Pardubice sice vedly, přesto neprolomily sparťanskou tvrz

14.10.2012 | Tereza Velikovská, Jan Hrabal

PRAHA — Pardubicím se v poslední době v Holešovicích nedaří. Východočeši zde prohráli páté utkání v řadě, na Spartu nestačili 2:3. Přitom Pardubice dokázaly dvěma brankami odpovědět na vedení domácích, jenže Sparta dokázala zápas otočit. Pardubice doplatily na špatnou koncovku hlavně za stavu 2:1 pro hosty.

12. kolo, neděle 14.10.2012 od 17:00 hodin, Tipsport arena
Sparta Praha

Pardubice

Třetiny: 1:1, 1:1, 1:0.
Branky a nahrávky: 5:43 Forman (Přibyl, Milam; 5/5), 37:46 Broš (4/5), 45:26 Tenkrát (Hlinka, Kočí; 5/5) – 14:14 Brendl (Zohorna; 5/5), 23:23 Krejčí (Kolář, Hemský; 4/5). Rozhodčí: Fraňo, Hodek – Beneš, Štrofa. Vyloučení: 6:6 (1:1, 3:0, 2:5). Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 5470. Střely na branku: 30:40. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2. Nejlepší hráči: Michal Broš – Pavel Brendl.
Sparta Praha: Neuvirth – Milam, Krstev, Gawryletz, Sičák, Philipp, Hořava, D. Kočí – Ton, Broš, I. Rachůnek – Tenkrát, Hlinka, T. Rachůnek – Jánský, Foster, Vantuch – Bahenský, Přibyl, Forman. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.
Pardubice: Salfický – Benák, Kolář, Ďaloga, Kindl, Píša, V. Kočí, Vašíček – Hemský, Krejčí, Starý – Brendl, Zohorna, Buchtele – Bartek, Beech, Somík – Semorád, Šagát, Cetkovský (20:00 Nosek). Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.

Sparťané naskočili do duelu s obhájcem titulu s uzdraveným kapitánem Brošem na centru první formace, poprvé se domácímu publiku představili i obránci Sičák a Hořavou. Pardubičtí se představili v brance s Dušanem Salfickým.

Pavel Brendl vyrovnal v přesilovce

Sparťané šli do vedení už v šesté minutě. A to zásluhou čtvrtého útoku, Přibyl zavezl puk do útočného pásma a před brankou přesně našel křižnou nabídkou Miroslava Formana, který doslova propasíroval puk přes Salfického – 1:0.

Namále měl pardubický gólman i o dvě minuty později, kdy jen vyrazil Jánského prudkou střelu a sparťané se vrhali dorážet. Vyústila z toho dokonce početní výhoda pro domácí, v té nejnebezpečněji pálil Tenkrát, ale druhý gól nepřišel. Naopak namále měl při protiútoku, do kterého z trestné lavice naskočil i vyloučený Buchtele, Neuvirth. Puk mu vypadl, ale naštěstí pro něj se k němu nedostal nikdo z hráčů soupeře.

Hodně nebezpečné byly i šance Starého a pokus Somíka v přesilové hře. Kapitán Pardubických dostal křižnou nahrávku a z první vypálil, sparťanský gólman se ale bleskurychle přesunul a puk vyrazil maskou.

V 15. minutě už se ale pardubickému útoku neubránil. Pavel Brendl se totiž ocitl zcela sám mezi kruhy, jeho střela škrtla o Neuvirtha a zapadla pod víko – 1:1.

A druhou branku málem přidal Somík, který se opět octil v palebné pozici na levém kruhu, tentokrát ale prázdnou branku minul.

Pardubice vedly, další šance promarnily

V přesilovce zkraje druhé dvacetiminutovky už šly ale Pardubice do náskoku. Kolář si na modré zkušeně počkal, neukvapil se a poslal kotouč k pravé tyči, kde viděl volného Davida Krejčího, jenž bleskovou střelou z úhlu otočil na 1:2.

Poté už se naplno rozpoutala neskutečná bitva, ve které se do protiútoků řítil tu jeden, tu druhý tým. Tutovky u branky Neuvirtha střídaly obrovské příležitosti sparťanů na druhé straně. Když už ale šance nepokryli gólmani, pomáhalo jim obrovské štěstí, jako třeba při valné hromadě před Salfickým.

Při Brendlově pokusu si zase nebyl vůbec jistý Neuvirth, který nad sebe reflexivně vyrazil puk a nevěděl, jestli mu nepadá za záda do branky. Trápící se Pražané se pokoušeli střílet ze všech možných i nemožných pozic, Pardubice rovněž měly zajímavé možnosti ke skórování.

Pražanům se podařilo vyrovnat ve vlastním oslabení, když na trestné lavici Hlinka odpykával dvě plus dvě minuty za vysokou hůl na Vašíčka. Uzdravený Michal Broš srovnal na 2:2 poté, co mu rozhodčí odpustili hákování Jana Koláře. Po zisku kotouče jej procpal za brankáře Salfického – 2:2.

Na sparťanské vedení nenašli hosté gólovou odpověď

Do závěrečné části nastoupily oba týmy výrazně klidněji, než jak končily tu prostřední. První výraznější šance byla až ta sparťanská ze 47. minuty. Ale zato gólová, Hlinka v rychlém přečíslení milimetrově našel Petra Tenkráta, který poslal domácí znovu do vedení – 3:2.

Pořádně Salfického prověřilo také přečíslení tří na dva, které zakončoval dělovkou z mezikruží Vantuch. Pardubický gólman ale svůj tým podržel a vyrazil prudký kotouč betonem nad.

Poté už domácí odpočítávali vteřinky do vytouženého konce zápasu. Vedení mohli zvýraznit v přesilovce, ale ta se jim vůbec nevyvedla. Pardubice si v závěrečných dvou minutách dokázaly vytvořit velký tlak, ale jubilejní sté porážce od Sparty v základní hrací době nezabránily.

Ohlasy po utkání

Jan Votruba (HC Sparta Praha): „Říkali jsme si, že Pardubice jsou výborný tým, mistr doplněný hráči z NHL, abychom se na nich chytli, což se nám podařilo. Hráči enormně bojovali. Důležité bylo, že jsme pokryli přesilové hry a v závěru druhé třetiny jsme v oslabení vyrovnali. Nakoplo nás to pro třetí třetinu, kterou jsme po vstřeleném gólu výborně odehráli. Moc šancí už Pardubice neměly.“

Ladislav Lubina (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Jeli jsme do Prahy s tím, že nechceme být mužstvo, které naruší sparťanskou sérii proher. Bohužel se nám to nepovedlo. Hlavní důvod byl ten, že jsme nevyužili čtyřminutovou přesilovku v závěru druhé třetiny a naopak, místo toho, abychom odskočili na 3:1 a zašlapali Spartu do země, tak jsme sami inkasovali na 2:2. Ve třetí třetině jsme dostali rozdílový gól a už jsme na něj nedokázali odpovědět.“