17.02.2015
Český svaz ledního hokeje

Vyjádření ČSLH k reportáži Barbory Divišové na TV NOVA

PRAHA — Český svaz ledního hokeje (ČSLH) zásadně odmítá výroky redaktorky Barbory Divišové (TV Nova), týkající se údajného „obchodování s dětmi“ v ledním hokeji. Uvedené tvrzení nemá žádnou oporu v platných zákonech ani v řádech a normách ČSLH. Vzhledem k tomu, že tyto lživé výroky a nepodložená obvinění poškozují zájmy ledního hokeje, je ČSLH připraven podniknout odpovídající právní kroky. Upozorňuje zejména, že používání termínu „obchodování s dětmi“ v této souvislosti se pohybuje na hranici trestněprávní odpovědnosti.

ČSLH se důrazně ohrazuje také proti dalším nepravdivým tvrzením, uvedeným v reportáži „Jak řeší hokejové kluby odstupné za dětské hráče?.“ Redaktorka mimo jiné použila příklad Českého svazu biatlonu, „který dětem rovnou kupuje speciální zbraně za statisíce a po rodičích nic nechce“.

Zcela záměrně přitom přehlédla skutečnost, že Český svaz biatlonu sdružuje podle oficiálních internetových stránek přibližně celkem 1700 závodníků, zatímco Český svaz ledního hokeje má více než 22 000 hráčů a hráček pouze v mládežnických kategoriích. Od roku 2010 například zdarma rozeslal klubům, které se mládeži věnují, téměř 3700 sad se základní výstrojí pro nejmenší hokejisty v celkové hodnotě 30,5 milionu korun.

„Holt je to o přístupu, je to o tom, jak mládež ten který svaz bere,“ uvedla redaktorka v další části reportáže. „Buď ji bere jako byznys, kde jde o zisk, nebo o službu veřejnosti, když jsou nula od nuly.“

ČSLH nemá z odstupného žádný příjem. Odstupné je výhradně příjmem klubu, přičemž jeho ospravedlnitelnost v minulosti prokázaly nálezy několika soudních a jiných nezávislých institucí. V České republice uplatňuje odstupné většina kolektivních a řada individuálních sportů jako například basketbal, fotbal, házená, tenis, veslování, volejbal a další. Vychází to z toho, že státní podpora sportu v České republice patří v rámci Evropské unie k nejnižším a většinu prostředků na výchovu mladých sportovců zajišťují kluby z různých zdrojů samy.

V upoutávce k pořadu redaktorka rovněž prohlásila, že „každý hokejový hráč má svou cenu a tu musí zaplatit svému mateřskému oddílu v případě, že se rozhodne ten klub opustit a chce začít hrát jinde“.

Uvedené tvrzení je zcela v rozporu s realitou. Přestupní řád ČSLH v tomto směru nijak nezavazuje rodiče a již vůbec ne mladistvé hráče. Upravuje výlučně vztahy mezi kluby, a to pouze v případě, že se předtím nedohodnou jinak.

Všechny zmíněné skutečnosti jsou veřejně dostupné na internetových stránkách a v oficiálních vyjádřeních ČSLH. Český svaz ledního hokeje proto přístup, který redaktorka Barbora Divišová při přípravě a zpracování reportáže uplatnila, považuje za neprofesionální v selektivním výběru informací, za neobjektivní z hlediska novinářské etiky a za tendenční v celkovém zaměření včetně zjevně nepravdivých tvrzení a výroků poškozujících zájmy ledního hokeje. V důsledku takového jednání vznikají lednímu hokeji škody nejen morální, ale i materiální.