13.3.2005

První mečbol neproměněn

Nešťastný zápas sehráli hokejisté HC Moelller Pardubice na svém stadionu. Třikrát Východočeši vedli, přesto nedokázali dovést zápas do vítězného konce. Série tak po kladenské výhře o tři branky pokračuje v úterý v Kladně.

Tipsport extraliga, ČF5, neděle 13.3.2005, ČEZ Arena Pardubice

Rytíři Kladno

3:6
1:0, 1:2, 1:4
Branky a nahrávky: 1:55 Hejduk (Mikeska, Bulis), 31:32 Koukal (Průcha, Hemský), 46:08 Hejduk (Bulis, Mikeska) – 28:38 Ševc (Kalla, Martin Frolík), 32:33 T. Kaberle (Gardoň, Horna), 48:55 Martin Procházka (Hrdina), 53:22 Bílek (Hrdina, Martin Procházka), 56:18 Hrdina (Bílek), 58:42 M. Hořava (Gardoň). Rozhodčí: Husička, Minář – Český, Kostka. Vyloučení: 8:11. Využití: 1:2. Využití: 0:1. Diváci: 9300 (vyprodáno). Střely na branku: 52:33. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:6.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Novotný, Pácal, Rozsíval, Havíř, Linhart, Mudroch – P. Sýkora, Dopita, Blažek – Hejduk, Mikeska, Bulis – Hemský, Koukal, Průcha – Tvrdík, Divíšek, Pištek. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.
Rytíři Kladno: Orct – Ševc, T. Kaberle, Zeman, Špelda, V. Čech, P. Kasík, Jelínek – Bílek, Hrdina, Martin Procházka – M. Hořava, Gardoň, Horna – Kysela, Zajíc, Mrázek – Michael Frolík, Kalla, Martin Frolík. Trenéři: Zdeněk Müller, Petr Tatíček a Vladimír Evan.

Vstup do utkání? Chyběly jen branky!

Od prvního buly se hokejisté Moelleru Pardubice v první třetině do soupeře obuli. V prvním dějství předváděli nápaditou podívanou, různými akcemi bavili vyprodanou Duhovou arénu. V čase 1:14 byl za hákování při šanci Michala Mikesky vyloučen hostující útočník Gardoň. Na trestné lavici ale dlouho nepobyl, po akci mezi Mikeskou a Bulisem se do střely z prostoru mezi kruhy dostal Milan Hejduk, jehož pokus mířil přesně k tyči Orctovy brány – 1:0. Ohlas na gól byl obrovský – měřící přístroj ukázal hodnotu 113 dB! Kladno se snažilo těžit z rychlých brejků, impulzem pro hosty byla i přesilová hra po vyloučení Pišteka v 10. minutě. Domácí hráči ale vše s jistotou ubránili a o dvě minuty později se mohli těšit na přesilovku po vyloučení Zemana. Tu umocnil trest Hrdiny o minutu později, takže hráči Moelleru měli 55 sekund zdvojenou výhodu. Pardubičtí sehráli celou situace bravurně, gól ale přes hromy a blesky před Orctem nevstřelili. Největší šanci měl Jan Bulis, který po závaru dorážel kotouč za Orcta, ten ale po touši skočil jako tygr a šanci zneškodnil. V dobíhající přesilovce pět na čtyři se zase do pořádné šance dostal Blažek, ale rovněž neuspěl. O chvíli později, hrálo se pět na pět, se po Pištekově přihrávce dostal do samostatné akce Hemský, zakvedlal pukem před Orctem, ale jen napálil švihem do jeho připravené lapačky. V prvním dějství viděli diváci šancí jako jindy za celý zápas, o čemž svědčil poměr zákroků gólmanů 4:17, k bufetům odcházeli za příjemného stavu 1:0.

