29.04.2015

Pardubice se dozví soupeře v Lize mistrů 13. května

PRAHA — Nový formát atraktivnější pro fanoušky. To přinese druhý ročník Champions Hockey League, jehož základní skupiny se budou losovat 13. května v rámci programu letošního světového šampionátu v Praze a Ostravě. Počet týmů byl navýšen o čtyři na aktuálních osmačtyřicet mužstev, která budou rozdělena do tříčlenných skupin. Po jejich odehrání budou ihned následovat napínavé souboje play off!

Stejně jako v premiérovém ročníku obnovené hokejové Ligy mistrů, i v tom nadcházejícím se prestižních klání zúčastní šest českých mužstev. Jedná se o kluby HC Sparta Praha, HC ČSOB Pojišťovna Pardubice, Bílí Tygři Liberec, HC Vítkovice Steel, HC Oceláři Třinec a HC Verva Litvínov.

Oproti sezoně 2014/2015 došlo k jedné změně v obsazení pozic klubů z Tipsport extraligy. Zástupce Zlína vystřídali litvínovští hokejisté, kteří vstoupí do druhého ročníku v pozici mistra republiky.

Týmy budou v sezoně 2015/2016 rozděleny do šestnácti skupin po třech mužstvech. Změny se dočkal také systém play off. Do vyřazovacích bojů totiž postupují první dva z každé skupiny, tedy celkem 32 týmů. Ty se spolu střetnou v šestnáctifinále, vítězové postupují do osmifinále. Všechna kola kromě finále, které se bude hrát pouze na jeden zápas, se hrají dvojzápasovým systémem doma – venku.

Větší šance na postup do play off

V základní skupině každý celek odehraje dva zápasy doma a dva venku, tedy celkem 96 střetnutí oproti 132 v ročníku 2014/2015. Celkový počet zápasů tak klesne ze současných 161 na 157. V pěti kolech vyřazovací fáze čeká týmy celkem 61 utkání místo 29.

„Tato změna formátu soutěže má za cíl zatraktivnit Champions Hockey League pro fanoušky. Play off proto začne dříve a odehraje se v něm více zápasů,“ vysvětlil již před časem Anders Ternbom, předseda CHL.

Změna formátu a rozšíření ligy je také krokem k budoucímu pozvání klubů z Kontinentální hokejové ligy. V duchu hesla „Where Europe comes to play“ jsou v tuto chvíli nově pozvány kluby ze Slovenska, Francie, Norska, Dánska a Velké Británie.

„Champions Hockey League chce pokračovat ve své misi podporovat klubový hokej v Evropě rozšířením a pozváním klubů mimo šest zakládajících lig. Výsledky v základních skupinách uplynulé sezony nám napověděly, že i v netradičních hokejových zemích dřímá skrytý potenciál,“ poznamenal Ternborm.

V rámci Champions Hockey League 2015/2016 se mohou fanoušci těšit na 24 utkání základní části, do nichž se zapojí české celky. Další by pak měly následovat ve vyřazovací fázi. „Pevně věříme, že české celky budou výsledkově úspěšnější než v prvním ročníku, kdy do play off postoupil jen jeden z našich šesti zástupců,“ uvedl Josef Řezníček, ředitel Tipsport extraligy.

Výsledky z nadcházejícího ročníku se totiž již budou počítat do evropského hodnocení klubů, které určí počty zástupců jednotlivých lig v Champions Hockey League 2016/2017.

„V první ročníku jsme neměli dobré výsledky. Pokud by se to opakovalo, hrozilo by, že českých zástupců v další sezoně Ligy mistrů bude méně, což samozřejmě nechceme. Je to prestižní soutěž, ve které kluby reprezentují nejen sebe ale celý český hokej,“ doplnil Řezníček.

Pardubický hokejový klub touží uspět v této evropské soutěži, v loňském ročníku nepostoupil do play off. „Naším jednoznačným cílem je hrát ve vyřazovacích bojích. Dále chceme, aby naše domácí zápasy byly daleko hojněji navštěvovanější,“ uvedl generální manažer klubu HC ČSOB Pojišťovna Pardubice Ondřej Šebek.

Jedním z kroků, které by měly přilákat diváky do hlediště Tipsport areny je úprava systému prodeje permanentních vstupenek. „Nově máme pouze dvě kategorie. Pokud si fanoušek zakoupí sezonní vstupenku včetně play off, může na ni jít i na oba domácí zápasy v základní skupině,“ nechal se slyšet.

„Liga mistrů je prestižní evropskou soutěží. Když jsme vloni v srpnu hráli ve Švédsku, viděli jsme nadšení lidí okolo hokeje, náš úvodní zápas v Linköpingu byl prakticky vyprodán. Všichni si přejeme, aby zájem o Champions Hockey League vzrostl nejen v Pardubicích ale také v rámci celého českého hokeje,“ doplnil.

Účastníci Champions Hockey League 2015/2016

• 26 zakládajících klubů s licencí A (šest klubů z Finska a Švédska, čtyři kluby z České republiky, Německa a Švýcarska a dva kluby z Rakouska)
  • 12 klubů s licencí B (vítězové ligy a vítězové základní části) ze šesti zakládajících zemí (Rakousko, Česká republika, Finsko, Německo, Švédsko, Švýcarsko)
  • 10 klubů s licencí C tzn. divokou kartou z dalších evropských lig