2.10.2005
Vladimír Gregor

Plzeň vyloupila ČEZ Arenu

Mohl to být maximálně vydařený víkend, bohužel po sobotní spanilé jízdě pardubických hokejistů na Kladně přišlo kruté vystřízlivění na domácím ledě. Plzeňský sbor pod taktovkou skvěle chytajícího Málka dokázal účelovou hrou nakonec sebrat domácím všechny tři body a rozesmutnět tak takřka vyprodanou ČEZ Arénu.

Tipsport extraliga, 10. kolo, neděle 2.10.2005, ČEZ Arena

Plzeň

2:3
0:1, 0:1, 2:1
Branky a nahrávky: 46:55 Blažek (Mrázek), 48:16 Rolínek (Čaloun, Havíř) – 5:49 Důras (Vorel, M. Straka), 36:35 Andrašovský (D. Moravec), 53:16 Kracík (Důras). Rozhodčí: Trombík – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 2:6, navíc Lubina (Pardubice) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 8394. Střely na branku: 45:22. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Havíř, Kántor, Mudroch, Linhart, Vágner – Mrázek, Blažek, Hlinka – Čaloun, Klouda, J. Kolář I – Cetkovský, Rolínek, Lubina – Tvrdík, Koukal, Korhoň. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.
Plzeň: Málek – Jindřich, Trnka, Klaus, Štěpánek, Cartelli, Výborný, od 41. Šmarda – D. Moravec, J. Straka, Matějovský – Zelenka, Tvrdoň, Adamský – A. Padělek, Kracík, Andrašovský – Důras, Vorel, M. Straka. Trenéři: Marek Sýkora, Radim Rulík a Radek Kampf.

Začátek vyšel Plzni

Příjemně naladění po sobotní výhře na Kladně vstoupili pardubičtí hokejisté do utkání s Plzní aktivně, když hned po minutě hry vystartoval na Málka hbitý Kolář, který ale ztroskotal na Málkovi. Jakoby tento souboj nalinkoval dopředu osnovu zápasu, neboť plzeňská ikona hrála v hokejové tragédii v ČEZ Areně hlavní roli.

Kolářova šance byla na dlouhé minuty ze strany domácích vše. Urputná defenzíva „zdobila“ oba týmy a hokejový estét marně hledal v probíhajícím aktu nějakou krásu. O vzruch se postaral až hostující Důras, jenž po rychlé akci střelou zápěstím otevřel účet zápasu – 0:1.

Domácím se vzápětí naskytla přesilová hra a tím i možnost k vyrovnání, jenže červenobílým mohlo být ještě smutněji. Kracík s Matějovským se vydali na výlet a osamocený Snopek se hodně divil, kdeže jsou jeho přesilovkoví spoluhráči. Odpovědět mohl již při hře v plném počtu pardubický střelec posledních kol Mrázek, ale ani on skulinku v Málkově výstroji nenašel.

Sudí od začátku nasadil volnější metr, a tak se příliš nevylučovalo, i když tvrdé a někdy až příliš tvrdé zákroky hře nechyběly. Vyrovnání byl blízko v polovině čtrnácté minuty Korhoň po Koukalově námazu, ale z mezikruží napálil jen levou tyč plzeňské branky!

Defenzivní partii dominovali hosté

Kdo by po přestávce čekal změnu obrazu hry, musel by být zklamán. Válečný okop Plzně na modré obranné čáře spolehlivě likvidoval pokusy pardubických hráčů o útočnou akci ještě v zárodku. O co divácky méně atraktivní, o to účinnější taktika.

Lehce frustrovaní domácí hokejisté se nakonec nechali vyprovokovat a podruhé za to pykali. Nejprve byl veterán Lubina vykázán za nedovolené bránění a když k tomu přihodil i peprný komentář, inkasoval navíc „panenku“. Vzápětí fauloval ještě Kántor a Plzeň měla z čistého nebe přesilovku 5 proti 3 po dobu solidních 39 vteřin.

Když už se zdálo, že jsou domácí z nejhoršího venku, tak se dostal k dorážce Moravcovy střely Andrašovský a posílil tak naděje na bodový zisk svého celku – 0:2. Více než osmitisícová návštěva tak sledovala představení jako ze zlého snu, jen hlouček západočeských fandů neskrýval svou radost.

Povedená dvouminutovka na body nestačila

Všechny zbylé síly vrhly Pardubice do útoku, ale plzeňská skála stála pevně. Její základy naleptal až sudí Trombík, který v čase 45:22 poslal za katr hned dvojici hostujících borců. Dlouhá přesilovka 5 na 3 snad ani nemohla skončit jinak, Blažek se zorientoval na hranici brankoviště a dorazil puk za ležícího Málka – 1:2.

Ochozy ožily a po dalším faulu hostů se dočkaly dokonce vyrovnání. Pardubické zmrtvýchvstání dokonal po hezké souhře Rolínek – 2:2. Obě branky od sebe přitom dělilo pouhých 81 vteřin. Domácí vycítili možnost rozhodnout a vrhli se s nově nabitými silami dobývat plzeňské pozice.

Výhry ale nebylo Pardubicím souzeno. Ojedinělý brejk hostů zužitkoval povedenou střelou přes obránce Kracík a strhnul tak znovu vedení na stranu Plzně – 2:3. Marná byla snaha domácích o vyrovnání, marně celý stadión drtil pěsti, ČEZ Arena v této sezóně poprvé padla a uloupené body se stěhují na západ Čech.

Vladimír Martinec (Pardubice): „Nehráli jsme v úvodu zápasu tak soustředěně jako v Kladně. Pak jsme se zvedli, vyrovnali jsme stav, ale potom jsme opět chybovali v době, kdy stačilo vyhodit puk přes modrou čáru. To nás stálo aspoň bod.“
Radim Rulík (Plzeň): „Věděli jsme, že sobotní utkání na domácích zanechá stopy. První dvě třetiny jsme hráli velmi dobře a mužstvo zasluhuje absolutorium i za stavu, kdy domácí ve třetí třetině vyrovnali. V naší situaci, kdy nám nevyšel začátek soutěže, je to zvlášť důležité.“