Kladno vyrovnalo nejen výsledek ale i hru

Do druhé třetiny vstoupili hosté s daleko větším odhodláním, rvali se o každý kotouč a byli Moelleru minimálně vyrovnaným partnerem. Karty se tak trochu obrátily. Šancí na obou stranách viditelně ubylo, najednou to byl boj o každý metr ledu. Ve 28. minutě do šance unikala dvojice Bulis – Hejduk, ale jejich snažení zastavil faul Jiřího Jelínka. Přesilovka domácích netrvala dlouho, o chviličku později byl totiž vyloučen Hejduk a síly na ledě se srovnaly. To vyhovovalo hostům, kteří dostali Pardubice snad poprvé pod tlak. A hned skórovali. Mezery v pardubické defenzívy využil obránce Ševc, který po závaru před Lašákovou klecí zůstal zcela sám s pukem a lehce jej zastrčil do branky – 1:1. Radost z vyrovnání ale netrvala v kladenském táboře dlouho. V čase 31:32 se k puku po předchozí nepovedené střele Petra Průchy dostal Petr Koukal, jenž jej zasunul pod Orctem do branky – 2:1. Bláznivý předěl mezi oběma polovinami základní hrací doby zakončil ale Rabat! Po přihrávkách mezi Hornou a Gardoněm se totižem k puku dostal Tomáš Kaberle, jenž střelou z kruhu překonal pardubického brankáře – 2:2. Uznat zásah jako gólový musel videorozhodčí, všem ale bylo jasné, že puk se na chvilku ocitnul za brankovou čárou. Kladno zaslouženě vyrovnalo stav, o jeho mírné převaze svědčí i zákroky gólmanů 14:11. Hodně zvědaví tak byli diváci nejen v Duhové aréně na třetí třetinu.

Hosté opanovali závěr

Vědomi si vážnosti srovnání skóre nastoupili hokejisté Pardubic do třetího dějství. Nebyla to kanonáda jako o první třetině, i tak byli hráči Moelleru aktivnějším celkem. V čase 45:54 byl vyloučen Martin Frolík za držení a Pardubice nabídnutou šancí nepohrdly. Na led šla Mikeskova formace, která zařídila rychlé zakončení Frolíkova pobytu – 3:2. Rabat se ale nevzdal, okolo 46. minuty byli vyloučeni tři pardubičtí hráči a hosté měli možnost přesilové hry pět na tři. Tu Kladno využilo v její druhé polovině, když na konci kombinace byl Martin Procházka, jenž vyrovnal stav. Strhující drama nabídl závěr třetí třetiny. Pak totiž byli vyloučeni v témže čase dva Kladeňáci a Moeller hrál dvě minuty pět na tři! Výhodu ale Pardubičtí nevyužili, přestože to před Orctem vypadalo jako v kotli. Konec zápasu se ale povedl Kladnu. V 53. minutě byl vyloučen Hemský za sekání a to se domácímu celku zle nevyplatilo. V přesilovce totiž hosté udeřili a dostali se tak do vedení! Po přihrávkách Procházky a Hrdiny se k puku dostal Bílek, jenž překonal Lašáka – 3:4. To ale nebylo vše! O tři minuty později se do rychlého brejku dostala dvojice Bílek – Hrdina, která zvýšila na 3:5! Poslední šance na zvrat přišla pro Pardubice v 58. minutě, kdy byl vyloučen Martin Ševc. Kladno si vzalo oddechový čas, opory si tak odpočaly. Trenér Vladimír Martinec zase výhody využil k odvolání gólmana, ale k puku se po zmarněném pobytu v pásmu dostal Miloslav Hořava, jenž přes celé hřiště zvýšil na konečných 3:6.

Pardubice tak promarnily šanci postoupit v pátém zápasem, i tak mají na svých hokejkách dva mečboly. Série tak pokračuje v úterý na kladenském stadionu za vedení Pardubic 3:2 na zápasy.

Jiří Šejba (HC Moeller Pardubice): „Utkání jsme si prohráli sami v první třetině, kdy mohl být stav 3:0. Šance jsme ale neproměnili. Dále to nemá cenu komentovat, protože pak jsme se báli o výsledek a nehráli to, co jsme měli. V první třetině se k nám Kladno dostalo do třetiny dvakrát nebo třikrát a hráli jsme, jak jsme plánovali. Pak jsme to ale opustili.“

Petr Tatíček (HC Rabat Kladno): „Začali jsme velmi ustrašeně a bez pohybu. Nebýt brankáře Orcta, tak Pardubice získaly rozhodující náskok. Bohu dík jsme první třetinu přežili, poté hru pomalu vyrovnali a tentokrát jsme dali i góly a přiklonilo se k nám štěstí. Takové ale je play off.“