26.10.2012
David Záruba

Pardubice měly lídra na lopatě, ten otočil zápas v nájezdech

PARDUBICE — Samostatné nájezdy pardubickým hokejistům doma nejdou. Ani na třetí pokus nedokázali v této disciplíně uspět a bonusový bod si tak odváží Škoda Plzeň. Pardubice byly blízko výhře v základní hrací době, ale Západočeši dokázali dvoubrankové vedení domácích smazat v přesilovkách.

Tipsport extraliga, 16. kolo, pátek 26.10.2012, ČEZ Arena Pardubice

Plzeň

3:4sn
2:1, 1:0, 0:2 – 0:0 – 0:1
Branky a nahrávky: 3:13 Krejčí (Hemský, Kolář; 5/5), 10:45 Somík (Bartek, Beech; 5/5), 38:55 Zohorna (Somík; 5/5) – 5:22 Dvořák (Straka; 5/4), 44:06 Gulaš (Balej, Vlasák; 4/5), 49:37 Slovák (Kovář; 3/5), rozhodující samostatný nájezd Gulaš. Rozhodčí: Šír, Hradil – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:6 (0:4, 1:1, 3:1 – 0:1). Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 8734. Střely na branku: 32:32 (13:5, 6:6, 9:15 – 1:3). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:3, 3:4. Nejlepší hráči: Tomáš Zohorna – Michal Dvořák.
Dynamo Pardubice: Salfický – Benák, Kolář, Vašíček, Kindl, Píša, Kočí, Ďaloga – Hemský, Krejčí, Kousal – Brendl, Zohorna, Buchtele – Bartek, Beech, Somík – Starý, Semorád, Nosek. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Plzeň: Rask – Slovák, Jiří Hanzlík, Marušák, J. Jeřábek, St. Pierre, Frolo – Gulaš, Martin Straka, Vlasák – Balej, Kovář, Pletka – Dvořák, Kašpařík, Hollweg – Schleiss, Havlíček, Lev. Trenéři: Milan Razým, Michal Straka a Rudolf Pejchar.

Do pardubické sestavy se po krátké pauze vrátil útočník Jan Starý. Branku vedoucí Plzně obsadil spoluhráč Davida Krejčího z Bostonu Tuukka Rask. Při rozbruslení si oba vítězové Stanley Cupu z roku 2011 přátelsky poklábosili, s úvodním hvizdem však šlo přátelství stranou.

Pardubicím nešly přesilovky, i tak se ujaly vedení 2:1

K jejich přímému souboji totiž došlo hned ve čtvrté minutě a radoval se pardubický centr. Hemský od modré našel osamoceného Krejčího před Raskem a útočník s číslem 11 v poklidu zasunul kotouč do sítě – 1:0.

Pardubice mohly povedený nástup podpořit v přesilovce při faulu Marušáka. Jenže Plzeň se první polovině trestu ubránila bez potíží a pak navíc skórovala. Dobrou práci v útočném pásmu odvedl Straka a důrazem na brankovišti akci dokončil Michal Dvořák – 1:1.

Domácí hokejisté byli i nadále v ofenzívě aktivnější a Plzeňští jejich snahu často zastavovali s pomocí faulů. Celkem za první třetinu pykali hosté čtyřikrát, vrátka na pardubickou trestnou se neotevřela ani jednou. Blízko potrestání Jeřábkova faulu byl v deváté minutě Hemský, avšak ranou z levé strany trefil jen boční síť.

Branka Škody odolala jen na chvilku. Jen co se mladý obránce vrátil na led, Pardubice se opět dostaly do vedení. Bartek nahodil kotouč před Raska a nejdůraznější byl na brankovišti Radovan Somík – 2:1.

Poměr střel na branku po první třetině byl 13:5. Velkou měrou se na převaze domácích podíleli Jeřábek a Marušák, kteří si posezení na trestné lavici zopakovali, ale Tuukka Rask všechny přesilovkové rány pochytal.

Straka měl v zakončení smůlu, dvoubrankový náskok zařídil Zohorna

Na začátku druhé třetiny si po faulu Píši zahráli přesilovku i hosté. První rána kapitána Straky mířila vysoko nad, další vážnější pokus Slováka pro změnu vedle. Už při hře pět na pět zakončoval Hollwegovu akci Kovář, avšak puku v cestě do branky stál Salfického beton.

Pří dalším střídání se za obranu Plzně protáhl Aleš Hemský, ale nedokázal zakončit ideálně i proto, že byl faulován. V nabídnuté přesilovce si domácí vytvořili silný tlak, ale gólové jej nedokázali zhodnotit. Na druhé straně musel být v pozoru i Salfický při rychlém protiútoku Dvořáka.

