23.10.2005
Vladimír Gregor

Bojovný výkon stačil pouze na bod

Úctyhodná série bez prohry hostů z Budějovic neskončila ani v Pardubicích. Zraněními sužovaný domácí celek se sice nadechl k bojovnému výkon, ale na víc než na bod to nakonec nestačilo. Jediným úspěšným střelcem Pardubic byl Miroslav Hlinka, jenž zužitkoval dvojnásobnou přesilovou hru v prvé třetině zápasu.

Tipsport extraliga, 17. kolo, neděle 23.10.2005, ČEZ Arena

České Budějovice

1:1p
1:0, 0:0, 0:1 – 0:0
Branky a nahrávky: 16:56 Hlinka (Kántor) – 46:52 Gřegořek (Brabenec, Hudec). Rozhodčí: Mikula – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 7:4, navíc Kutlák (ČB) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 8233. Střely na branku: 30:32. Průběh utkání: 1:0, 1:1.
Dynamo Pardubice: Hylák – Snopek, Kántor, Novotný, Čáslava, Havíř, Mudroch, Linhart, Vágner – Mrázek, Hlinka, Kolář – Čaloun, Rolínek, Korhoň – Tvrdík, Koukal, Lubina – Havíra, Klouda, Cetkovský. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.
České Budějovice: Turek – Gřegořek, Harant, Kutlák, Kotaška, Vydarený, Mucha, Posmyk – Kopecký, Brabenec, Hudec – Sailer, Hübl, Hanzal – Kotrla, Vak, Veselý – Hřebejk, Krátoška, Hanzal – Gulaš. Trenéři: Josef Jandač a Milan Kupka.

Hosté tlačili, gól daly Pardubice

Již úvodní vteřiny utkání naznačily, že oba trenéři naordinovali svým svěřencům především defenzivní taktiku, a tak snad ani nepřekvapí čas prvního brankářského zákroku proti přímé střele, který si připsal hostující Turek po střele Čalouna z úhlu v čase 6:24! Budějovičtí ještě předtím stihli promrhat početní výhodu po zákroku Korhoňe na Haranta.

Diváky z letargie probudila až rychlá akce Budějovic, kdy na Hyláka pelášili v situaci 2 na 1 Krátoška s Hřebejkem. Prve jmenovaný nasměroval krásnou přihrávku přesně na hokejku svého křídla, ale Hylák skluzem v brankovišti zachránil.

To bylo z hokeje na dlouhou dobu znovu vše. Urputný boj o každou píď ledu pokračoval, řada soubojů připomínala zápas ve volném stylu. Hylák se znovu vyznamenal ve třinácté minutě hry, kdy po rychlé akci Jihočechů zastavil Kotrlovu nebezpečnou teč ramenem.

Pardubice nestačily v rychlosti a po faulu Tvrdíka nabídly hostům druhou přesilovou hru. V ní nejprve úřadovala Hylákova vyrážečka proti ráně Hudce a vzápětí se zaskvěla i jeho lapačka při Brabencově dorážce. Budějovice si nedlouho poté přesilovku pokazily zcela zbytečným faulem Kotašky a hrálo se ve čtyřech. Když potom ale Kopecký podrazil unikajícího Rolínka, otevřela se domácím znenadání 1:34 vteřin dlouhá přesilová výhoda 5 proti 3. Drtivý tlak domácích zakončil při další signalizované výhodě přesnou střelou pod víko Hlinka – 1:0. Zaskočení hosté takovýto vývoj nelibě nesli a po sérii protestů inkasoval Kutlák osobní trest na deset minut. Pardubičtí hráči ožili, ale útočné snažení zmařilo vyloučení Korhoně po najetí do hostujícího brankáře. Do konce třetiny se ale již na skóre nic nezměnilo.

Šancí přibylo, skóre se neměnilo

O poznání aktivněji načali domácí druhou část hry a jejich snaha vedla k faulu Posmyka a následné přesilové hře. V té nejprve ujel a nebezpečně vypálil hostující Sailer, na druhé straně tečoval mezi Turkovy betony Korhoň a kulatý kousek gumy se zastavil na hranici brankové čáry. Rušné chvilky zakončil rychlý švih Lubiny, kterému vystavila stop až hokejka obránce.

