Skvělý Dušan Salfický! Pardubicím vychytal výhru ve Zlíně

19.10.2012 | Roman Ordelt, Jan Hrabal

ZLÍN — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice vyhráli v posledním utkání první čtvrtiny základní části ve Zlíně 3:1. Východočeši využili dvě přesilové hry, pořádně je podržel brankář Dušan Salfický, jenž si připsal jedenačtyřicet zákroků. O góly do zlínské sítě se podělili Aleš Hemský, Jan Kolář a Radovan Somík.

13. kolo, pátek 19.10.2012 od 17:30 hodin, Zimní stadion Luďka Čajky
Zlín

Pardubice

Třetiny: 0:1, 0:1, 1:1.
Branky a nahrávky: 55:23 Zámorský (Hamrlík, Honejsek; 5/3) – 7:47 Hemský (Kindl, Píša; 4/5), 26:19 Kolář (Hemský, Krejčí; 4/5), 42:44 Somík (Beech, Bartek; 5/5). Rozhodčí: Husička, Minář – Bryška, Novák. Vyloučení: 7:13 (2:4, 3:3, 2:6). Využití: 1:2. Diváci: 4325. Střely na branku: 42:26. Průběh utkání: 0:3, 1:3. Nejlepší hráči: Zdeněk Okál – Aleš Hemský.
Zlín: Sedláček – Hamrlík, Linhart, Zámorský, Horák, Šenkeřík, Řezníček – Balaštík, Leška, Köhler – Honejsek, Čajánek, Veselý – Kubiš, Holík, F. Čech – Okál, Melenovský, Ondráček. Trenéři: Rostislav Vlach a Juraj Jurík.
Pardubice: Salfický – Benák, Kolář, Vašíček, Kindl, Píša, Kočí, Drtina – Hemský, Krejčí, Starý – Brendl, Zohorna, Buchtele – Bartek, Beech, Somík – Semorád, Kousal, Nosek. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.

Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice předvedli na Zimním stadionu Luďka Čajky zodpovědný výkon, který podpořil vynikající brankář Dušan Salfický. Hodně o sobě dávaly vědět posily ze zámoří.

Jakub Kindl vyslal Aleše Hemského a ten otevřel skóre

Pardubice přivezly na Moravu podle očekávání všechny tři posily z NHL. Berani začali proti úřadujícímu mistru z Pardubic aktivně a hned na začátku druhé minuty si vytvořili velkou příležitost. Kapitán Čajánek našel mezi kruhy Veselého, ale brankář Salfický střelu vyrazil betonem. Domácím se naskytla ve 4. minutě úvodní přesilová hra po krosčeku Benáka. Berani uzamkli soupeře v obranném pásmu, ale pálili slepými náboji. Postupně neuspěli Holík, Leška a Hamrlík.

Pardubice ukázaly v 8. minutě, jak se má využít přesilová hra. Vedoucí branku hostů zařídili zámořští hráči, Kindl našel na pravém křídle Hemského a útočník Edmontonu se po rychlém nájezdu trefil do horního růžku Sedláčkovy svatyně – 0:1.

Hosté mohli jít za necelé dvě minuty do dvoubrankového vedení, ale Kousal promarnil bekhendovou střelu. Vlachova družina měla velkou šanci srovnat při více než minutové výhodě pět na tři. Za katrem postupně usedli Píša a Kolář, ale zlínská snaha vyšla naprázdno. Domácí si vzali oddechový čas, nicméně dvojnásobnou výhodu sehráli velmi staticky. Postupně neuspěli Hamrlík, Zámorský a v závěru přesilovky ani kanonýr Balaštík, který zblízka pálil pouze do pardubického gólmana. Hosté přečkali v závěru první třetiny další oslabení a po první třetině odešli do kabin s jednobrankovým vedením.

Přesná střela Jana Koláře zvýšila na 2:0 pro hosty

Zlín vstoupil i do začátku druhé třetiny aktivně, ale zkušení Leška s Čajánkem v koncovce neuspěli. Snahu Beranů o vyrovnání zbrzdilo ve 24. minutě přísné vyloučení. Domácí se ubránili a prakticky po návratu z trestné lavice mohl jít Okál do úniku, ale prudký kotouč nezpracoval.

Východočeši udělili domácím lekci v zakončení v 27. minutě, vyloučení Ondráčka potrestal za pouhých deset vteřin přesnou střelou od modré čáry obránce Kolář – 0:2.

Čajánek a spol. však nesložili zbraně, bojovali a dřeli, nicméně gól v pardubické síti nepřišel. V těchto chvílích scházelo i potřebné štěstí, Holík v závěru přesilovky ve stoprocentní pozici trefil jen tyčku. Pro domácí zůstala pardubická branka nadále zakletá. Čtyřicetiletý gólman Salfický čaroval a postupně si na něm vylámali zuby Řezníček, Köhler a Balaštík. Zlín zabral v polovině utkání, ale s koncovkou zůstal na štíru.

Po Somíkově trefě si Pardubice pohlídaly závěr zápasu

Berani nevyužili na začátku třetí části zbytek přesilové výhody při trestu Vašíčka. Vzápětí přišel trest v podobě třetí inkasované branky. Beech se uvolnil v rohu kluziště, přihrál před branku volnému Somíkovi, před který před prázdnou brankou nastavil jen hokejku – 0:3.

Svěřenci trenéra Vlacha měli podruhé v utkání v 52. minutě o dva hráče navíc. Početní výhoda trvala přesně sto vteřin, když vyšší trest na dvě plus dvě minuty inkasoval Krejčí. Berani dostali bránící hosty pod tlak, ale bezchybného Salfického nepřekonali.

Další dvojnásobnou výhodu, která trvala 58 vteřin, již Zlín využil, neboť od modré čáry přesně pálil Zámorský.

Poté přišla pátá výhoda pět na tři, tentokrát v délce 46 vteřin za vyhozený do hlediště z hole Benáka. Domácí sehráli přesilovku mizerně a potřetí v řadě odešli z domácího ledu s porážkou. Pardubičtí naopak potvrdili, že se jim na Zlín v poslední době daří, porazili jej podeváté z posledních deseti vzájemných utkání.

Ohlasy po utkání

Rostislav Vlach (PSG Zlín): „Byl to třetí zápas v řadě se stejným scénářem. Mužstvo mělo soupeře pod tlakem a nebylo schopné vstřelit gól, čímž jeho výkon klesal. Ve třetí třetině nebyl zápas herně špatný, ale neprosadili jsme se z řady přesilovek. Pro hráče to bylo frustrující a křečovité. Pardubice nás předčily v produktivitě a vyhrály zaslouženě.“

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Úvod zápasu patřil domácím, jejichž tlak jsme přečkali i v oslabení a pak jsme sami v přesilovce skórovali. Za stavu 3:0 jsme si zápas zbytečnými vyloučeními zkomplikovali a opakovaně hráli ve třech proti pěti. Chci vyzvednout výkon brankáře Dušana Salfického, jenž nás podržel v klíčových fázích zápasu. Za tři body jsme rádi.“