólmana a dostali jsme gól do prázdné branky. Dokázali jsme vyprodukovat dvě tři šance bez gólového efektu. Opět jsme se prosadili jen jednou, produktivita celého týmu je malá. Když šance máme, tak s nimi špatně naložíme. Chybí nám tlak do branky a dorážky. Na jeden gól se nedá vyhrát, musíme zvednout celou produktivitu. Podívám-li se na zápas pozitivně, tak jsme k němu přistoupili dobře, snažili jsme se hrát systém, ale nedaří se nám vytvářet tlak v předbrankovém prostoru. Také proto jsme s Tapparou prohráli.“