18.11.2014

Projev Dominika Haška: pardubický odchovanec děkoval

TORONTO — Legendární brankář a nejslavnější odchovanec pardubického hokejového klubu Dominik Hašek se stal členem hokejové Síně slávy v Torontu. Součástí jeho uvedení byl i jeho zhruba desetiminutový proslov před auditoriem. V něm dvojnásobný vítěz NHL hlavně děkoval.

Dominik Hašek začal svůj projev poděkováním a blahopřáním ostatních členů současně uvedených do Síně slávy s tím, že rozhodčí Bill McCreary byl na ledě u dvou nejdůležitějších zápasů, které kdy hrál za svou zemi: semifinálového duelu a souboji o zlato na olympiádě v Naganu. „Je pro mě ctí být tady vedle vás,“ řekl.

Nezapomněl poděkovat svým rodičům a prarodičům za podporu. „Můj dědeček byl skvělý fotbalista, a on chtěl, abych byl brankář. Tatínek mi i ručně vyrobil první výstroj, jakmile jsem se postavil do branky, nechtěl jsem hrát jinde,“ pokračoval Dominik Hašek s tím, že chytal doma ve dveřích od kuchyně a poprvé dovedl na led.

„Nemohu slovy vyjádřit poděkování mamince a babičce za oběti, které učinily, když mě brzy ráno budily a vedly přes město i s brankářským vybavením, abych mohl jít trénovat na zimní stadion,“ hovořil Dominik Hašek. Dále děkoval svým trenérům, kteří jej trénovali a svým vzorům: „Nikdy nezapomenu na chvíle, kdy jsem se v televizi nebo přímo na stadionu díval na brankáře Jiřího Holečka, Vladimíra Dzurillu a Jiřího Crhu.“

Dominik Hašek

Pardubický odchovanec okusil své štěstí v NHL v pětadvaceti letech poté, co získal dva mistrovské tituly s Pardubicemi a společenských událostech před pětadvaceti lety. „V NHL nešlo hned všechno nejlépe a byl jsem odeslán na farmu. Ptal jsem se, zda zde (v zámoří – pozn. red.) mám chytat. Když se ohlédnu, tak zápasy na farmě v Indianapolis byly nesmírně důležitými nabytými zkušenostmi pro mé pozdější úspěchy,“ řekl s tím, že se naučil číst hru na menším kluzišti a naučil se lépe zámořský hokej, jazyk a kulturu.

Poté hovořil o svém angažmá v Chicagu a následném v Buffalu: „Bohužel pro mě Eddie Belfour hrál velmi dobře a oba jsme nemohli najednou chytat. Byl jsem šťastný poté, co mě klub vyměnil do Buffala. Zde jsem strávil mnoha ze svých nejlepších let v kariéře. Děkuji všem, se kterými jsem zde mohl spolupracovat a těm, kteří mi pomohli s malými věcmi, abych se mohl soustředit na ty velké.“ Děkoval také majiteli klubu, dlouholetému koučovi Lindy Ruffovi a spoluhráčům a že nechtěli změnit jeho brankářský styl.

Odchovanec #hcpce DOMINIK #HAŠEK hovoří při svém do uvedení hokejové Síně slávy.

Fotka zveřejněná uživatelem HC ČSOB Pojišťovna Pardubice (@hcpce),

„Fanoušci v Buffalu nás obrovsky podporovali. Když jsme se s Richardem Šmehlíkem vrátili z Nagana, tak jsme měli pocit, že vezeme zlaté medaile domů, nikoliv do cizí země. Vážím si i toho, že Buffalo mi umožnilo odejít do Detroitu,“ nechal se slyšet. Angažmá v týmu Red Wings bylo pro něj něco zvláštního, hrál v největším týmu a s nejlepšími spoluhráči, co kdy hrál: „Bylo speciální hrát se Stevem Yzermanem, jednou z největších postav hokejové historie.“

Dominik Hašek děkoval lidem v zámoří i doma v České republice. „Lenka a Roman Šmidberští, současní majitelé pardubického hokejového klubu, mi umožnili vyhrát titul v mém rodném městě poté, co jsem ukončil svou kariéru v NHL,“ řekl oceněný brankář.

Svůj projev uzavřel svůj projev poděkováním všem, kteří se podíleli na jeho úspěšné kariéře a že mohl získat spoustu nových přátelství. „Nesmím zapomenout na své děti – Michala a Dominiku – ti byli vždy při mně a vítali mě doma, ať jsem měl za sebou dobrý nebo špatný zápas. Jsem na ně pyšný: Michal studuje doma v České republice a Dominika v Anglii. Velmi je miluji,“ dodal a poděkoval své nynější partnerce Líbě, která se slavnostního večeru také zúčastnila: „Díky Tobě za podporu a že můj život je po ukončení hokejové kariéry bohatší.“