Diváci spokojeně kvitovali útočnou hru obou celků a šance přibývaly. Z mezikruží se opřel do rány Sailer, z protiútoku se dostali domácí do přečíslení 3 na 1, ale Čalounovu myšlenku vystihl poslední mohykán budějovické obrany. Blízko brance pak byly Pardubice ve 28. minutě, kdy po krásné kombinační akci doputoval kotouč na volného Havíru, ale pardubický mladík v rozhodující chvíli neunesl tíhu situace a puk ideálně netrefil.

Vlnu nevole vyvolalo vyloučení domácího beka Vágnera, jenž předvedl vynikající obranný zákrok při šanci hostů, bohužel dle sudího Mikuly také nedovolený. Domácí oslabení přežili, ale nedlouho poté fauloval tentokrát již bez jakýchkoli diskusí útočník Cetkovský a hosté dostali další šanci.

Domácí se dobře bránili, ale pro zbytek třetiny přišli o tvořivého centra Rolínka, který si při jednom ze soubojů poranil nohu. Vyrovnání měl na holi Hanzal, ale jeho střelu ze dvou metrů Hylák znovu bravurně zlikvidoval. Otřepané nedáš – dostaneš mohlo znovu platit, poté co si k nádhernému sólu budějovickou obranou našlápl Tvrdík a po jeho bekhendovém pokusu se kotouč znovu zastavil až na brankové čáře Turkovy branky.

Sérii přesilovek hosté zužitkovali

Třetí třetinu načaly velké šance domácího celku. Čaloun nejprve pálil dvakrát těsně mimo tři tyče, aby se vzápětí převtělil do role nahrávače a nabil Hlinkovi mezi kruhy. Střelu slovenského harcovníka však Turek ramenem vytěsnil. To byl signál pro hostující útočníky ke zvýšené aktivitě a rušno začalo být znovu před Hylákem.

Ondřej Veselý se důrazně natlačil až před pardubického brankáře a po několika pokusech procpal kotouč až za brankovou čáru. Ke smůle hostů byla hra o vteřinku dříve přerušena a branka tak podle pravidel nemohla být uznána. Těžká chvíle přišla na domácí celek ve 45. minutě hry, kdy Kántor nešťastně zranil protihráče holí v obličeji a inkasoval dvojitý menší trest.

Budějovice trestaly hned při první části výhody. Po strojové kombinaci Jihočechů stačilo Gřegořkovi trefit branku – 1:1. V pokračující přesilovce kryl Hylák hned několik těžkých střel a další změnu stavu nepřipustil. Přesilovou výhodu dostali i domácí hokejisté. Vak narazil Havíře na brankovou konstrukci a šel pykat za hrubost. Krom jedovaté rány Kántora ale domácí hráči nic nevyprodukovali. Když se neujala ani střela Novotného, který si po buly nabruslil až před Turka, tak utkání dospělo až do prodloužení.

Bod navíc si nikdo nepřipsal

Náhlou smrt o extra bod navíc rozjeli lépe domácí, šance Havíře ani Mrázka ale gólem neskončily. Patnáct vteřin před koncem prodloužení ale fauloval ve vyložené šanci Hübl Rolínka a rozhodčí Mikula nařídil trestné střílení. K jeho exekuci se postavil kanonýr Jan Čaloun, zkusil hezkou fintu, ale Turkovy dlouhé betony puku brankovou čáru přejít nedovolily. Zápas tak skončil upracovanou, ale spravedlivou remízou.

Jiří Šejba (Pardubice): „Hosté dnes měli na hokejkách větší jistotu než naši hráči, na kterých se projevil sobotní zápas v Litvínově a cestování. Prvních deset minut to v naší hře nefungovalo tak, jak by mělo. Na druhé straně musíme pochválit hráče za bojovnost a obětavost. Výsledek 1:0 se podaří udržet jednou za sezonu, dneska se to nepovedlo i díky tomu, že Budějovice mají dobře nacvičené přesilovky. V závěru jsme mohli rozhodnout z trestného střílení, ale na Čalounovi se projevilo vyčerpání.“
Josef Jandač (České Budějovice): „Myslím, že jsme byli po celé utkání malinko lepší a zasloužili jsme si o bod víc. Rozhodla přesilovka domácích pěti proti třem. Abych jí mohl zodpovědně zhodnotit, musím se podívat na video. Jinak jsme měli po celý zápas víc ze hry.“