Reportáž ze zápasu

Český Telecom extraliga ledního hokeje, 1. kolo, pátek 10.9.1999, Zimní stadion města Pardubic

České Budějovice

5:1
0:0, 4:1, 1:0
Branky a nahrávky: 26:50 Morrison (Eliáš, Barta), 27:11 T. Blažek (Jančařík), 35:19 T. Blažek (Kudrna, Čáslava), 35:55 Bonk (Eliáš, Morrison), 54:32 Malinský (Rozsíval) – 23:03 Štrba. Rozhodčí: Bolina – Bláha, Charvát. Vyloučení: 4:4, navíc Eliáš – Král, Filipi všichni 5 minut a osobní trest do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 7140. Střely na branku: 47:29. Průběh utkání: 0:1, 5:1.
Dynamo Pardubice: Barta – Píša, Pácal, Malinský, Čáslava, A. Novotný, Jančařík – Kudrna, T. Blažek, Lubina – Bonk, Morrison, Eliáš (55. Rozsíval) – Koudelka, Mikeska, S. Procházka.
České Budějovice: Mařík – R. Suchánek, Martínek, Nedoma, R. Čech, Jasečko, Jindra – V. Král, Turek, Bartoš – Rob, Ťoupal, Brabenec – Sailer, Štrba, Filipi – od 55. navíc V. Nedorost, Brož.

Pardubičtí hokejisté nastoupili k zahajovacímu utkání letošního ročníku extraligy s trojicí zámořských posil Patrikem Eliášem, Brendanem Morrisonem a Radkem Bonkem. Ti se postarali o dvě branky domácích a pomohli Východočechů k výhře nad Českými Budějovicemi 5:1. Další dvě připojil útočník Tomáš Blažek

Úvodní třetina příliš pohledného hokeje nenabídla. Hned v úvodu sice ujel hostující Turek, ale netrefil Bartovu branku. V 6. minutě měl šanci Bonk, ale Maříka nepřekonal. Na druhé straně neuspěli hosté, když v 11. minutě Čechovu střelu zastavila tyčka Bartovy branky. Domácí sice měli mírnou převahu, ale víc ve střehu musel být jejich brankář Barta. Jihočeši často stříleli, ale v 18. minutě měli štěstí, když Eliášovu přihrávku nedokázali zužitkovat ani na dvakrát Procházka s Malinským.

Skóre se poprvé měnilo ve 23. minutě, kdy po chybě Malinského otevřel Štrba skóre. Domácí ale nerezignovali a při početní převaze po zbytečném vyloučení Suchánka se kanadská posila Morrison postarala o vyrovnání. O devětašedesát sekund později pomohl po nepřesném zákroku brankář Mařík domácím k vedení.

Pardubičtí se po tomto gólu nadechli k velkému náporu, vytvářeli si řadu šancí a Jihočechy zatlačili do jejich obranného pásma. Do kolen srazili hostující tým ve 36. minutě dvěma brankami během 16 vteřin. Nejdříve se podruhé trefil Blažek a vzápětí dal branku Bonk.

Závěrečná třetina byla už hrána jakoby z povinnosti a tak největší vzruch přinesla až 52. minuta, ve které se do sebe pustili Eliáš s V. Králem, pro což neměl rozhodčí pochopení a oba poslal předčasně pod sprchy. Krátce nato je následoval i Filipi a domácí početní přesilovku využili a obránce Malinský uzavřel skóre.

Milan Chalupa (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Po úspěšných výsledcích soupeře ve Švédsku jsme začali utkání s obavami. O výsledku se rozhodlo ve druhé třetině, v níž jsme rychlými góly získali náskok.“

Jaroslav Liška (HC České Budějovice): „Utkání jsme prohráli vlastními chybami ve druhé třetině. Nedisciplinovanost v závěru utkání nás připravila o lepší výsledek.“