8.3.2013
Lucie Mužíková, David Záruba

Junioři urvali dva body v Plzni a živí naději na postup do play off

PLZEŇ — Důležitý souboj na ledě Plzně zvládli juniorští hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice za dva body. V západočeské metropoli 65 minut hry nepřineslo, duel rozsekly samostatné nájezdy, v nich vynikající brankář Ota Jeschke a střelec Daniel Vachutka v první sérii.

NOEN extraliga juniorů, 43. kolo, čtvrtek 7.3.2013, ČEZ Aréna

Plzeň

0:1sn
0:0, 0:0, 0:0 – 0:0 – 0:1
Branka: rozhodující samostatný nájezd Vachutka. Rozhodčí: Svoboda – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 1:3 (0:1, 0:1, 1:1). Bez využití. Diváci: 42. Střely na branku: 49:51. Průběh utkání: 0:1.
Plzeň: Příhoda – Andrlík, Moravčík, Růžička, Slavík – Bastl, Langer, Mašek, Němec, Noga, Pašek, Pejchar, Petruška, Schleiss, Šimandl, Tulačka, Zimmermann.
Dynamo Pardubice: Jeschke – Havlík, Lenoch, Petira, Robertson, Škvor, Vácha – Březina, Chmelař, Havel, Poulíček, Půhoný, Řezníček, Vachutka, Veselý, Zelinger.

Důležitý zápas si vybral jednu spálenou akci hned ve svém začátku. Ve druhé minutě dostal Půhoný přihrávku na hranici brankoviště, kde se zjevil nikým nepohlídán. A proti odkryté kleci přestřelil. Indiáni pak těžili z rychlých protiútoku, po jednom z nich se dočkali i úvodní přesilovky. Přestože ji sehráli velice dobře a zvláště Růžička byl se svými pumelicemi od modré extranebezpečný, skóre se neměnilo. A to ani po brejku Tulačky a Němce dvou na jednoho.

Plzeňané byli aktivní a dále ohrožovali branku Jeschkeho. Ten se musel otáčet a předváděl jeden spolehlivý zákrok za druhým. A navíc mu pomohlo i štěstí po Pejcharově střele, kterou ven odrazilo břevno.

Druhou třetinu otevřela další neproměněná tutovka, tentokrát z repertoáru domácího Schleisse. Ten se prosmýkl před pardubickou branku osamocený už po čtvrt minutce, ale znovu nechal vyniknout jejího strážce. Výborný výkon podával i na druhé straně domácí Příhoda. Poradil si například s Březinou v samostatném úniku. Pardubický hokejista se pokusil zamíchat pukem a uklidit ho k tyčce, ale na Příhodu byl krátký.

Aktivně hrající Plzeň musela litovat toho, že se Jeschke vyspal do takové pohody. Nejprve si na něm zuby dvakrát vylámal seniorskými zkušenostmi ověnčený Petruška, podobně se vedlo i stejně zkušenému Růžičkovi. A když Nogova teč z konce třetiny letěla o kousek mimo, hrálo se stále bez branek.

Indiáni v prvních minutách třetí třetiny prohospodařili přesilovku a málem toho litovali. Ve 49. minutě se ocitl Veselý nikým nehlídán a plzeňskými hráči neviděn sám před Příhodou, jenže ten opět zachránil své spoluhráče výtečným zákrokem. Stejně jako po rychlém útoku vedeném Chmelařem. A když Petruška nevyužil ani Schleissovy nahrávky před branku, šlo se do prodloužení.

To se hrálo velice sympaticky nahoru – dolů, což se v takové situaci, kdy vyhrát nutně potřebovaly oba celky, jen tak nevidí. Ani jeden ze soupeřů nechtěl spoléhat na nájezdy, a tak se hrálo vabank. Nejvíce se divákům do mysli zapsala asi šance ze samotného úvodu, když Petruška vyslal velice nadějnou střelu na Jeschkeho, který, jak jinak, spolehlivě vyrazil.

Na své si tedy přišli milovníci samostatných nájezdů. Začaly Pardubice a hned se díky přesné střele Daniela Vachutky ujaly vedení. A když na plzeňské straně neproměnili ti nejostřílenější – Petruška, Růžička a Schleiss, i tento jediný úspěch Pardubicím připsal druhý bonusový bod, který je drží ve hře o postup do play off.