V polovině zápasu se hezkou individuální akcí prezentoval Marek Ďaloga. Pardubický zadák se prohnal podél mantinelu a protáhl se až k zakončení, Rask však mezeru u své levé tyče ucpal. Smolný zápas do té doby prožíval Martin Straka, kterému dvě slibné střelecké pozice zhatilo zlomení hole, při třetí mu do rány padl obránce Vašíček.

Pardubice byly v útočném pásmu přece jen o něco nebezpečnější, což vyjádřili brankou v závěru třetiny. Západočeši doplatili na to, že měli střídačku na vzdálenější polovině, čehož domácí využili rychlou akcí, při které se na Raska řítili hned tři soupeři. Tomáš Zohorna si vyměnil kotouč se Somíkem a poté do prázdné branky zavěsil – 3:1.

Plzeň poslala v přesilovkách zápas do prodloužení

Plzeňští se od začátku hnali za kontaktním gólem, dlouhé vteřiny v útočném pásmu však nedokázali dotáhnout ke kvalitnímu střeleckému zakončení. Přesto si Škoda vysloužila přesilovku po faulu Beeche a v ní udeřila. Zpoza branky vyjel s pukem Milan Gulaš a dokázal jej protlačit do sítě – 3:2.

Východočeši odpověděli akcí Hemského s Krejčím, na jejímž konci byl Kousal, ale sám před Raskem trefil jen tyč. To potvrdil i videorozhodčí, jenž se ke slovu dostal až po dlouhé hře bez přerušení. Velkou šanci na vyrovnání dostali plzeňští hokejisté po dvou faulech soupeře krátce po sobě. Výsledkem byla více než minutu a půl dlouhá přesilovka 5 na 3.

Pardubická trojice dlouho odolávala, dvakrát přesně zasáhl Salfický, jemuž největší starosti přichystal dorážející Kašpařík. Pardubický brankář nedosáhl až na ránu Tomáše Slováka, který vypálil od modré ve chvíli, kdy se první vyloučený Kočí vracel na led – 3:3.

Pardubice se ze ztráty vedení mohly oklepat v přesilovce, avšak Bartekovy manévry na brankovišti vystihl Rask. Další dobrou možnost zahodil už při hře pět na pět Píša, jenž z mezikruží trefil gólmana Škody. S ubývajícím časem se oba týmy stále více soustředily na obranu, a tak zápas zákonitě dospěl do prodloužení.

Prodloužení nepomohlo, v nájezdech rozhodl Gulaš

V prodloužené se na hráčích projevovala únava, a tak se k ofenzivním výpadům rozjížděli jen ztuha. Kombinaci s Benákem nestihl zakončit Krejčí, neboť mu odskočil kotouč, na druhé straně po Strakově práci pálil z úhlu Vlasák.

Při plzeňském brejku dva na jednoho se v pozici bránícího obránce ocitl Hemský, celou akci musel hasit Salfický. Posledních 37 vteřin hrály Pardubice v přesilovce 4 na 3, ale Krejčí v dobré šanci z kruhu netrefil branku. Zápas dospěl k nájezdům.

Jediným úspěšným exekutorem byl ve třetí sérii Milan Gulaš a zajistil tak svému týmu bonusový bod.

Ladislav Lubina (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Viděli jsme pěkný, divácky zajímavý zápas. My jsme utkání rozehráli dobře. Škoda jen, že v první třetině jsme nevyužili přesilové hry, bohužel jsme při jedné inkasovali. Nástup do třetí třetiny jsme měli špatný a to se projevilo ve hře. Udělali jsme tam několik zbytečných faulů a pustili jsme Plzeň k jejich silné zbrani a to jsou přesilové hry. Byli jsme za to potrestáni. Myslím si ale, že za výkon, který jsme předvedli, jsme si zasloužili víc než bod.“

Michal Straka (HC Škoda Plzeň): „Utkání jsme začali špatně, s domácími jsme nestačili bruslit, útočníci se neudrželi na puku a z toho pramenily přesilovky domácích. Byli jsme asi osm minut v oslabení a beci toho měli dost, protože se hrálo pořád u nás ve třetině. Před druhou třetinou jsme museli v šatně trochu zvýšit hlas a říci, že takhle se tady hrát nedá. Pak jsme se zlepšili, ale přeci jen to nebylo ono. Ve třetí třetině nám pomohly přesilovky a tím jsme tady získali bod. Pak jsme měli štěstí v nájezdech, které přinesly druhý.“