9.3.2013
Marek Votke, Jan Hrabal

Junioři porazili Olomouc, postup do play off jim ale unikl

PARDUBICE — Přes výhru nad Olomoucí junioři HC ČSOB Pojišťovna Pardubice zhruba hodinu po skončení zápasu smutnili. Tříbodová výhra jim totiž na postup do play off nestačila, neboť mladí Plzeňané uhráli bod ve Vítkovic.

NOEN extraliga juniorů, 44. kolo, sobota 9.3.2013, ČEZ Arena Pardubice

Dynamo Pardubice

Olomouc

5:3
2:1, 2:2, 1:0
Branky a nahrávky: 8:18 Starý (Nosek, Řezníček), 11:17 Půhoný (Nosek, Veselý), 25:26 Březina (Nosek, Půhoný), 34:42 Březina, 51:11 Půhoný (Škvor, Starý) – 6:45 A. Jergl (Ostřanský, Schejbal), 22:03 Kunce (Šťastný), 29:01 Beták (A. Jergl). Rozhodčí: Kareš – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:5, navíc Veselý – Schejbal oba 10 minut osobní trest. Využití: 1:0. Diváci: 150. Střely na branku: 52:26. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:3, 5:3.
Dynamo Pardubice: Jeschke – Havlík, Petira, Robertson, Škvor, Starý, Vácha – Březina, Havel, Chmelař, Nosek, Poulíček, Půhoný, Řezníček, Vachutka, Veselý, Zelinger.
Olomouc: Lukáš – Brančik, Hradil, Kovář, Pšeja, Rašner, Schejbal – Beták, A. Jergl, J. Jergl, Konečný, Kunce, Lehečka, Novotný, Ostřanský, Šťastný, Vaculín, Zitka.

Komentář

Pardubice předvedly parádní vstup do zápasu, když si na svého soupeře vytvořili slibný tlak. Olomouc jej ale přestála a udeřila! Pohlednou akci prvního útoku Olomouce zakončil přesně Aleš Jergl – 0:1.

Tento fakt v podobě jednobrankové ztráty ale domácí ještě více nakopl a Olomouc na chvíli vůbec nebyla na ledě vidět. Nejprve Jan Veselý v 8. Minutě z mezikruží švihem prověřil lapačku Lukáše, aby o čtyřiadvacet vteřin později mohl skóre srovnat Ondřej Starý, když doklepl kotouč do odkryté sítě – 1:1.

Následně Olomouc mohla opět vést, když zpoza branky nebezpečně vyjel Milan Ostřanský a zakončil do betonů Jeschkeho, ale byly to domácí Pardubice, kdo se z další akce radoval. Jiří Půhoný vypálil do olomouckého brankáře, jenž si myslel, že má kotouč ve své moci, ale dojíždějící Tomáš Nosek uviděl pravý opak a dorazil kotouč do branky, čímž podruhé rozjásal domácí příznivce – 2:1.

Ani závěr prvního dějství diváky nenudil. Jednu šanci si za Olomouc připravili Milan Ostřanský s Alešem Jerglem, když vyráželi dva na jednoho, ale pardubický obránce vše uhasil. Za domácí měl obrovskou šanci Daniel Vachutka, když sám ujížděl na Lukáše a orazítkoval jeho vyrážečku.

Po něm ještě schovával hlavu v dlaních Jiří Půhoný, když netrefil odkrytou horní část klece po výjezdu zpoza branky.

Lepší vstup do druhého dějství tentokráte předvedla Olomouc. David Šťastný v útočném pásmu svižnou přihrávkou vybídl Daniela Kunceho a ten vyrovnal stav zápasu – 2:2.

Vyrovnaný stav ale dlouho nevydržel. Olomouc si vybrala slabší chvilku, když její střídačka obdržela menší trest za příliš mnoho mužů v poli a v následném oslabení inkasovala. Tomáš Nosek nahodil od modré čáry kotouč směrem na branku, kde se nejlépe zorientoval nejlepší střelec ligy David Březina a skóroval – 3:2.

O čtyři minuty později totiž na tabuli svítil opět nerozhodný stav, když Šimon Beták zakončil přesně pod víko únik dvou na jednoho spolu s Alešem Jerglem – 3:3.

Pardubice ovšem celý zápas moc dobře věděly, co bylo dnes v sázce, a neponechaly nic náhodě. David Březina ještě ve vlastním oslabení neskóroval, aby mohl dvě minuty po tomto momentu uzmout olomouckým kotouč za jejich brankou, vyjel před Lukáše a samostatnou práci zakončil přesně – 4:3. V závěru druhé třetiny měl ještě velikou možnost Tomáš Nosek, když ujížděl sám na branku hostů, ale neprosadil se.

Pardubice vědomy si důležitosti dnešního zápasu neponechaly nic náhodě ani ve třetí třetině. V posledním dějství od první minuty vytvářely na svého soupeře opravdu silný tlak a po deseti minutách hry odskočily svému soupeři na kýžený rozdíl dvou branek. Jiří Půhoný v útočném pásmu vyslal „taháček“ na olomouckého brankáře a kotouč jen tak tak zapadl k pravé tyči – 5:3.

Hra domácích potom trochu opadla vinou série několika vyloučení, ale to domácím vůbec nevadilo. Čas ubíhal a to bylo přesně to, co Pardubice potřebovaly. Čtyři minuty před koncem měl ještě velikou šanci Adam Chmelař, když tečoval kotouč jen těsně nad olomouckou branku, ale gól nepadl.

Po skončení zápasu sledovali junioři z utkání Vítkovice – Plzeň. Potřebovali, aby lídr z Ostravy porazil Západočechy v základní hrací době. Vítkovice vedly 2:0, 3:1 a 4:3, nakonec Plzeň v power play srovnala a urvala postup do play off. Pardubickým mladíkům tak končí sezona, přestože vyhráli její poslední zápas.